Konfrontationen er sikrere end kompromis

Konfrontationen er sikrere end kompromis

regeringen i Washington den 1. oktober 2013. regeringen begyndte en delvis nedlukning tirsdag for Moncler Jakke Dame første gang i 17 år, hvilket potentielt kunne sætte op til 1 million arbejdstagere på ubetalte orlov, lukke nationalparker og stoppe medicinske forskningsprojekter.

WASHINGTON For de fleste republikanere i Repræsentanternes Hus ville den eneste større fare end at lukke den føderale regering have kæmpet for at holde den åben.

Mens en nedlukning kunne skade det republikanske partis evne til at vinde Senatet næste år eller tage Det Hvide Hus i 2016, er det ikke bekymring for partimedlemmer i Parlamentet, der førte til at presse til Moncler Outlet at forpligte fortsat statsfinansiering med foranstaltninger, der ville forsinke præsident Barack Obamas underskrivende sundhedslovgivning.

‘Der er en stor gruppe af medlemmer her, der ikke føler sig skadet af et dårligt mærke for festen,’ sagde Sarah Binder, en ekspert på kongres på Brookings Institution.

I stedet kommer faren fra at blive betragtet som for fleksibel.

Republikanerne vandt kontrol over Parlamentet i 2010 med hjælp fra græsrods Tea Party-bevægelsen, der kombinerer stærk konservatisme med mistillid til Washington-aftale.

Bevægelsens bevægelse i de offentlige meningsmålinger er faldet noget siden da, ifølge en nylig omtalt Gallup-afstemning.

Tea Party lovgivere kører ikke for kontor nationalt, men i distrikter, hvor de er mere sikre end nogensinde i deres job, takket være omhyggelig redistricting efter 2010-folketællingen og øget polarisering blandt vælgerne.

Cooks politiske rapport, et Washington-tipark, estimerer, at 205 af kammerets 232 republikanere kan regne med et sikkert valgval på et år fra nu. Kun 11 republikanske pladser betragtes som konkurrencedygtige.

Med lidt presse til domstolscentralsvælgere står Tea Party-justerede republikanere over for større pres for at vise konservative aktivister, at de holder sig tro mod deres ideologiske rødder end at arbejde for at holde regeringen effektiv.

Således kan det være nemmere at lade regeringen løbe tør for penge frem for at anklage beskyldninger om, at de ikke kæmpede hårdt nok mod Obama’s Affordable Care Act.

‘De’ er i en meget bedre position, når de går hjem og forklarer en ‘nej’ stemme, som de kaster som proteststemme mod Det Hvide Hus end en ‘ja’ stemme, hvor de skal forklare, hvad de stemte for, ’sagde Kevin Madden, et tidligere republikansk hus lederskab aide.

Hoveder de taber, haler de taber

Republikanerne stod lidt chance for at komme sejrrige fra kampen. Obamacare vil begynde at tilmelde uforsikrede amerikanere som planlagt på tirsdag, og hvis regeringen lukker ned, vil vælgerne sandsynligvis give skyld på republikanerne.

En CNN-afstemning, der blev offentliggjort mandag, viste, at 46 procent af de undersøgte ville holde republikanere ansvarlige, mens 36 ville bebrejde Obama. Afstemningen fandt også, at to af tre vælgere siger, at det er vigtigere at holde regeringen åben end at blokere Obamacare.

Som House Republicans bekymre sig mere om en udfordring til deres højre flanke end nederlag fra en demokratiskt udfordrer hjem, skubber de deres parti længere fra mainstream selvom deres egne pladser forbliver sikre.

Det kan komplicere partiets bestræbelser på at appellere til et større tværsnit af amerikanske vælgere nationalt efter to på hinanden følgende præsidentlige nederlag, siger veteranrepublikanerne.

‘Det’ er et klart skridt i retning af at hjælpe med at sørge for, at det republikanske parti er et regionalt parti, der sandsynligvis kontrollerer Repræsentanternes Hus i overskuelig fremtid, men truer evnen til at tage Senatet og Det Hvide Hus tilbage i 2016, ’sagde den tidligere repræsentant Steve LaTourette, en moderat republikan, der gik i pension sidste år.

Paradoxalt nok har den sikre valgstatus for Tea Party lovgivere underbudt deres partiers evne til at fremme sin dagsorden. House Speaker John Boehner har kæmpet for at holde sin fest forenet med nøgleafstemninger, der spænder fra landbrugspolitik til transportspørgsmål til skatteforhøjelser.

De republikanere, der har udtalt Boehner, har mest konsekvent tendens til at komme fra distrikter, hvor Obama kun vandt 35 procent af afstemningen i valget i 2012, ifølge en analyse fra Binder. De, der har konsekvent støttet ham på højt profilerede stemmer, er fra distrikter, hvor Obama fik et gennemsnit på 43 procent af afstemningen.

Boehner havde problemer med at holde sine tropper i kø under afslutningskampen også. Mindede om den negative nedfald, hans parti stod over for den sidste regeringstab i 1995 og 1996, opfordrede han sine kolleger til at undgå en konfrontation.

Men hans ord har båret lidt vægt. House republikanerne stemte tre separate tider for at forbinde fortsatte offentlige midler med trin, der ville svække Obamacare på trods af en veto-trussel fra præsidenten.

Uanset hvordan den nuværende kamp slutter, andre showdowns især gæld loftet loom i de kommende uger som konservative lovgivere kigge efter yderligere chancer for at stå op til Obama.