Fisk Johnson vinder Massachusetts civil sagen

Fisk Johnson vinder Massachusetts civil sagen

RACINE SC Johnson CEO Fisk Johnson Billige Moncler Jakke Dame har vundet en Massachusetts retssag, en som centreret om spørgsmålet om, hvorvidt investorer i et selskab er ansvarlige for virksomhedens handlinger og ledelse.

I dommens højesteret i højesteret i Massachusetts besluttede retten, at Johnson, der havde investeret i en biotekopstart, ikke kunne holdes ansvarlig for de ubetalte lønninger i startfirmaets tidligere president.

Den enstemmige beslutning omkreds en tidligere afgørelse fra en lavere ret, der havde tildelt $ 1,66 millioner til Andrew Segal, ex-præsident for Genitrix, et kræftforskningsselskab, ifølge en rapport fra Reuters nyhedstjeneste.

Ifølge retsafgørelsen slog Genitrix i begyndelsen af ​​2007 kæmpe for at gøre sin lønningsliste.

Segal stoppede sin løn i januar 2007. Han vidnede om, at han gjorde det for at hjælpe selskabet med at betale Elihu Young, den sidste resterende medarbejder end Segal. Da han pressede om, hvem der traf beslutningen (for ikke at betale sig), fortællede Segal, Billige Moncler DunJakke ‘I betragtning af boksen jeg var i gjorde jeg.’ ‘

Efter fortsatte kampe beordrede Delaware Court of Chancery Genitrix ’s opløsning og udpegede en likvidator til at udløse opløsningen. Fisk (Ventures, LLC) var ikke ansvarlig for Genitrixs lønningsliste; Genitrix var. ‘

Beslutningen siger også: ‘Investorer udøver altid kontrol over de virksomheder, hvor de investerer i at udøve ens rettigheder og løftestang, da en investor over infusioner af nye penge er adskilt og adskiller sig fra at være en agent, der har forvaltningen af ​​selskabet.’

I en redegørelse udstedt fredag ​​sagde Fisk Johnson: ‘Jeg anbefaler den enstemmige Massachusetts Supreme Court of Justice, hvor sagen har potentialet til at true de nye forretningsmæssige ventureers evne til at opnå den nødvendige kapitalkapital, som de har brug for. Med denne beslutning kan investorerne fortsætte at se Massachusetts som et godt sted at investere i nye innovative virksomheder.

‘Da denne lange proces endelig kommer til dens retmæssige tætte, forbliver jeg taknemmelig for alle dem, der stod ved min side og hjalp mig med at dele sandheden i denne sag. Dette er en god dag for de hårdtarbejdende i Massachusetts, der forsøger at få startup-virksomheder af jorden.’