Fischer forlader tigrene med flere spørgsmål end svaret Medicine Hat News

Fischer forlader tigrene med flere spørgsmål end svaret Medicine Hat News

Mens Fischer ikke gav nogen specifikke oplysninger og afviste at kommentere sin beslutning om at forlade, siger tigerns hovedtræner og general manager Shaun Clouston, at han sandsynligvis ser mod hans professionelle fremtid efter at være blevet udvalgt af Calgary Flames i den femte runde NHL udkast.

‘Han kom ind og fik sit gear i går morges, og jeg tror, ​​at han kommer til Calgary for at tilbringe tid med deres medarbejdere og arbejde gennem nogle personlige problemer,’ sagde Clouston. ‘Han sagde, Billige Moncler Sale at han ikke var i et godt rum. Jeg ved, at Calgary har bedt ham om at komme og bruge lidt tid der. Så vi spiste meget tid på søndag og snakede med ham og talte med sin agent og forsøgte at komme til bunden af ​​det, men de gjorde ikke ‘ t give os nogle specifikationer. ‘

Mens tigrene mister en 6 fod 2, 205 pund 30 målscorer i Fischer, rydder farten op Medicine Hat s overage situation, så Tabbies kan beholde frem Mark Rassell, forsvarsman Kristians Rubins og goaltender Michael Bullion

‘Bully’ har virkelig gjort mange gode ting, han har virkelig, ’sagde Clouston.’ Min gætte er, at nogen måske har hentet ham, hvis han blev afskediget i dag. ‘

Clouston tilføjede, at tigrene vil få deres hænder fulde offensivt i det næste øjeblik, da Fischer ’s afgang tilføjer til en voksende liste over skadede fremad. Max Gerlach vil sandsynligvis savne de næste par spil efter at have slået et skrå i ansigtet fra prins Albert Raiders forsvarsmand Brayden Pachal, der afventer den officielle beslutning om en suspension, mens Jaeger White har lidt skade under mandagens praksis og vil være en spiltidsbeslutning for onsdagens kamp mod Everett Silvertips på Canalta Center.

‘Det kommer til at være en udfordring fremad for en lille stund,’ sagde Clouston. ‘Vi går med syv D, og Billige Moncler Sale ​​vi vil gå med (Jordan) Hollett og Bullion over de næste par spil og se hvor det går.’