Kongressen skifter til brutal indvandringskamp efter afslutning af en anden nedlukning

Kongressen skifter til brutal indvandringskamp efter afslutning af en anden nedlukning

House Speaker Paul Ryan reagerer på et spørgsmål fra Moncler Jakke Dame nyhedsmedierne under en pressekonference om militær beredskab og udgifter i US Capitol i Washington, DC, USA, den 8. februar 2018.

WASHINGTON Nu med to statslige nedlukninger bag dem vil lovgivere endelig henvende sig til det problem, der har været i centrum for deres dysfunktion i flere måneder: Indvandring. som børn.

Men mens senatledermesterleder Mitch McConnell, R Ky., Har lovet en gratisstrømmende bipartisisk debat, der begynder mandag, har husmanden Paul Ryan kun sagt, at han vil fremlægge et lovforslag, som præsident Trump støtter.

Jeg vil ikke bare risikere et veto, Ryan, R Wis., sagde torsdag. Jeg vil faktisk få det gjort første gang, og jeg tror vi kan komme derhen. Tilnærmelse har trukket store protester fra demokrater, herunder husminoritetsleder Nancy Pelosi, der opfordrede Ryan til at garantere en åben debat om lovgivningen svarende til McConnells løfte i Senatet under hendes otte times marathon House floor speech på onsdag.

Hun modsatte lovgivningen for at genåbne den føderale regering efter en kort nedlukning fredag ​​formiddag, fordi den ikke omfattede beskyttelse til DREAMers. Udgiftsregningen bestod endelig i Parlamentet med en 240 186, topartsafstemning.

‘Jeg er meget skuffet over, at højttaleren ikke har modet til at løfte skyggen af ​​frygt fra disse inspirerende ungdoms liv,’ sagde hun i Moncler Outlet en redegørelse fredag ​​efter afstemningen.

Det er selvfølgelig ikke helt klart, hvad præsidenten vil kræve i en indvandringsregning. Hans offentlige udtalelser har omfavnet en lang række politiske muligheder.

‘Jeg tror ikke, at præsidenten har nogen ide,’ sagde Rep. ‘Min personlige mening er, at han hellere vil se os fokusere på en (grænse) mur, og han bruger uanset gearing, og det sker ikke.’

Trump har sagt, at han vandt skilt indvandringslovgivningen, medmindre det omhandler søjler juridiske beskyttelser for DREAMers; penge til grænsesikkerhed og en mur; Ændringer i familiebaseret eller migrering og en ende på diversity visa lotteri programmet.

Det Hvide Hus udgav en ramme sidste måned, som hurtigt blev skudt ned af liberale og konservative. Forslaget ville give en vej til borgerskab for 1,8 millioner DREAMere, reducere lovlig indvandring med mindst 25% og inkludere 25 milliarder dollars for en mur langs den sydlige grænse. vil miste republikanske stemmer såvel som demokratiske stemmer, ’sagde han.’ Den vandt ikke i Parlamentet og må også gribe med de konservative medlemmer af hans caucus. Før han blev højttaler i 2015 deltog medlemmer af den hårde GOP House Freedom Caucus siger, at Ryan lovede dem, at han ikke ville bringe en immigrationsregning op, som ikke havde støtte fra flertallet af House Republicans.

I september meddelte Trump afskaffelsen af ​​Obama-epoken Udskyder Handlingsprogrammet for Barndoms Ankomster for at beskytte disse indvandrere mod udvisning og fastsætter en 5. marts-frist for kongressen til at rette op på deres status gennem lovgivningen.

Juridisk beskyttelse af DREAMers har bred tosidig støtte, i hvert fald i princippet. Men det har vist sig meget svært at få en aftale om lovgivning.

Spørgsmålet førte til en tre dages regeringsafbrydelse i sidste måned, da demokrater insisterede på, at beskyttelser for DREAMers skulle medtages i en kortsigtet udgiftsregning for at holde regeringen i gang. Regningen inkluderede ikke DREAMers, så demokraterne blokerede det; For at afslutte dødvandet besluttede Schumer sig for en aftale med McConnell, der opfordrede Senatet til straks at overtage DREAMer-lovgivningen, hvis der ikke var en bredere aftale den 8. februar.

Lovgivere i begge parter har kæmpet med at håndtere indvandring, og der er en række regninger og forslag, der spænder over det politiske spektrum, men hidtil synes meget få at være nok til at få præsidentens støtte. 22, 2018.

McConnell på onsdag gentog, at debatten om DREAMers, grænsesikkerhed og andre spørgsmål vil være ‘en proces, der er retfærdig for alle parter.’

Tirsdag sagde han det på denne måde: Det vil være en mulighed for tusind blomster at blomstre. Jeff Flake, R Ariz., En pro immigration republikanske, der har arbejdet med demokrater for at skabe et kompromisforslag, sagde McConnells koncession for en åben debat var ’signifikant’, fordi spørgsmålet er et flertalsleder har været ‘loathe to address . ‘McConnell ville sandsynligvis også have foretrukket at have partiledere, der forhandlede et lovforslag efter den 5. marts, sagde flake.

På dette tidspunkt fortalte Flake torsdagens reportere, det er uklart, hvilke koalitioner der vil udvikle sig og hvilke ændringer der vil få damp. Han siger, at han forbereder foranstaltninger af sin egen ene omfattende plan, der ville forsøge at tackle Trumps ‘fire’ søjler ‘i en todelt måde og en anden som en sidste udvej, der midlertidigt ville udvide DREAMer-beskyttelsen til gengæld for grænsesikkerhed.

Den åbne proces giver ikke noget, og det farligt i sig selv, ’sagde han.’ Men det kan føre til noget. Deirdre Shesgreen, USA I DAG.