Fist Fight får musik til en årgang for at brawling starte med CD release

Fist Fight får musik til en årgang for at brawling starte med CD release

Nej, der vil ikke være nogen form for vildtfri for alle pitting alle de lokale musikere ‘Anchorman’ stil Billige Moncler Outlet eller noget, selvom det kan være sjovt at se noget af det. Især hvis du har rooting interesser i, hvem du vil se sejre. I stedet får vi en dejlig dosis metallisk sjov fra Fist Fight på parkeringspladsen, der frigiver deres nye EP ‘Ox of the Year’ og vil markere sin indgang til verden med et udgivelsesfest på Altar Bar lørdag aften klokken 8: 30 for en 21 og over show. Også at spille er Black Plastic Caskets, After the Fall og Lady Beast, der kører højt på bølgen af ​​NWOBHM ære og anbefales også.

Hvis du er en multifacetteret lytter, der graver metal, slam, dommedag og endda en lille sten, er chancerne for, at dette vil være lige op ad din smug. Gitarist / vokalist Abby Krizner (en syndikeret DJ, du kan høre lokalt på WXDX, og på stationer i Cincinnati og Detroit, samt vært for PromoWest Live) er en kraft til Moncler Outlet at se med hendes kraftige vokal, der har en antydning af grist, hvilket gør hendes lyder som en person, du ikke bør agitere.

Fuld oplysning: Jeg er en stor fan af beskidt slam og doom metal, så de spor, der fungerede bedst for mig, er bookends. Åbner ‘Oxen’ er en af ​​de nastiest snit i bandets arsenal, da den er tung, straffer og mudret. Det føles som det du måtte lide, hvis du virkelig fik scuffed op på en parkeringsplads. Tættere ‘Eunuch i en Tunika’ er ikke så lystløs som titlen kan få dig til at tro. Det er en ni minutters mauler, der har sin del af melodien, men også trækker dit ansigt gennem snavs. Krizner-vokaler er direkte og skære, mens bandet holder et tempoet bag hende, indtil de glider ind i en dommesvagter sent på sporet, der lyder inspireret af High on Fire og Electric Wizard. Ingen klager der.

De midterste tre spor kunne få lokalt radio-airplay på et sted som The X og give playlisten et frisk pust. ‘Nogen’ lyder skræddersyet til det format, da det er stramt men hoppet, med Krizner poking, ‘Jeg har fortalt dig at gå hjem i årevis.’ ‘Natural Fool’ har denne rock føler, men ikke på en retread måde. Tempoet er beregnet, og de sidste øjeblikke slam lidt ud, hvilket giver den ekstra kant. ‘Horsemouth’ kan få Pantera-fansen til at svømme med sin grove thrash og robuste tyngde, og det kan være sporet hvor du fanger en albue til ansigtet under deres live show.

‘År af Oxen’ er et godt skridt fremad af deres debut i 2012, og de synes at have mange lyde, som de fuldt ud er i stand til at dominere. Måske planlægger de at være et dyr med mange pletter, der holder dig gætte hvad de gør næste gang. De er helt sikkert et lyst sted i Pittsburgh rock, og selvom du slutter natten med et sort øje, vandt du beklagelse over, at du havde så god tid.

Vi moderate kommentarer. Vores mål er at give væsentlige kommentarer til en generel læserskab. Ved screening af indlæg giver vi et rum, hvor læsere kan dele intelligent og informeret kommentar, der forbedrer kvaliteten af ​​vores nyheder og informationer.

Mens de fleste kommentarer vil blive offentliggjort, hvis de er på emnet og ikke er misbrug, er modererende beslutninger subjektive. Vi vil gøre dem så omhyggeligt og konsekvent som muligt. På grund af mængden af ​​læserens kommentarer kan vi ikke gennemgå individuelle modereringsbeslutninger med læsere.

Vi sætter pris på tankevækkende kommentarer, der repræsenterer en række synspunkter, der gør deres punkt hurtigt og høfligt. Vi gør en indsats for at beskytte diskussioner fra gentagne kommentarer enten af ​​samme læser eller forskellige læsere

Vi følger de samme standarder for smag som dagbladet. Et par ting vi ikke tåler: personlige angreb, uanstændighed, vulgaritet, profanitet (herunder expletives og bogstaver efterfulgt af bindestreger), kommerciel forfremmelse, impersonations, inkoherence, proselytizing og SHOUTING. Indsæt ikke webadresser på websider.

Vi redigerer ikke kommentarer. De er enten godkendt eller slettet. Vi forbeholder os ret til at redigere en kommentar, der er citeret eller uddragt i en artikel. I dette tilfælde kan vi ordne stavning og tegnsætning.

Vi glæder os over stærke meninger og kritik af vores arbejde, men vi ønsker ikke, at kommentarer bliver slået ned med diskussioner om vores politikker, og vi vil moderere i overensstemmelse hermed.

Vi værdsætter det, når læsere og personer, der er citeret i artikler eller blogindlæg, peger på faktiske eller tydelige fejl og vil undersøge alle påstande. Men disse forslag skal sendes

via e-mail. For at undgå at distrahere andre læsere, har vi ikke vundet kommentarer, der tyder på en korrektion. I stedet vil der blive foretaget rettelser i et blogpost eller i en artikel.