Fire nye VISTA’er hjælper med at opbygge mentorskapacitet nationalt

Fire nye VISTA’er hjælper med at opbygge mentorskapacitet nationalt

Skift navigation MENTORTe National Mentoring Partnership

MENTOR: Det nationale mentorpartnerskab (MENTOR) er stolt af at byde velkommen til det næste National Mentor Corps! Bestået af fire nylige universitetsstuderende, der giver et år med national service gennemAmeriCorps VISTA, vil corps tjene i MENTORs Boston-kontorer for at fremme mentorbevægelsen rundt om i landet. Sidste år efter at have aflagt en universitetsuddannelse fra Vermont med en bachelorgrad på engelsk tjente han som vejleder og mentor til et klasseværelse af elementære studerende med City Year Boston, hvor han inspirerede eleverne til at tro på deres fantasi og finde glæde i læsning.

Jodie Martin: Affiliate Network VISTA

Jodie er nyuddannet fra Clark University, hvor hun modtog sin Bachelor i psykologi. For Billige Moncler Sale nylig var hun en boligkonsulent for programmet Bound, hvor hun hjalp med at mentorere en gruppe af lavindkomst og første generation af unge i Worcester, Massachusetts.

Hun er ivrig efter at starte sit års service med sit VISTA-team, og Jodie vil forbedre læringssamfundet og opbygge medarbejdernes og organisatoriske kapacitet inden for Mentor-netværk af Mentor-partnerskaber. i strafferet med en minor i social velfærd fra Bridgewater State Moncler Jakke Dame University.

I sin tjeneste vil Katelyn bygge kapaciteten i MENTORs affilierede netværk af Mentoring Partnerships ved at støtte implementeringen af ​​Quality Mentoring System.

Madison Snelling: Udvikling og Corporate Engagement VISTA

Madison for nylig gradueret fra University of Georgia med grader i International Affairs og Religion (Identity Formation) og vil tjene på Development Team. Hun har været involveret i mentoring de sidste syv år i forskellige kapaciteter og steder, fra Lexington, Kentucky til Phnom Penh, Cambodja.

Opmuntret til at bygge videre på den viden, hun har fået af disse erfaringer, vil Madison støtte MENTORs affilierede netværk af Mentoring Partnerships, der søger at forbedre deres organisatoriske kapacitet ved at levere strategier til at udnytte nationale virksomheders engagement.

Brendan Anderson, Jodie Martin, Katelyn McSweeney og Madison Snelling er alle stolte over at kunne tjene hos AmeriCorps VISTA og MENTOR til at støtte præsidentens broders s Keeper Initiative. De ser frem til at høre historier fra hele landet og ser mentorbevægelsen vokse, da MENTOR er spændt på at udnytte de fire nye medlemmer og seethemgrows færdigheder og energi gennem service.

VISTA (Frivillige i Service til Amerika) blev oprindeligt grundlagt i 1965 for at bekæmpe fattigdom i USA. I de halvtreds år siden har over 192.000 mennesker tjent og støttet fællesskabets bestræbelser på at overvinde fattigdom gennem kapacitetsopbygning.

Efterlad et svar Annuller svarDenne email-adresse vil ikke blive offentliggjort. Påkrævede felter er markeret Email.