finansieret MyDentist mister varemærke til en Bangalore tandlæge

finansieret MyDentist mister varemærke til en Bangalore tandlæge

I hvad der kan ses som en lektion til opstart, har Total Dental Care Pvt Ltd, som driver Mumbai-baserede tandklinikskæde Sabka Tandlæge, nødt til at miste sit oprindelige varemærke MyDentist på grund af et varemærke retssag indleveret af en Bangalore-baseret tandlæge.

I 2016 blev udfordringen udfordret af Harshita Choudhary, en tandlæge, der driver en klinik i Bangalore med samme navn MyDentist.

‘Hun hævdede, at hun ejede en klinik, og hendes patienter blev forvirrede om, hvor hendes klinik var siden vi kørte en hjemmeside med navnet MyDentist,’ sagde Vikram Vora, medstifter og administrerende direktør for Sabka Tandlæge (tidligere MyDentist) til Moneycontrol i en telefonisk interaktion.

Vi er meget klare Moncler Outlet over, at vi ikke ønsker klon startups: Amit Somani, Prime Ventures Partners

Indien har enormt potentiale i digitalt betalingsrum: Edwin Aoki, PayPal

Men ingen af ​​os modtog det, afslørede Vora. Choudhary reagerede ikke på Moneycontrols forespørgsel om hendes krav til MyDentist-varemærket.

Det tager typisk omkring et år at modtage et varemærke fra datoen for arkivering. Ifølge Suneeth Katarki, en partner hos Indus Law, selvom varemærket bliver tildelt efter et år, vil det være gyldigt fra ansøgningsdatoen.

Efter sagen indgivet af Choudhary, afleverede en sessionsdomstol i Bangalore et påbud mod Vora ’s firma.

Efter påbuddet i 2016 måtte virksomheden lukke sit websted. I 2017 trukket to investorer ud af en Rs 100 crore funding runde, som Vora søgte at rejse for sin virksomhed.

Startet med ‘MyDentist’ -mærket i 2011, havde Vora’s firma hidtil rejst omkring Rs 100 crore fra LGT Venture Philanthropy, en global investeringsinvesteringsorganisation finansieret af LGT og Princely Family of Liechtenstein, venturekapitalfirmaet Seedfund og Asian Healthcare Fond (AHF).

‘Vi har appelleret påbudet, det er underdomæne lige fra nu Billige Moncler Sale af. Men siden retsafgørelser tager tid, besluttede vi sidste år at flytte. Vi har ændret mærket til Sabka Tandlæge’, sagde Vora, at ellers virksomheden blev ramt.

Vora insisterer på, at selskabet nu fokuserer på rentabilitet og ikke leder efter øjeblikkelig vækstkapital.

Lektioner til opstart af arkivering af varemærker

Den indiske regering tillader varemærker af flere ting lige fra et bogstav, tal, sætning, logo, ord blandt andre. Virksomheder forventes at ansøge om et varemærke tilhørende deres varemærke for at sikre, at ingen andre bruger eller nyder godt af samme navn.

Varemærket kan anvendes online eller endda ved at gå i et af kontoret for registreringsmærker i Mumbai, Kolkata, Chennai og Ahmedabad.

‘Tabet er massivt i sådanne situationer. Det kan være om, hvor meget penge der blev brugt på branding, som vil omfatte en virksomheds annonceringsomkostninger, dets branding samt salgsfremmende omkostninger. Også i morgen kan rebranding omkostningerne også være meget høje. I sidste ende er der et omdømme, ’sagde Katarki.

I mellemtiden driver Vora s Sabka Tandlæge en kæde på omkring 100 klinikker i Mumbai, Pune, Ahmedabad, Surat og Bangalore.

Han tilbyder noget råd til Indiens spirende iværksættere.

‘Mens man starter en opstart, skal man være meget klar over, at varemærkeregistreringsprocessen kan tage tid,’ siger Vora. I tilfælde, hvor en startende iværksætter konstaterer, at mærket allerede er blevet tilsidesat, bør de være forberedt på en lang kamp.

‘Som en opstart skal du tage det med en knivspids salt og være villig til at bekæmpe det,’ siger Vora og tilføjer, at han allerede har ansøgt om varemærket til Sabka Tandlæge. Han siger imidlertid, at han vil fortsætte med at bekæmpe sagen for mærket MyDentist.