finder sig i kamp for det politiske liv

finder sig i kamp for det politiske liv

Tonita Gurul Giron, den første kvindelige borgmester i Las Vegas, har ikke haft en nem tid i hendes første 1 1/2 år på kontoret.

Siden hun vandt en squeaker af et løb i marts 2016 tog hun afstemningsvalget med 23 stemmer Gurul Giron har konfronteret og overvundet to dårligt organiserede tilbagekaldskampagner. Hun slog med sin egen politichef og byrådet over udgifter og etik. Hun står over for en særlig revision fra staten om påståede interessekonflikter og køb af uregelmæssigheder.

Den 60-årige borgmester, som endnu ikke er halvvejs igennem sit valg, siger, at revisionen vil tavse sine kritikere og lade hende styre uden konstant at kæmpe for sit politiske liv. Til gengæld er de, der siger Gurul Giron, uegnet til at lede byen mener, at revisionen kan vise sig oplysninger, der kunne ryste administrationen op.

Las Vegas, en by på omkring 13.000 mennesker, har længe haft et ry for politisk wheeling og handel. Men det er svært at huske enhver borgmester, der står over for så meget kontrovers så hurtigt og fra så mange sider.

Kritikere fra Gurul Giron siger, at hun er vindictive. Borgmesteren siger, at nogle af hendes modstandere løgner om hende i håb om at skubbe hende ud.

Men Gurul Giron siger, hun håber hendes problemer vil blæse Moncler Outlet over. Hun siger, at hun er sikker på, at statskontorets kontor vil rydde hendes administration af enhver økonomisk forseelse.

‘Vi kommer til at være fint,’ sagde hun til The New Mexican i sidste uge, da han blev spurgt om revisionen. ‘Jeg ved, at det bliver en ren revision.’

Revisionen er kun en kontrovers for Gurul Giron.

Las Vegas politichef Juan Montao har i år indgivet hensigtserklæringer til at sagsøge hende. Han hævdede i juni, at borgmesteren har skabt et fjendtligt arbejdsmiljø og gengældt mod ham for at udføre sine opgaver.

Sidste måned stemte byrådet 3 1 for at spørge statsrevisor Tim Keller om at undersøge byens finanser. Keller bekræftede, at hans kontor vil undersøge ‘interessekonflikter med en byleverandør, der kontraherer uden at søge konkurrencedygtige priser og budgetjusteringer uden godkendelse af Las Vegas byråd. ‘

Keller, i en pressemeddelelse, sagde: ‘Vi skal undersøge bekymringer om, hvorvidt Las Vegas har fulgt reglerne, når det kommer til indkøb. Konkurrencedygtige budgivning og anden praksis er designet til at beskytte skatte dollars fra beskyttelse, bedrageri og misbrug.’

Tre dage efter rådets stemme skrev Kellers personale til Gurul Giron efter at have modtaget ‘flere klager’, at hendes administration havde beordret visse dokumenter at blive ødelagt.

Gurul Giron er et produkt af byen, hvor hun er riled mange. Hun tog eksamen fra West Las Vegas High School og modtog en bachelorgrad og mastergrad i business administration fra en anden hjemby skole, Billige Moncler DunJakke New Mexico Highlands University. En pensioneret stat medarbejder med erfaring med at arbejde for staten Department of Finance and Administration, blev hun valgt til Las Vegas byråd i 2010.

Hun løb for første gang for borgmester i 2012, men tabte for den etablerede Alfonso Ortiz i et runoffvalg.

Gurul Giron hersker i Mayorvalget i marts 2016. Hun har været kontroversiel siden begyndelsen af ​​hendes semesterperiode. I oktober 2016 havde en af ​​hendes tidligere kampagnearbejdere startet en tilbagekaldskampagne mod hende. Det fizzled for manglende petition signaturer. En efterfølgende tilbagekaldelsesindsats i maj blev også forhindret, fordi arrangørerne ikke kunne få de 900 plus signaturer, der var nødvendige for at få spørgsmålet om afstemningen.

Hun beskylder tilbagekaldelsesdrevne og nogle af hendes andre problemer på byrådsmedlem Barbara Perea Casey, måske hendes mest vokale kritiker.

‘Rådgiver Casey og hendes mand tog føringen i tilbagekaldelsen. Det er politisk. Det har intet at gøre med administrationens etiske adfærd, ’sagde Gurul Giron.’ Rådsformand Casey vil bare være borgmester og ønsker at få mig ud af vejen. ‘

Casey, der voksede op i Las Vegas og tjente i statens lovgiver i 12 år, da hun boede i Roswell, nægtede dette. ‘Jeg blev bedt om at underskrive [tilbagekaldelsen] andragende, men jeg gjorde ikke,’ sagde hun. ‘Jeg støttede borgmesteren, da hun løb til kontoret.’

Casey sagde også, at hun ikke bevæger sig for at være borgmester.

Men både Casey og Councilor Vince Howell sagde Gurul Giron mishandler dem.

‘Hun skreg på mig,’ sagde Casey og henviste til et møde, da revisionsanmodningen blev godkendt. ‘Hun sagde, at jeg var skammelig, en stor skændsel for mit folk. Tre officerer eskorterede mig til min bil.’

‘Jeg føler til tider, at jeg bliver disrespected,’ Howell sagde.

Men Howells forhold til Gurul Giron er måske ikke den mest storslåede i Las Vegas regering. Borgmesteren og hendes politichef har ikke talt med hinanden om måneder.

Gurul Giron erkendte det i et interview i sidste uge. Hun sagde, at da Montao indgav sit forsøg på at sagsøge hende i juni, rådede hendes advokat hende ikke at tale med ham.

Nogle, der er bekendt med situationen, siger, at de to havne ikke har talt siden februar, da politiet udstedte fire billetter til Gurul Girons søn for trafikbrud. Men borgmesteren siger hverken hændelsen eller en tidligere anholdelse af hendes datter har skygget hendes forhold til chefen.

Montao sagde, at hans advokat havde råbt ham til ikke at tale med en reporter om hans hensigt om at sagsøge byen. Han nævnte også Trujillos memo forbyder kontakt med reportere af bymedarbejdere uden godkendelse af byens leder. Men i de seneste uger er han blevet sagt, at hans problemer med borgmesteren begyndte sidst i år, da en af ​​hans officerer anholdt Gurul Giron ‘ s datter på grund af mistænkt kørsel.

Officer Conrad Mares trak over Victoria Gurul Giron, så 23, den 11. november efter at han så, at hun kørte over en midterlinie. En åndedrættest viste, at hendes blodalkoholniveau var mere end det dobbelte af lovgrænsen. Politi arresterede hende på grund af forværret beruset kørsel, skødesløs kørsel, en åben beholder med alkohol, der ikke har nogen gyldig førerens licens og besiddelse af mindre end en ounce marihuana.