Filmanmeldelser

Filmanmeldelser

Der har været gode film fra anden verdenskrig, der fejrede en enkelt sejr i kamp eller en enkeltmands tro, eller det viste os i episk omfang krigen i flere år.

Det store ved at fortælle historier om anden verdenskrig er, at der er så mange gode historier at fortælle.

‘Fury’ er en temmelig speciel WWII-film, der er fokuseret på en pelotonsergent, der pålægger en tank fuld af mænd, til hvem hans løfte kæmper hårdt for mig, og jeg vil holde dig sikker har strækket sig bemærkelsesværdigt fra måneder til år.

Det løfte bliver hårdere for at holde i april 1945, da kampene nu er i Tyskland, og den 2. Armored Division’s ‘Hell on Wheels’ besætning s slog til Berlin er belastet af nazisterne, der har tvunget selv kvinder og børn til at vælge op våben mod nærmer de allierede styrker. soldater ens. Dette er hårde ting, og nogle vil have problemer med, hvor rå billederne er og den grafiske karakter af volden.

‘Fury’ er ærlig og vild i sin skildring af hvad der kræves for at blive i live og hvad mænd vil gøre for hinanden i krig. soldater, som ingen med Genève-konventionerne ville godkende.

Ayers budskab i denne fiktive historie er tydelig: Afslutningen af ​​denne krig var rodet og grusom, og vores soldater havde en mission at fuldføre. I frihedens navn måtte dræbningsaktionen blive anden natur, og det var grimt.

Hvis der var skønhed, kan Ayer forestille sig, at det kunne være kommet i form af mænd i en tank, ryge deres heldige strejker og dele en flaske god fransk vin, da de kunne finde en og i et øjeblik af fred acceptere, at dette var ‘Bedste job jeg nogensinde har haft.’

Brad Pitt vender tilbage til Tyskland og spiller en sergeant med lidt lighed med sin ‘Inglourious Basterds’ -løjtnant uden for hans rene beslutsomhed i denne verden af ​​udslidte soldater, der marcherer gennem en mudderfarvet verden.

Hvis hans besætning har til opgave at befri en by, sker det. Holde en vigtig vej åben og ud af nazistiske hænder? ‘Fury,’ crudely malet på tank pistolen, vil ikke mislykkes.

Som hans besætning mødes med andre kræfter efter en kamp, ​​minus et longtime tank besætningsmedlem, Sgt. Collier er intet nonsens, da han forklarer jobbet til den døde mands baby-ansigt udskiftning.

‘Det er hjemme,’ siger Collier og peger på Sherman-tanken. ‘Gør som du bliver fortalt. Du må ikke komme for tæt på nogen.’

Logan Lerman, der er så usædvanlig i ‘Perks of Being a Wallflower’, kommer igen i en forfærdelig atmosfære, da han forsøger at forstå krigsens krøb blandt sine medfødte tankekammerater. Alle uddannede dræbte efter kampagner gennem Afrika og Europa.

De er Shia LaBeoufs dybt religiøse men dødbringende soldat, kaldet ‘Bibelen’; Jon Bernthals karakter, en Arkansas Moncler DunJakke caveman, til hvem drab kommer for naturligt; og Michael Pena ’s’ Gordo ‘Garcia, den latinamerikanske bit af mangfoldighed hilses velkommen til dette band af brødre.

Hvor Ayers film fungerer bedst er i interaktionen inde i tanken. Indstillingen er klaustrofobisk, og han tager den lukkede i følelse og spred det strategisk gennem hele filmen.

Denne ubehagelige nærhed kan resultere i ekstraordinære øjeblikke, som i en scene i en lille by, hvor nazisterne lige er blevet ryddet ud, og hvor sergeanten og Lerman s karakter finder to kvinder gemmer sig i en lejlighedskompleks midt Moncler DunJakke i ruinerne.

At spille klaveret, få barbering og spise et måltid på et spisebord med kvinderne er den slags sjældne ’spillehus’ -moment, der virker så ude af sted i denne rå, rudefyldte verden og især til de tre andre mænd, når de afdække denne scene og fremstå lige dele forvirrede og jaloux.

Vi ser disse mænd danne en familie med al den kærlighed og dysfunktion, der er forbundet med den dynamik, og det er fascinerende at se disse mænd i dette sjældne øjeblik af manerer og nåde, de gav op for længe siden.

Ayer s i din ansigtsfilm handler om sådanne ubehagelige nærbilleder af trætte mænd, herunder Pitt i en hårglattet tilbage slags Metode-version af James Dean.

Det omfang er en konstant, uden interesse for panoramafotografering, men snarere hånd til håndkamp og endda tanks kæmper med deres tankvåben, der næsten rører.

Der er nogle overbagte øjeblikke for Pitt gennem dialog (‘Idealer er fredelige. Historien er voldelig.’) Og ellers, og konklusionen er en brændende eksplosion af handling, der kan kræve for meget af en suspension af vantro.