Fightback giver AFC Fylde sejr

Fightback giver AFC Fylde sejr

Foran en kofangertal på 305 i Kellamergh Park startede begge sider lyst, med den bedste chance Billige Moncler Outlet for at åbningscentrene faldt til vækssiden, da Keddie så sin indsats afbøjet af Lawlor, efter at Turners kors kun var halvt clearet af Fylde forsvaret. Byrne kom tæt på gæsterne i det 12. minut, men hans skud på tværs af mål gik forbi.

Tom Read var nødt til at gøre sin første redning i Trafford-målet i 22 minutter, hvilket komfortabelt hævdede Eldertons optimistiske indsats fra 25 yards. 3 minutter senere blev Read indkaldt til handling igen, da Walywyns lave indsats fra kanten af ​​området måtte flickes væk, efter at Kay havde fået lov til at køre 60 meter uden problemer. Fra det deraf følgende Milligan-hjørne måtte Mahoney’s klare flick ryddes væk fra fare.

I 37 minutter slog Walwyn to Trafford-forsvarere ud for at bryde ind i området og derefter fra en tæt vinkel i et skud, der blev sprængt af Read, selvom passerer i stedet for at skyde kunne have givet en bedre chance for et mål.

Tre minutter før intervallet tog Trafford føringen som efter at have vundet bolden inde i deres egen halvdel, gik gæsterne hurtigt sammen med flere spillere, der kombinerede for at finde Byrne, der riflede hjem forbi dykning Edge.

AFC Fylde blev forbedret efter genstart og udlignet i 53 minutter, da kaptajn Jamie Milligan frigjort et 25 meter frispark ind i øverste hjørne. Equalizer så spillet åbent, med begge hold spiller angriber fodbold. Gæsterne spildte en fantastisk mulighed Billige Moncler DunJakke for at tage føringen i det 59. minut, da den umarkerede Bayunu hovedstødt fra 6 meter ude.

Imidlertid tog Trafford i sidste ende igen føringen fire minutter senere, da Turner s skud tog en afbøjning i det overbelastede område, med Knight først at reagere på glide hjem.

Traffords ledelse varede ikke længe som inden for 30 sekunder havde hjemmeplanen nivelleret igen, da slap forsvarer havde tilladt debutant Townson plads i området. Hans tænkelige indsats kunne kun smides væk ved at læse ind på Matt Walwyns vej, som nettede sit 8. mål i 7 kampe ved at skyde bolden hjem. Begge sider fortsatte med at skabe chancer, med Joe Shaws dristige forsøg fra halvvejslinjen, der tvang Fylde keeper Edge til fingerspidsen over krydset.

I 73 minutter tog Coasters føringen for første gang i kampen, da Milligan ’s hjørne blev mødt af et kuglehoved fra den ubestridte Mick Stringfellow. Walwyn havde en chance for at sætte spillet ude af stedet 5 minutter senere efter Milligan ’s gennem pass og men angriberen på mål, men ungeren fyrede hans arbejde bredt.

Trafford stablede på presset i de senere stadier, men på trods af deres hårde arbejde kunne de ikke finde udliggeren, med AFC Fylde holde på for de værdifulde 3 point.

Matt Cory, Lewis Edge, Matt Lawlor, Ryan Elderton, Phil Doughty, Mick Stringfellow, Matt Kay, Matt Mahoney, Jamie Milligan, Danny Monckton (Kevin Townson 45), Matt Walwyn (John Hills 83), Mike Barnes

Ubrugte subs: Joe Booth, Matutu Chilufya, Dave Stevenson

Mål: Jamie Milligan 53, Matt Walwyn 64, Mick Stringfellow 73

Bestilling: Matt Mahoney 35, Matt Kay 87

TRAFFORD: Tom Read, Paul Ashton, Callum Byrne, Ryan Marley, Nia Bayunu, Kyle Harrop, Andy Lundy (Scott Barlow 75), Melford Knight (John Buckley 81), Mark Keddie, Joe Shaw, Tommy Turner