Firestone svømmere åbne sæson med hårde modstandere

Firestone svømmere åbne sæson med hårde modstandere

Falcons åbnede sæsonen 4. december mod Division II statsmestere fra Hawken High School.

har et par svømmere, der har lavet skåret ved olympiske forsøg, sagde Firestone træner Cindy Virdo.

Holdet står over for flere stærke modstandere 7. december mod Upper Arlington High School og 8. december på Ned Reed Invitational. 14, sagde Virdo.

Desuden vil Falcons møde Hudson og Solon High School 22 dec.

vil være meget hårdt for os, sagde Virdo.

Firestone vender tilbage en stærk gruppe seniorer fra distriktet mester drenge holdet, der bundet for femte i staten. Denne gruppe omfatter fire amerikanere: Tim Montague, Charlie Wagner, Charlie Guyton og dykker Steven Pipps.

For at kvalificere sig til All American status, skal en svømmer ranke i top 130 i landet.

Godt at starte sæsonen med en gruppe sådan, sagde Virdo.

Andre top-returpersoner omfatter senior Patrick Malone, junior Chris Malone og søster Kevin Meisner.

gruppe af seniorer har været igennem mange distrikts- og statsturneringer, sagde Virdo. rart Billige Moncler Sale at de yngre børn har nogen til at kigge på. Forventer også bidrag denne sæson fra freshmen Andrew Bartley, Nick Roberts og Toby Alkire.

Pigerne placerede fjerde i distriktet sidste år og 11. i staten. Alle amerikanske junior Breanna McCann placerede tredjemand i staten i 200 individuelle medley sidste år. National Short Course møde, sagde Virdo. var en stor oplevelse for hende. vil være en stærk kul til pigerne, da seniorer Bethany Haver og Leanna Hoover begge vender tilbage efter at have konkurreret på staten sidste år. En tredjelandskvalifikationskamp, ​​senior Katelyn McGee, er ved at komme sig efter en rygskader.

håber hendes skade vil slå sig ned, så hun kan dykke for os på et par møder, sagde Virdo.

Virdo vil også stole på junior Alexandra Lightfoot, som har erfaring med staten, Billige Moncler Sale samt juniorerne Katy Alkire og Megan Smith og sophomores Jennifer Harris og Claire Lentz.