Fisk lille

Fisk lille

I disse tørre tider, når basfiskernes ånder kan ligge så lavt som niveauerne af områdets søer, tager det solnedgang at ginke op i gumptionen for at gå ud i det kolde mørke i håb om, at den svage bas har perked lidt Billige Moncler Outlet op. Spørgsmålet er, hvor skal man hen? Natret fiskeri for mange område lystfiskere betyder generelt en udflugt på Beaver Lake, hvor den seneste udfordring med at fange bas har konkurreret med risikoen for at løbe ind i noget hårdt og ubehageligt. Bella Vista søerne får også meget efter timers opmærksomhed blandt lystfiskere, der er heldige at have privilegiet at fiske disse private farvande.

Men hvad Aaron Jolliff at Hook, Line Sinker tackle shop i Rogers havde i tankerne i sidste uge, teste udsigterne for små offentlige søer i området, såsom Crystal Lake nær Decatur, Lake Elmdale nær Elm Springs og Lake Bob Kidd nær Prairie Grove . Skønt sådanne søer også er tilbøjelige til at være lave denne årstid, er de også mere tilbøjelige til at blive overset og nedkørte. Og de tilbyder stort baspotentiale.

Jolliff nævnt specifikt fiskeri Crystal Lake, en lille, men smuk løvfodret skød på 60 hektar, der dukkede op nogle bona fide lunkers under prøveudtagning foretaget sidste år af fiskeri biolog Ron Moore med Arkansas Game and Fish Commission. Moore gav billeder af largemouths op til 8 pund.

Jolliffs oprindelige plan gik ved vejen efter at han havde kontaktet fiskevenner og ivrige lystfisker Rick Phillips fra Gentry, som anser sig for at bo i epicentret for det bedste bassin ‘i Ozarks.

‘Jeg’ er inden for en time med stort fiskeri i hvilken retning jeg vil gå ‘, sagde Phillips, da vi plukket ham op i Gentry omkring solnedgang.

En af disse retninger er vest i Oklahoma, hvor Phillips regelmæssigt fisker Grand Lake og flere små og mindre kendte offentlige søer. Hans valg til aftenen var Eucha-søen, som lokalbefolkningen udtalte ‘ew chee’.

Beliggende i nærheden af ​​Jay, er Eucha en relativt lille, smal ‘flodsø’, der er oprettet ved damming af Spavinaw Creek tilbage i 1952 som vandforsyning til Tulsa. Bestående af 2.880 acres på normalt niveau har søen en længde på cirka otte miles og en bredde på mindre end en kilometer, men med nok bugter til at give det 50 miles af strandlinjen.

På trods af sin alder er Eucha kendt for at producere stor bas, ifølge Phillips.

Da vi kørte vest mod Oklahoma på Arkansas 12, talte Phillips om flere nat fisketure til Eucha i begyndelsen af ​​juli.

‘Den fjerde juli fangede vi en fem fiskestreng af [largemouth] bas, der vejer 31 pund, jeg fangede tre 7 pund om natten,’ sagde han. ‘Senere i ugen havde vi en fem fiskestreng på 20 noget pund og den næste uge en anden streng på 20 noget pund.’

For mig lød det som mere end 20 noget gode grunde til at blive sendt vest mod solnedgangen. 59 vendte vi mod nord mod Jay og kom inden for et par miles til, hvor en bro krydsede den øvre ende af søen og hvor der var en søpark på venstre side af vejen.

Phillips så med det samme, at meget havde ændret sig siden hans sidste besøg. Tulstas tørste by havde suget søen ned til ca. 10 fod under normal og under den nederste ende af parkens launch rampe.

‘Jeg ser, at de har rammen lukket Billige Moncler Sale og blokeret,’ sagde Phillips.

Selvom vi var ankommet i begyndelsen af ​​en sommeren weekend, var jeg overrasket over at se, at parken og campingpladsen var helt øde.

Søger en alternativ og brugbar launch ramp, vi krydsede en bro og fortsatte nord flere miles til Oklahoma 20 førende vest. Flere miles af rejse bragte os til et skilt, der pegede på Eucha på en asfalteret vej mod syd.

Vejen bragte os til en søpark mod den nederste ende af søen. Med forplejede græsarealer og høje skygge træer omkring en sten pavillon, var parken et smukt sted. Overraskende var det også helt øde, bortset fra flere fiskers køretøjer parkeret ved launch rampen.

En anden overraskelse var søens skønhed. Beliggende hvor en finger fra Ozarkbjergene projekterer i Oklahoma, er dens mørkegrønne farvande omgivet af skovklædte bakker, og dets shorelines er foret med mange bløde blanke og indrykket med stenrige bugter. båd dock kan ses i rolige, naturlige omgivelser.

Noget andet, jeg ikke troede, var at høre på normal niveauer søen har en masse hydrilla, en vandplante, der bidrager til produktiviteten af ​​både bas og agnfisk.

Efter lanceringen og motoren mod dæmningen så vi ikke andre båd, og da vi kørte mod midlake efter mørke, ville vi have søen helt til os selv.

Ikke alle overraskelser var imidlertid behagelige.

Ved dammen kunne vi høre vand løbe gennem en port, hvilket tyder på, at niveauet stadig blev trukket ned, hvilket skabte en situation, der ikke lyder godt for basen at bide overalt.

Og handlingen var helt sikkert ikke-eksistent i lysets sidste time.

Begyndende ved den lave ende af dæmningen nær nordkysten begyndte Jolliff og Phillips at arbejde buzz baits, spinner baits og jigs omkring nedsænket børste. De tegnede kun et par korte strejker, da de langsomt fiskede mod dæmningens dybe ende og op mod sydkystlinjen.

Det var først, indtil søens rolige overflade blev mørkere under strimler af abrikosfarvede skyer højt overhead, at Jolliff i forbindelse med sin første anstændige fisk havde en fedt, scrappy largemouth på næsten 2 pund.

I løbet af de næste to timer med fuld mørke lykkedes de to lystfiskere i alt otte spredte largemouths, med kun to af dem, der lavede den lave ende af målgruppens rækkevidde. ‘Jeg ved, at det her er en bedre nattsø end en dagtimersø, men jeg Don ‘t normalt komme ud til 10 eller 11 o ‘ur og fisk indtil 2 eller 3 om morgenen,’ Phllips sagde.

I mørket viste Jolliffs højteknologiske sonar / GPS enhed sin værdi, da han var i stand til at skubbe et par knapper og få skærmen til at lyse op med et farvekort af Eucha med en pil, der viste vores position. Han kunne bruge den at vejlede os mod den øvre ende af søen, hvor vi begyndte at fiske en række smalle bugter langs sydkysten. Men alligevel var vi uden risiko for at løbe ind i en anden båd.