Kongressen leder til stor indvandringskamp

Kongressen leder til stor indvandringskamp

Denne gang blev senatet passage forsinket Moncler Jakke Dame indtil efter midnat, da senge rand Paul, R Ky., Stoppede afstemningen for at protestere mod kongressens vilje til at køre op underskud. Paul sagde, at han håbede, at hans stand ville lære konservative at ikke acceptere bare noget, fordi det kommer fra en GOP-kongres ‘, men House Speaker Paul Ryan, Moncler Outlet R Wis., kaldte den korte nedlukning’ helt overflødig. ‘

Budgetforanstaltningen giver Pentagon udgifter til stigninger efterspurgt af Trump og GOP, flere penge til indenlandske bureauer krævet af demokrater og 89 milliarder dollars, der begge ønskede katastrofehjælp.

Men 652-siders budgetforslag siger intet om at beskytte Dreamer-indvandrerne, og det forklarer stort set, hvorfor en fjerdedel af senatdemokrater og en tredjedel af husdemokrater stemte nej. som børn og forblive her uden permanent lovlig beskyttelse.

‘Demokrater har kæmpet hårdt, men i sidste ende valgte mange at sige ja til andre prioriteter og lade Dreamers være bagud,’ sagde Frank Sharry, direktør for pro immigration America’s Voice. Han kaldte denne beslutning og modstand fra mange republikanere ‘ umenneskelig og uanstændig. ‘

Senatet Majoritetsleder Mitch McConnell, R Ky., Satte næste mandag som start på et frihjulet indvandringsslag, en debat han lovede, da demokraterne blev enige om at stemme for at genåbne regeringen i sidste måned. men at Trump ville ende den 5. marts. Demokraterne vil også gøre indvandrerne berettiget til statsborgerskab eller permanent bopæl. Han ønsker også reduktioner i lovlig indvandring, herunder at begrænse de pårørende, som lovlige beboere kan sponsorere og eliminere et lotteri, der giver visa til beboere i forskellige lande.

Der er ingen åbenlyse kompromis, der kunne vinde de 60 stemmer fra republikanere og demokrater, der var nødvendige for at sejre i senatet. Det mest lovende resultat kan være et smalt faktura, der udvider DACA-beskyttelsen i et år eller deromkring og giver nogle grænse sikkerhedsgodtgørelser til Trump.

Uanset hvad der skete, tog denne uges budgetkamp et klart indvandringsnedslag til demokrater, som i første omgang lovede at blokere forbrugsregninger, indtil der var en aftale for at hjælpe Dreamers. De tilbagevendende venstre partimedlemmer delt.

Nr. 2 Senat Den demokratiske leder Richard Durbin fra Illinois, en leder i indvandringskampen, sagde budgetpagten ‘åbner døren’ for senatstemmer om beskyttelse af de unge indvandrere. Men Rep. Jeff Flake of Arizona forbereder kompromiser at tilbyde under hans kammers kommende debat og siger, at hans parti vil lide i november, hvis problemet ikke er behandlet. Ingen.

Parlamentet stemte 240 186 for at godkende regningen lige før daggry østlige tid, efter at senatet godkendte foranstaltningen 71 28, med nogle af kongressen ‘mest konservative og liberale lovgivere stemme nr. Trump underskrev det som åbningstider begyndte, og han kunne ikke’ t modstå en grave.

‘Dette lovforslag er et stort billede for vores militære, men meget affald for at få dem til at stemme,’ tweeted han. ‘Heldigvis er DACA ikke medtaget i dette lovforslag, forhandlinger om at starte nu!’.