Fire område brydere vinder NIB 12 titler

Fire område brydere vinder NIB 12 titler

YORKVILLE Hvis lørdagens Northern Illinois Big 12 Conference Tournament er nogen indikation, kan området Billige Moncler Jakke Dame brydere være på markedet for en sjov postseason.

I den sidste store melodi før den regionale, der er 7. februar, skildrede brydere fra La Salle Peru og Ottawa lørdag, da området blev færdig med 13 pladsvindere, herunder fire konferencemestere.

‘Dette viser os virkelig, at vi er på vej i den rigtige retning,’ sagde Ottawa-træner Peter Marx. ‘Og det giver virkelig et godt eksempel for de yngre børn at se efter.’

De fire område NIB 12-mestere er mest af L P og Ottawa i NIB 12 historie og de mest lokale konferencemestere i NIB 12 / NCIC siden 2007.

‘Vi gjorde en masse gode ting i dag,’ sagde L P-træner Ed Wrobleski. ‘For os at være så ung var jeg virkelig tilfreds med, hvordan vi gjorde.’

Cavalierne ledede vi af en konference titel fra 152 pund junior Collin Groleau, men L P havde også styrke i antal, da det havde syv andre wrestlers sted.

Nr. Nr.

Ottawa s første to-times stats placerer og 2012 13 NewsTribune Wrestler af året cruised gennem hans beslag og afkortet dagen med en 9 2 beslutning i finalen.

‘Dette er en stor, hård turnering med nogle 3A-skoler, så jeg ville virkelig bevise mig selv,’ sagde Close, som kæmpede for en konference titel for et fjerde lige år. ‘Det var sværere at vinde den anden end den første, bare fordi du har alt det pres plus alle de nye børn og andre wrestlere, der er bedre end de var sidste år.’

Udover Luk vandt Turner sin første konference titel.

Bundet til 2 2 efter to perioder i hans mesterskabskamp, ​​scorede 195 pund senioren en flugt og en takedown for at trække en 5 3 beslutning.

‘Det er spændende,’ sagde Turner. ‘Jeg troede aldrig, jeg ville komme så langt. Jeg var .500 som JV-wrestler, så at (vinde et konferencemesterskab) er ret overvældende.’

Mens to Pirate seniorer vandt titler, var friskmanden Harsted den dominerende.

106 pounder vandt sin kvartfinale ved pin falde, hans semifinale ved en stor beslutning og en konference titel efter fald.

‘Jeg var virkelig nervøs i det, og jeg forventede ikke rigtig at vinde denne titel’, sagde Harsted, som blev den første Ottawa-friskmand, der lette at vinde en konference titel. ‘Jeg håbede bare at vinde en kamp og fungere godt .’

Udover Pirates ‘tre titler sluttede 113 pund junior Jacob Weiss anden og 120 pund sophomore Micah Krueger placeret tredje.

Groleau måtte arbejde for at trække sit første konference mesterskab.

Efter L P ’s 152 pund junior tog en 4 0 sekunders ledelse mod Sterlings Nick Terronez, kæmpede Golden Warrior kampet for at binde kampen på 4 4 med 44 sekunder at gå i tredje periode.

Men Groleau fandt en flugt med 11 sekunder at gå og holdt på for 5 4 beslutningen.

‘Efter at han fik den tak på mig, vidste jeg på en eller anden måde, at jeg var nødt til at komme ud af (hans kontrol)’, sagde Groleau. ‘Det blev bare min motivation og mit drev. Da jeg var kommet så langt, gik jeg ikke ned uden kamp.’

Udover Groleau blev LP 126 pund senior Max Kurkowski og 132 pund senior Giovanni Nessinger begge færdige med fjerde og 113 pund sophomore Trevor Samolinski placeret femte, mens 145 pund senior Jacob Billige Moncler DunJakke Nolan, 170 pund senior Cole Elliot, 182 pund sophomore Kayne Jenkins og 220 pund senior Austin Freeman alle færdige sjette.

Bemærk: Nolan havde en skræmmende hændelse i sin semifinale kamp, ​​da hans hake ramte hovedet på Yorkville s Brody Sharp under en scramble. I udvekslingen havde Nolan et par tænder skive og gik gennem hans nederste læbe. Han blev taget til hospitalet , hvor han fik 14 sømme. Nolan-skaden manglede sine sidste tre kampe.

KommenteredeFight over SAFE Team penge ratchets op før høringen (2) Peru OKs politiet udvalg udgifter (2) County Board siger en eller anden form for skat nødvendig for fængsel renoveringer (2) Delt politi komiteer mødes (2) Politiet fælles tjenester udvalg anbefaler nogle udgifter (1) Sheriff advarer om ‘Microsoft’ computer / telefon scam (1) Rum til rådighed for unge STEM program (1) Utica slår mistænkte hentet i Hawaii derefter udgivet (1)