Kongresmedlem Boozmans svar på senator Lincolns spørgsmål

Kongresmedlem Boozmans svar på senator Lincolns spørgsmål

Boozman: Jeg har den stærkeste rekord af enhver kandidat i løbet når det kommer til at understøtte skattelettelser til Arkansans. Og jeg er den eneste kandidat i dette løb, der har underskrevet et løfte om ikke at hæve skat og hvem vil kæmpe for en fuld udvidelse af ’01 og’ 03 skattelettelser.

Jeg tror, ​​at vores skattesystem er iboende dysfunktionelt. Jeg støtter forskellige forslag, der forenkler og strømline det nuværende system og reducere skattebyrden for alle amerikanere.

Det beskatter os kun på det, vi vælger at bruge, ikke på det, vi tjener, så det giver os mulighed for at beholde 100 procent af vederlag, pensioner og tryghed. Det er ikke en ekstra moms eller skatteforhøjelse, da alle andre føderale afgifter elimineres.

Under planen modtager alle amerikanere en refusionskontrol for alle grundlæggende fornødenheder i begyndelsen af ​​hver måned. Denne månedlige ‘prebate’ ‘un tax’ alle amerikanere for deres grundlæggende fornødenheder. For eksempel vil et par, der foretager $ 50.000 om året, tage hjem deres fulde løn og modtage $ 4.697 om året i form af en månedlig ‘præbate’. På trods af senator Lincolns påstande gør fair skatten ikke skade lavindkomst amerikanere, men det giver dem mere magt end nogen anden demografisk.

Arkansass arbejdsfamilier og lavindkomsttjenere bliver skadet af de uundgåelige skatteforhøjelser, de skal betale som følge af senator Lincolns manglende kontrolforbrug og hendes støtte til præsident Obamas arbejdstidsdræbende lovgivning som Obamacare, kortcheck og Cap og Trade. Og hvad der virkelig gør ondt i Arkansans, er, at de ikke kan finde arbejde, fordi Senator Lincoln har støttet hvert eneste jobskabende initiativ, som denne administration har foreslået.

Jeg opfordrer Senator Lincoln til rent faktisk at læse og forstå regningen, inden han forventer forvrængningstaktik i et forsøg på at fremme sin politiske karriere.

2. Støtter du kongresmedlem Paul Ryans budget, der ville privatisere Social Security og Medicare, ja eller nej?

Boozman: Nej. Jeg mener dog, at vi skal styrke social sikring og Medicare, og jeg vil modsætte os enhver indsats, der kompromitterer disse vitale programmer for vores seniorer.

Desværre er disse programmer på vej til konkurs og den hensynsløse, ukontrollerede udgifter, som Senator Lincoln støtter, kun gør sager værre.

3. job i udlandet.

Boozman: Jeg støtter ikke skattelettelser for virksomheder, der sender job i udlandet. Afstemningen Senator Lincoln henviser til var på et omfattende lovforslag, der omfattede midlertidige udvidelser af udløbne skattekreditter, men gjorde det ved permanent stigende skatter og tilføjede yderligere 134 milliarder dollar til underskuddet. Jeg modsatte mig dette jobskabende dræbende initiativ.

Jeg har en solid rekord for at kæmpe for job og sikre et gunstigt erhvervsklima i Arkansas. Jeg modsatte Cap og Trade og nye energiafgifter; afvist ObamaCare og det er kostbare administrative mandater, kæmpet mod spildt stimulusudgifter, hvilket ballooned regering og gjorde intet for at skabe bæredygtige jobs i den private sektor, og jeg støtter fuldt ud skattefritagelse for små virksomheder. Jeg er meget bekymret over de 100.000 ledige Arkansans og vil gøre alt i min magt for at hoppe starte vores økonomi, så de kan komme tilbage til arbejde.

Hvis der er nogen, der sender job i udlandet og ødelægger det fremtidige arbejdsmarked i Amerika, er det præsident Obama og dem der støtter sin dagsorden.

4. Kongresmedlem Boozman, forklar hvorfor du stemte imod at give skattekreditter til Arkansas små virksomheder for at ansætte ledige arbejdstagere.

