Kongressen har ikke ret til seksuel chikane

Kongressen har ikke ret til seksuel chikane

Det er svært at gøre, når indbyggerne i sumpen lever under forskellige regler designet til at bevare deres magt, rigdom og status. og det seneste eksempel på, hvordan kongres (swamp dwellers) kolliderer absurde love og bestemmelser til fordel for det, er relateret til det nylige Moncler Outlet udbrud af sexmisbrugskandaler.

Har du nogensinde hørt om kongressens ansvarlighed lov? Sandsynligvis er ikke bekendt med denne handling, der har eksisteret siden 1995. Handlingen er blevet omtalt som en fond for kongresmedlemmer, der kan få fat i denne skattepligtiges kilde, der har tjent penge til at afregne seksuelle chikane krav.

Yup, du læste det rigtigt. Kongressen har en fond betalt af skatteyderne for at hjælpe medlemmer af kongressen til at betale for seksuelle chikane problemer.

Mens CAA’s hensigt ikke har været at skabe en fond for medlemmer af kongressen, er dette en del af fondens realitet. Fonden har fordelt mere end 17 millioner dollars siden 1997, men det er ikke muligt at vide, hvor meget af disse 17 millioner dollars gik til seksuelt chikane krav, da udbetalinger ikke er kategoriseret.

Hvis mere end en øre gik for at afregne en seksuel chikane krav til et medlem af kongressen, end det var penge spildt. Mens der har været mange medlemmer af kongressen, der er fanget i denne nationale skandale, har der også været mange medlemmer af medier og underholdning.

Mænd som Bill O Bill Cosby og Harvey Weinstein (skyldig eller ej) har ikke luksusen af ​​en skatteydernes finansierede kilde til at bekæmpe krav om deres seksuelle misbrug. Hvorfor skal mænd som Al Franken, John Conyers og Blake Farenthold?

Lad bryde det ned på denne måde, seksuel chikane er ofte resultatet af mulighed. På den anden side Moncler Outlet Online er det muligt, at en person ligger ved at skabe falske påstande om seksuelt misbrug mod en person, der kan have rigdom og magt for at kunne drage økonomisk fordel.

Under alle omstændigheder er disse muligheder ikke begrænset til medlemmer af kongressen, som skal gøre krav på seksuel chikane på samme måde som enhver anden amerikansk statsborger.