Finde den bedste digitale videoredigeringssoftware

Finde den bedste digitale videoredigeringssoftware

Videoredigering er i det væsentlige et middel til at tage det, der er skudt i forskellige former og udforme det til et sidste projekt. Det betyder, at videoredigeringssoftwaren, du har brug for, bliver nødt til at give dig de funktioner, du er efter, samt give en grænseflade, der letter kreativiteten og brugervenligheden. Den ikke-lineære videoredigeringsmodel er ret standard, men der er stadig en række forskellige videoredigeringsprogrammer, der giver forskellige fordele og ulemper. Her er en liste over de top 10 software til videoredigering derude, både professionel og kostbar og gratis digital videoredigeringssoftware.

Final Cut Pro fortsætter den ikke-lineære videoredigeringsrevolution, der begyndte med Avid og løb med det. Oprettelse af en generel softwarepakke, der sikrer overkommelighed, samtidig med at man inkluderer top of the line professionelle postproduktionsprogrammer som Color, Soundtrack Pro og DVD Studio Pro, er Final Cut Pro et digitalt videoredigeringsprogram, der har kombineret det professionelle niveau af funktioner med den slags af grænseflade, der er praktisk for de nye til den digitale video proces at lære.

Med Final Cut Pro arbejder du i det accepterede ‘Timeline’ format, hvor du udskærer og arrangerer forskellige klip, tilføjer videoeffekter og overgange, og har den generelle form for billed- og lydkontrol, du skal være helt kreativ i din redigering. Final Cut Pro er hurtigt ved at blive industristandarden og det første sted for dem, der ønsker at blive professionelle niveau videoredigerere til at gå.

2. iMovie

iMovie leveres som standard på Mac-computere som en del af iLife-pakken og anses ofte for det bedste af de enkle videoredigeringsprogrammer.

iMovie virker faktisk meget anderledes end tidslinjeformatet af programmer som Final Cut Pro eller Avid, men har gjort videoredigering tilgængelig for næsten alle med en Mac-computer. Hvad iMovie har gjort, er i det væsentlige ændret arbejdsprocessen for hjemmevideoer, hvor de nu nemt kan overføres fra deres råformat til en, der kan skæres sammen og spruced op med et meget let videopostproduktionsprogram. Alt er inkluderet i iMovie, fra evnen til at tilføje tekst og redigere til tilføjelse af videoeffekter, men enkelhed er navnet på spillet i stedet for funktioner. iMovie er i det væsentlige et gratis digitalt videoredigeringssoftware som det følger med din Mac-computer.

3. Windows Movie Maker

Windows Movie Maker er også et gratis software til videoredigering på Billige Moncler Sale samme måde som iMovie, bortset fra at det kommer med Windows-pc’er i stedet for Mac-computere.

Windows Movie Maker er bygget lidt mere omkring tidslinjemodellen, bortset fra at du kan arrangere klip i en endnu lettere Storyboard-tilstand. Windows Movie Maker er hovedsagelig designet til at holde enkelheden i spil, og det betyder, at mulighederne er få, men det er et godt sted at starte for dem, der aldrig har hoppet på et videoredigeringsprogram som denne, og som bare har brug for simple opgaver.

Du vil også kunne inkludere ting som videoeffekter, videoovergange, tekst og eksportmuligheder, men de vil i de fleste tilfælde være få og ikke justerbare. Det er fint, at hvad Windows Movie Maker bringer til bordet, er en grundlæggende måde at knuse sammen redigerede videoer, når tiden er kort. Dette er et af de mest interessante gratis videoredigeringsprogrammer på denne liste, da det næsten ikke betragtes som et videoredigeringsprogram, da det mangler de fleste af de funktioner, der har lavet Final Cut Pro eller Avid Media Composer standarderne. I stedet fungerer det virkelig som et program til indfangning og behandling af video, men giver mulighed for nogle meget grundlæggende funktioner og vil fungere som den mest grundlæggende og hurtige for alle disse programmer. Prøv det, når du forsøger at arbejde med video hurtigst muligt.

5. Avid Media Composer

Avid Billige Moncler DunJakke Media Composer er den store kejser for ikke-lineære videoredigeringsprogrammer. Ikke alene var Avid den første til at udløse et ikke-lineært system, det har forblev filmindustrien standard og den mest komplette ud af alle professionelle videoredigeringsprogrammer.

