Find måder at bekæmpe narkotikaproblem på

Find måder at bekæmpe narkotikaproblem på

Hvis du ikke kender nogen på heroin eller har været på heroin, nægter du virkeligheden.

Hvad gør vi ved det? Mange ting. Billige Moncler Outlet Måske vil nogle være motiverede for at finde svar, der fungerer, hvis mine ikke gør det. Vores venner og medlemmer af fællesskabet dør af opioid invasionen. Vi skal handle.

Jeg læste i 17. december Times News, at den vestlige Maryland-delegation mødtes for at drøfte måder at udnytte statsfinansiering til opioidkrisen på. (Se ‘Lovgivere diskuterer måder at udnytte statsfinansiering til at bekæmpe opioidkrisen’, Side 1A).

Jeg kan godt lide dig, Del. Mike McKay, men en primær push for statsfinansiering til at hæmme opioidkrisen gennem øget Medicaid dental funding er ikke en stor spiller i dette. En vigtig faktor i opioid invasionen af ​​Allegany County er ikke mennesker med tandpine. Der er andre steder at sætte knappe økonomiske ressourcer, der ville være mere effektive.

Og, Del. Wendell Beitzel, du var lidt respektløst af lægerne og andre sundhedsvæsenets embedsmænd, der er meget opmærksomme på og ser afhængighed hver dag.

For en tid siden blev det vores sygehuse, læger og klinikker, der har til formål at begrænse opioid (smertestillende) fordeling til patienterne. Der er ikke engros recept på smertestillende midler, som der en gang var. Den utilsigtede konsekvens af denne nedbrydning på opioider er billig og rigelig gadeheroin og andre opioidderivater.

Så hvad gør vi? Vores statspolis, sheriffens kontor og det lokale politi er overvældet med narkotikaverdenen. Vores medicinske første respondenter er overvældet med opkald. De skal have øget finansieringsniveauer, selvom de øremærkes eller ydes til særlige lægemiddelprogrammer for at imødegå denne heroinrisiko på en daglig basis.

Vi skal have øget bevidsthed. Vi har fjenden i os, og de er kommet i en trojansk hest fra øst.

Vi har en interstate, der skriger ud af Baltimore-området, der er en narkotikavej i vest. Når Times News udgiver en drug distribution arrestation, i stedet for at sige skuespilleren er fra, så kig på deres rekord og sig ‘tidligere fra Baltimore’, som vil være præcis. Vi må vide, at vi bliver invaderet.

Det er her, hvor ekstra retshåndhævelsesfinansiering kommer ind. Vi har fremragende retshåndhævelsesprogrammer for narkotikamisbrug. Vi ser anholdelserne. Vi har et stort narkotikaproblem.

På grund af det gode arbejde i vores retshåndhævelse bliver disse mennesker anholdt i højere grad end andre steder. Jeg tror ofte, at der skulle være et billboard på vej ind i Allegany County, der siger ‘Hvis du kommer her for at sælge stoffer, vil du blive arresteret.’

‘Metadon’ virker som et dårligt ord, men det er et relativt sikkert alternativ til heroin. Dem, der er i besiddelse af heroin eller andre smertestillende midler, bør have methadon eller lignende programmer til rådighed. Methadon er ikke uden farer, men det er lovligt og administreres i et klinisk miljø.

Virker hårdt, men der bør være mere alvorlige konsekvenser for brugerne og ofrene for heroin. Jeg kender familier, der beder om, at deres voksne børn bliver anholdt og finde hjælp til deres afhængighed. Døden er et fælles udfald af heroinbrug.

Når de er arresteret for heroin eller opioidderivater, skal disse ofre nøje følges med test og obligatoriske alternative behandlingsprogrammer. Dette koster også penge.

Sheriff Craig Robertson og andre lov embedsmænd er tilgængelige for samfundet for at give lægemiddelbevidsthed præsentationer. Hvis du ikke går, skal du tale med en, der har. Narkotika kører røverier, tyverier, overgreb og andre forbrydelser i vores samfund, samt at rive livet for vores borgere.

Narkotikaproblemet er overalt i vores land, i alle store og små byer. Vores samfund er ret godt til at bekæmpe et dårligt problem. Lad os få det bedre.

Bill ZapfArticlesDump lastbilchauffør dræbt i Garrett crashLooking tilbage 1953: CIA doser mænd med LSD på Deep Creek LakeArtisan amerikansk bistro åbning i Manhattan buildingWoman kritisk brændt, når elektrisk tæppe antændesHistorisk samling af bybilleder tilgængelige onlineEarly lørdag rollover lukker baner Billige Moncler Sale i byen spanUPDATE: Gunfire rapporteret på Arch , Tredje gader i politi: Kvinder trækker kniv, sprayer ni med peberspray i byens businessChamps! Politiets anholdelse mand i South End skydehændelse