Fighter Mom

Fighter Mom

(WIVB) Det var omkring et år siden først gik ind i ringen.

Den 40 årige enlige mor af to voksede op med at se karate. Hun elskede altid at holde sig i form, men så sig aldrig som en havde en elev af mine, der faktisk kæmpede gennem Western New York MMA, sagde til mig, du ved, at du kommer og prøver gymnastiksalen ud? og jeg sagde, at jeg kan gøre det. det gjorde hun, og hun har gjort det lige siden. Hun er nu en ubesejret amatørmayay thailandsk fighter.

hun er virkelig komfortabel med sine spark. Hendes knæ, du ved, du ser hende ramte folk med knæ, de vil ikke have mere. Så snart de blev ramt en gang med knæet, gjorde Moncler Outlet de det, sagde han.

Kenmore West lærer er ikke kun meget ældre end de fleste af sine modstandere, hun tårner også over dem; Hendes kæmpe navn er Tower of Power Tramont. begyndelsen er hendes lykkelige sektion altid blevet pakket; ofte gange med hendes studerende. Men det er hendes to teenage sønner, der leder hendes fanklub.

Hendes søn Nicholas sagde, at han aldrig savnede en kamp. Og da hun begyndte at kæmpe, blev jeg som super nervøs, fordi jeg ikke ønskede, at hun skulle blive ramt, sagde Jonah.

Ayanna fortalte Nyheder 4 Muay Thai holder hende til at føle sig ung, og nedbrydning af stereotyper er en del af hendes motivation.

Enhver given dag finder du hendes træning hos Western New York MMA.

alle må ikke se det samme, og vi må alle være ens for at være krigere. Vi kommer i alle former, størrelser, kvinder, mænd. Så vi slags nødt til at bryde igennem den barriere, sagde Ayanna.

En af hertrainers Billige Moncler Sale har et ekstra specielt sted i hendes liv; Tommy Neff er også sin kæreste.

Neff fortalte Nyheder 4 kæreste eller ej, han er en hård træner.

Jeg fortæller hende en ting, at hun gjorde forkert, hun er i gymnastiksalen, arbejder den, arbejder den, indtil hun får det rigtigt. Og det drev er noget, jeg aldrig har set før, sagde Neff.

Han fortalte Nyheder 4Ayanna inspirerer ikke kun ham, men andre krigere.

vi får listen over modstandere, hvem hun skal kæmpe for, og vi ser deres aldre, det faser ikke hende en smule. er flere og flere kvindelige MMA-krigere hver dag, men det er stadig stort set en mandlig domineret sport.

I ringen synes Ayanna ikke at se det skønne forhold mellem mand og kvinde i gymnastiksalen.

Hun har mange kvindelige studerende, og håber hendes mål er en påmindelse for dem, at hvis du elsker noget nok, er det værd at kæmpe for.

Uanset om du er ung eller gammel eller du er midt i alderen, uanset om du er kvinde eller mand. Vi har alle en hensigt, og vi finder vores lidenskab, og jeg føler, at når du finder din lidenskab, ved du, at det ligegyldigt betyder hvilket køn du er, sagde hun. For at kommentere her anerkender du, at du har læst og accepteret vores Servicevilkår. Kommentarere, der overtræder disse vilkår, herunder brugen af ​​vulgært sprog eller raseri, vil blive forbudt. Vær venlig at respektere andres meninger. Hvis du ser en upassende kommentar, skal du flagge den, så vores moderatorer kan gennemgå.