Filmen ‘Fifty Shades of Gray’ sender en forkert besked

Filmen ‘Fifty Shades of Gray’ sender en forkert besked

Den Springfield-republikanske artikel, ‘Square One, Church Billige Moncler Outlet Unite for Victims’, 16. februar, side C1, fremhæver problemet med vold mod kvinder. Det nævner også præsident Barack Obamas erklæring om, at ‘kunstnere har en unik magt til at ændre tanker og holdninger og få os til at tænke og tale om, hvad der virkelig betyder noget.’ Hvis dette er sandt, har kunstnerne et ansvar uden at generere overskud for at forstå, hvad de kommunikerer til offentligheden og dens mulige indvirkning.

Jeg tror filmen, ‘Femtiosker af grå’, sender den forkerte besked til mænd og kvinder. Det bliver stærkt fremmet som en romantik, der skubber nutidige grænser for seksuel eksplicitivitet. Den underliggende besked er dog, at hvad kvinder virkelig vil have, skal domineres af mænd.

I plottet forfører den smukke, rige og magtfulde Christian Grey en ung, seksuelt uerfaren kvinde til at indgå et forhold med ham, der sætter ham fuldt ud i kontrol som ‘dominator’ og hende som ‘underdanige’. Han styrer hende hver adfærd, herunder hvad hun kan spise, bære og gøre. I hans ‘Red Room of Pain’ bruger han reb, håndjern, tape og blindfolds for at udforske sin seksualitet og sin fornøjelse.

Jeg er ikke imod seksuel fornøjelse eller viser det i film. Det jeg modsiger, styrker tanken om, at den eneste rolle for kvinder i alt dette er for dem at underkaste sig mænd og at mænd har ret til at kræve indsendelse. Hver dag, i alle dele af verden, udsættes kvinder for misbrug af mænd, som mener, at de har ret til Billige Moncler Sale at kontrollere dem. Denne tro er almindelig i vores eget samfund og endnu mere i forhold til kvinder i mange andre lande. Vi læser dagligt om voldtægt på universitetscampuser, voldtægt i militæret, vold i hjemmet og endda voldtægt som en taktik for krigsførelse.

Mange kvinder finder sig nødt til at vælge mellem en mand, der ønsker at kontrollere dem og miste den finansielle stabilitet og status, der følger med det. Ofte rationaliserer kvinder deres situation og giver deres forhold, nogle gange med det vage romantiske håb om, at de vil kunne ændre de mænd, der ofre dem.

Kvinder har kæmpet for ligestilling på arbejdspladsen, i politik og i soveværelset i århundreder. Susan B. Anthony, Lucy Stone og Charlotte Perkins Gilman i det 19. århundrede og Betty Friedan (Smith College), Simone de Beauvoir og Gloria Steinem i det tyvende århundrede har været stærke stemmer for forandring. Dette var ikke uden modstand. Kvinder måtte kæmpe hårdt for at overbevise samfundet, som de havde mere at tilbyde end sex og moderskab.

Måske ‘Femtreds Shades of Grey’ skal ses som ren fantasi og udgør således ikke noget værdig af så alvorlig opmærksomhed, men fantasi har en måde at forbinde os til virkeligheden med udtryk for håb og lyst. Ligestilling er ikke kun kæmpet i regeringens eller virksomhedernes haller, det kæmper også i vores dagligdags forhold. Fantasi eller virkelighed ‘Femtreds nuancer af grå’ sender den forkerte besked til vores mænd og til vores kvinder.