Kongresmedlem Andy Biggs stemmer mod fordømmelse af folkedrab i Myanmar

Kongresmedlem Andy Biggs stemmer mod fordømmelse af folkedrab i Myanmar

Relaterede StoriesArizona s Andy Biggs forsøgte at stoppe Mueller: Hvordan fungerer det? Demokratisk kongreskvinde Kyrsten Sinema Touts republikanske Andy Biggs i Femte DistrictRohingya Flygtninge i Phoenix Protest Etnisk Rensning i Myanmar

På onsdag stemte Kongressen om en beslutning, der fordømmer den igangværende etniske udrensning af Rohingya, en muslimsk minoritetsgruppe i Myanmar. Og Biggs var en af Moncler Outlet ​​kun tre medlemmer af kongressen for at stemme imod det.

Hvert andet medlem af kongressens delegation i Arizona, demokrater og republikaner støttede beslutningen, som i det væsentlige spørger Myanmars regering om a) at stoppe med at dræbe mennesker og b) tillade humanitære hjælpegrupper.

Dette medfører selvfølgelig et ubehageligt spørgsmål: Er Andy Biggs at sige, at han er okay med etnisk udrensning?

Hidtil har Biggs hasn offentliggjort en eller anden måde. Vi rejste ud til hans Moncler Outlet kontor for at anmode om en forklaring af hans afstemning og at bede om at han præciserer, om han fordømmer folkemordet i Myanmar.

De to andre kongresmedlemmer til at stemme imod regningen, Walter Jones fra North Carolina og Thomas Massie of Kentucky, har heller ikke forklaret deres beslutning. Både er republikanere.

Biggs trak en lignende stunt tilbage i september, da han var en af ​​kun tre medlemmer af kongressen, der stemte imod en katastrofehjælpsregning for ofre for orkanen Harvey. Han forklarede senere, at han kunne lide det faktum, at lovgivningen om uddannelsesprogrammer i udviklingslande var blevet tacklet på regningen.

Utvivlsomt tilføjer uafhængige bestemmelser til et lovforslag, der sandsynligvis vil passere, et skyggefuldt skridt. Men at stemme imod hjælp til orkaner på grund af din holdning er et dårligt udseende, periode.

Hvis du kan lide denne historie, overvej at tilmelde dig vores nyhedsbreve.

VIS MIG HVORDAN

Og der er ingen tilfældige tilføjelser til House Concurrent Resolution 90, lovforslaget fordømmer den etniske udrensning af Rohingya. Du kan læse hele teksten her, det er ret ligetil og stikker til emnet ved hånden.

Det tvinger heller ikke USA’s regering til at gøre noget. Der er et krav til Det Hvide Hus om at pålægge sanktioner, men Kongressens beslutning om at bestå beslutningen er et stort set symbolsk skridt, hvilket tyder på, at der kan komme sanktioner på nogle pege i fremtiden. (Det er ikke ligefrem nyhedssekretær Rex Tillerson sagde allerede så meget i november.)

Så hvad er Biggs ‘oksekød, præcis? Stemte imod regningen en form for utilsigtet tilsyn? Har en medarbejder undladt at fortælle ham korrekt om den massive menneskerettighedskrise i Myanmar, som selv Tillerson er enig i, er ekstremt dårlig? Har han tidligere uanmeldte bånd til den burmesiske regering? Kunne dette have noget at gøre med, at Rohingya er muslimsk? Eller har Biggs simpelthen problemer med, hvordan opløsningen blev formuleret?

Vi har ingen anelse, fordi hans talsmand ikke svarer på vores telefonopkald, e-mails eller Twitter-beskeder. Vi glæder os til at opdatere denne historie med en forklaring, når man bliver tilgængelig.