Filmfest giver Nortons humanitære pris

Filmfest giver Nortons humanitære pris

At acceptere en pris for hans humanitære indsats for Gulf Coast beboere ramt af orkanen Katrina er lidt pinligt for skuespilleren Edward Norton.

‘Jeg har lyst til, at jeg bare står ind for folkene i disse organisationer, der rent faktisk gør det daglige arbejde, den virkelige tunge løftning,’ sagde han.

Norton kom til Sarasota lørdag for at modtage Sarasota Film Festival’s første humanitære pris under Reel Experience fest i den nye Lake Club udvikling i Lakewood Ranch.

Nortons besøg involverede filmfestivalen arrangementer og fundraising og salgsfremmende muligheder for Enterprise Community Partners, en nonprofit organisation, der hjælper med at opbygge overkommelige boliger til lavindkomst amerikanere. Agenturet blev grundlagt af sin bedstefar.

‘Det er en organisation, jeg tror, ​​at’ s grappling med spørgsmål, der er kernen i det amerikanske liv ‘, siger Norton og henviser til de millioner, der’ lever under fattigdomsgrænsen eller er meget tæt på det eller bare er en lønseddel væk fra destabilisering. Et af de underliggende problemer i alt, der mangler rimelige boliger. ‘

Norton sagde, at han vælger nogle af hans filmroller, herunder ‘Fight Club’, Billige Moncler Outlet ‘American History X’ og ‘The 25th Hour’, fordi de ‘afspejler den tid, vi er i.’

‘Du har lyst til dig’ investeres i de følelsesmæssige og åndelige ting, som Billige Moncler DunJakke folk, min alder går igennem. Jeg forsøger at udvikle og dyrke stykker arbejde, som jeg føler, i det mindste kan folk, jeg ved, sige, at jeg genkender den oplevelse, der er dissekeret der. ‘

Men den 37-årige skuespiller sagde også, at han er glad for at lave film bare for sjov. Norton har lavet næsten to dusin film siden sin 1994-debut i ‘Only in America.’ Han blev nomineret til Academy Awards for bedste støttende skuespiller i 1997 for ‘Primal Fear’ og for bedste skuespiller i 1999 for ‘American History X.’

I nogle film bliver han involveret som producent og bidragyder til udformningen af ​​et script, men andre han bare gør ‘på grund af de mennesker, der er involveret i dem eller der er en skuespiller, jeg vil arbejde med.’

Norton sagde, at han tilbragte otte år med at udvikle manuskriptet for ‘The Painted Veil’, hans seneste film.

‘Nogle ting kommer til dig helt fuldt dannet, og andre er en ide, der skal dyrkes eller har brug for en hyrde på en måde,’ sagde han.

Norton arbejdede først sammen med Koppelman på 1998-film ‘Rounders’, som Koppelman skrev sammen med sin partner, David Levien. De skrev også scriptet til de kommende ‘Oceans 13’, der blev åbnet den 8. juni.

Koppelman producerede også ‘Illusionisten’, hvor Norton spiller en tryllekunstner.

Koppelman sagde, at Norton har store instinkter som skuespiller.

‘Det er svært at tænke på en skuespiller, der kan kommunikere kraftigt intellekt og en ægte følsomhed.’ Han er en stor lytter på skærmen, ’sagde Koppelman.’ Der er noget meget heroisk om ham, selv når han spiller en degenereret som han gjorde i vores første film. ‘