For dem, der har til hensigt at arbejde i branchens ledede postproduktion, vil Avid Media Composer være et must, som det stadig bruges i de fleste af funktionsbranchen, selvom Final Cut Pro udfordrer sin overlegenhed på alle niveauer. Selvom de fleste lavere videoredigere muligvis ikke har brugt Avid, står det stadig ud som det mest komplette system derude. Avid er kendt for at have en enorm liste over værktøjer og en pakke af tredjeparts programmer, der følger med det for at oprette et komplet system, og der er endda et sæt af Avid-specifik hardware, som du kan bruge sammen med den på en måde, der ligner hinanden til Pro Tools. Dette er delvis, hvorfor mange computere er Avid-specifikke, og der er Avid-systemer, der bruges i postproduktionshuse, ofte med Avid-software, der bruges til server- og mediedeling.

Avid Media Composer er imidlertid ikke praktisk for mange brugere, da prisen varierer fra omkring $ 2.300 til $ 2.500. Avid forsøger aktivt at vinde mange af Final Cut Pro-brugerne, især dem, der har begyndt at lære videoredigering gennem Final Cut Pro, så du kan se, at den kun vil øge kampen mellem de to ledere i professionel filmredigering .

6. voks

Wax er et interessant valg blandt gratis digitale videoredigering software programmer og er en, der er meget mere involveret end iMovie eller Windows Movie Maker. Du kommer til at få de fleste af de funktioner, du er kommet til at forvente af fuld service ikke-lineære videoredigeringsprogrammer, men ikke nær så meget som du ville ende med noget som Final Cut Studio. Alligevel vil du rent faktisk få gavn af Waxs optagelse af ubegrænsede video- og lydspor, hvilket er en funktion, som du normalt ikke vil tillade. Top ned sammensætning er også tilladt, selvom du sandsynligvis vil spare på øverste niveau compositing for Shake eller After Effekter. Prøv Wax, eller prøv endda at bruge det som en generel plug-in til et andet videoredigeringsprogram.

7. Adobe Premiere

Adobe Premiere kommer bag software som Final Cut Pro og Avid Media Composer, men er stadig en god mulighed og kan overbygge prosumer og professionelle videoredigeringsverdener.

Adobe Premiere bruges stadig i det professionelle videoproduktionsfelt, og du vil opdage, at det visuelt er et spring fra Final Cut Pro, men da de ikke-lineære videoredigeringsprincipper forbliver de samme, skal lærekurven ikke være for dramatisk. Hvad der er særligt godt med Adobe Premiere, er, hvor godt det virker med andre programmer i Adobe Create Suite. Adobe Flash, Adobe After Effects, Adobe Photoshop og Adobe Illustrator er alle ledere i deres specifikke funktionalitet, og du skal bruge dem alle i dit postproduktionsarbejde, uanset om du bruger Adobe Premiere. Det fastsætter en grænseværdi for klip ved 256, men det kan være perfekt til den type videoredigeringsprojekter, du vil have ud af Zwei Stein. Du vil også opdage, at grænsefladen er meget specifik og kan være svær, hvilket måske ikke er det, du leder efter ud af en software, der er bygget op omkring enkle redigeringer. Prøv Zwei Stein og se om det kommer til at være for dig, men det du finder er, at det er et helt unikt gratis videoredigeringsprogram og passer perfekt til den måde du arbejder på under produktionen.

9. Sony Vegas Pro

Sony Vegas Pro var Sonys svar på Final Cut Pro, Avid Media Composer og Adobe Premiere. Det er et ikke-lineært videoredigeringsprogram med fuld service, der giver professionelle funktioner, men bruges ikke nær så meget professionelt. Du vil også opdage, at det er noget billigere end de andre store tre, men det betyder ikke, at det vil være billigt på nogen måde. Prøv Sony Vegas Pro og se om det flyder lidt bedre end resten, men på grund af dets manglende popularitet der er stor sandsynlighed for, at der vil være mindre udvikling for det. Sony Vegas Pro er den mere professionelle version af Sonys videoredigeringssoftware, men de har også Sony Vegas Movie Studio, der er mere i overensstemmelse med Windows Movie Maker og iMovie.

10. Roxio Creator

Det endelige program på vores liste over de 10 bedste videoredigeringssoftware er Roxio Creator. Thia er en af ​​branchens gode billige tilbud. Roxio Creator er et videoredigeringsprogram, der ikke er i overensstemmelse med Avid Media Composer’s professionelle forventninger, men overhovedet overstiger Windows Movie Maker’s dumme enkelhed.