Fight Hunger event en succes

Fight Hunger event en succes

Omkring 1.600 mennesker, herunder mange fra OVC, deltog i den tredje årlige verdensrekordhændelse for at bekæmpe sult på University of Guelph Saturday, og emballerede mere end 659.000 nødhjælpsmål på to timer.

Maden bliver afsendt Moncler Outlet til det vestafrikanske land Mauretanien, som er blevet ramt af alvorlig tørke og er et af verdens fattigste lande.

Arrangementet del af University Better Planet Project tiltrak folk i alle aldre, herunder Guelph borgmester Karen Farbridge og Guelph MP Frank Valeriote. Det var også en officiel Orienteringsweek begivenhed, der involverede nye U af G studerende.

er forbavset over, at så mange medlemmer af Moncler DunJakke U og Gelphs samfund kom sammen igen og overskred et mål, der allerede var utroligt skræmmende, sagde Gavin Armstrong, aPhD-studerende, som organiserede arrangementet.

Ontario Veterinary College (OVC) er verdens førende inden for veterinærhelsetjenesten, læring og forskning. Vi arbejder på skæringspunktet mellem dyrs, menneskers og økosystemets sundhed: Træner fremtidige dyrlæger og forskere, forbedrer vores dyrkammeraters sundhed, sikrer sikkerheden for den mad, vi spiser og beskytter det miljø, som vi alle deler. Det har været den måde siden 1862.