Boozman: Små virksomheder er den økonomiske motor i vores nation og nøglen til at få Arkansans tilbage til arbejde. Derfor støtter jeg fuldt ud initiativer, som hjælper vores små virksomheder til at ansætte flere Arkansans. Regningen Senator Lincoln refererer til, er en anden jobmorder forklædt som en jobskabende. 2847 var et ufuldstændigt stykke lovgivning. I et forsøg på at opveje omkostningerne ved regningen pålagde Majority Leader Reid og Speaker Pelosi $ 31,3 mia. I forudgående skat på jobskabere. Dette er en anden jobmorder på et tidspunkt, hvor vi kæmper for at sætte folk tilbage til arbejde i den private sektor.

5. Kongresmedlem Boozman, forklar din stemme til støtte for den oprindelige bankbailout (‘TARP’) og mod reformer, der holder Wall Street-bankerne, der ødelagde vores økonomi ansvarlig.

Boozman: Jeg kom til Senator Lincoln til støtte for TARP, fordi jeg ikke troede, at det var konservativt at lade en hel sektor af vores økonomi falde. Vi var på vej mod en hidtil uset økonomisk sammenbrud, der ville have ødelagt finanssektoren og krøllet rundt verden. Jeg er fortsat overbevist om, at TARP reddet Arkansans ‘job, besparelser og pensioner.

I dag er størstedelen af ​​TARP-lånet tilbagebetalt Moncler Outlet af bankerne med renter.

Det samme kan ikke siges for nogen af ​​Obamas sølende bailouts, herunder Cash for Clunkers.

Reelle finansielle reformer vil først og fremmest tackle fejlene fra Fannie og Freddie. Deres risikable lån var grundlaget for vores finansielle sektors smeltning, og man kan ikke i god tro hævde at ‘reformere’ Wall Street uden at løse deres udlånspraksis.

Reel finansiel reform ville bringe lovgivningsmæssig klarhed og genoprette markedsdisciplinen, ikke skabe et lappeklip af yderligere agenturer, klassifikationer, skatter og bailout-midler. I stedet modtager vi et nyt føderalforsikringskontor, forbrugerbeskyttelsesagentur, kontor for finansiel forskning og stabilitetsovervågningsråd for at supplere instituttet for statskassen, FDIC, SEC, Federal Reserve, de 12 Federal Reserve regionale banker, NCUA, Comptroller of the Valuta, Styrelsesrådet for Fed, FHA og andre statslige og føderale agenturer og institutioner.

Desuden, hvorfor skulle vi oprette en permanent milliard dollars regeringskampfond for at redde manglende institutioner i fremtiden? At sætte skatteyderne permanent på krogen for Wall Streets misgjerninger genopretter ikke ansvarlighed. Dette gør det kun mere, ikke mindre sandsynligt, at bailouts forekommer i fremtiden.

Det sidste, som Arkansass familier, landmænd og små virksomheder har brug for i dette økonomiske klima, er yderligere føderale lovgivningsmæssige hindringer, der gør det vanskeligere for adgang til kredit. Og denne lov vil bare gøre det. Det straffer uforholdsmæssigt vores små byer, samfund banker og landmænd.

6. Kongresmedlem Boozman, forklar dine fem stemmer for at hæve gældsloftet.

Boozman: I hele min tid i Kongressen kæmpede vores nation for at løse forskellige udfordringer, herunder 9/11, Irak, Afghanistan, et nyt afdeling for hjemlandssikkerhed og orkanen Katrina. Jeg tager fuldt ansvar for mine stemmer, som gjorde det muligt for vores nation at tage fat på disse udfordringer, især de stemmer, der giver vores tropper de nødvendige ressourcer til at Moncler Outlet udføre deres missioner.

Men jeg har også taget mange skridt for at imødegå vores gæld. Jeg har kæmpet for et afbalanceret budget Ændring af forfatningen samt punktposten veto for præsidenten. Jeg har kæmpet for at eliminere overflødige programmer inden for føderale agenturer, eliminere affald, svig og misbrug i Medicare og Medicaid; og tilbagekald føderale agenturer ved at skære det unødvendige personale og de forvirrende, arbejdsdræbende regler, de skaber.