Fire veje forbliver lukket i Sawyer County

Fire veje forbliver lukket i Sawyer County

Portioner af State Highway 40, County Road CC, Helsingvevejen og Road Road Road var også blevet lukket, men er genåbnet.

Søndags storm ramte dele af det sydvestlige Sawyer County hårdt, herunder Moncler Outlet New Post, Reserve, Thoroughfare Road, Northwoods Beach og Couderay områder.

Indian Trail Resort rapporterede, at det og en anden udvej blev afskåret på grund af broens udvaskning på Flowage Road. Resort medarbejdere arbejdede for at få gæster og forsyninger til og fra udvej.

Tidligere i ugen åbnede Lac Courte Oreilles Tribal Government og Røde Kors et midlertidigt husly for stormofre. Midlertidig husly, mad og brusebad var til rådighed på LCO School, 8575 North Round Lake School Road, Hayward. Folk bør bringe receptpligtig medicin, beklædning og Moncler DunJakke identifikation til husly, men de bør ikke bringe våben, kæledyr eller værdigenstande.

Stammen arbejder også med amts- og statsembedsmænd for at kontrollere indbyggere med medicinske og akutte behov. LCO spurgte alle, der har brug for ikke-nødtjenester til at ringe til en hotline på 715 638 5143. Personer med nødsituationer bør ringe 911.