Kongresmedlem og tidligere MMA-kæmper vejer ind på reporteren ‘body slam’

Kongresmedlem og tidligere MMA-kæmper vejer ind på reporteren ‘body slam’

(CNN) Buzzword omkring Capitol Hill på torsdag er ‘body slam’, og du er hårdt presset til at finde et medlem af kongressen, der bedre forstår begrebet ‘body slamming’ end Oklahoma republikanske rep. Markwayne Mullin, som er en tidligere blandet kampsport fighter.

På onsdag aften blev Montana House kandidat Greg Gianforte anklaget for misdemeanor angreb, efter at en vogter reporter hævdede, at han var ‘organet smækket’ af republikanerne på hans kampagnekontor i Bozeman. Gianforte-kampagnen har bebrejdet altercationen på ‘aggressiv adfærd’ fra reporteren Guardian Ben Jacobs.

Med fuld respekt for påstandernes alvor var CNN opsat med Mullin i hallen i Capitol og spurgte ham om altercation i Montana samt hans erfaring fra burmatch til Capitol Hill. Dette er et redigeret transkript af denne samtale.

Så hvordan har du nogen?

‘Jeg tror, ​​at folks fortolkning af en kropsslam er anderledes end teknikkerne. Jeg så ingen footage på det, alt jeg fik at høre om det var lyden.’

Er Moncler Outlet der en hård ting at gøre?

‘Det meste af tiden, folk, der er en hel masse forskellige fortolkninger. Jeg mener, at en person bliver skubbet ned, de tror at de er Der er virkelig ikke noget bestemt, der kommer fra mere falsk brydning, du ved, kropslamme, bliver plukket op i luften og kastet til jorden. Det hele i en fortolkning af, hvad en person mener er en slam virkelig. ‘

Så er det mere af et World Wrestling Entertainment-koncept end et konkret brydningskoncept?

‘Sandsynligvis. Mere af det teatralske koncept end det faktiske praktiske koncept.’

Da du var i burkekampe, kunne du nogensinde vælge nogen sådan op?

‘Vi kaldte det takedowns.Men jeg så videoen, så jeg ved faktisk hvad der skete. Alt jeg har hørt er lyden, så det er svært for mig at kommentere hvad der faktisk skete eller skete.’

Fox News-vidnerne gjorde det lyde som om han greb ham ved ryggen og skubbede ham ned som sådan.

‘Det gør ikke nogen forskel, om det er et organ, der slam eller ej. Faktum er, det skal aldrig ske. Jeg er ligeglad med hvor forstyrret du får. Jeg ved, om du bliver sur og i en verden med alle de konkurrenter, jeg har været i min liv, enten fra kampe eller brydning eller andre sportsgrene, skal du lære at trække vejret. ‘

Hvad er din mening fra dine kolleger, er der nogen bekymring for ham at blive medlem af den republikanske konferencens hus, hvis han vinder?

‘Det har ikke nogen overvejelse om konferencen som det republikanske parti eller det demokratiske parti. Det ville være, at du ved, at hans handlinger er som at sammenligne, hvad Anthony Weiner gjorde og sagde det til en refleksion over det demokratiske parti. Det mellem ham og hans bestanddele om hvordan de opfattede det. Alle gør fejl, du lavede fejl, jeg lavede fejl. Ingen af ​​os er perfekte. Du ved hvad vi alle har mistet vores humør på et tidspunkt. Desværre har vi ikke gjort det i en offentlig indstilling. sker fra dette punkt er virkelig Billige Moncler Sale mere mellem ham, hans familie og desværre reporteren, der blev sat i denne situation. Det er en dårlig situation helt. Men så langt en refleksion på konferencen kan vi holde alt sådan i retning af os. ‘

Hvad er din mening i at tale med dine kolleger?

‘Det er en fejl og det er en fejl, som jeg sagde. Vi har talt om, hvad angår en konference, det er en uheldig situation for reporteren og denne fyrfamilie. Det er virkelig hvad det kommer til.