Konfluensprojekt

Konfluensprojekt

Udforsk Udforsk Downtown Deci Nyheder Downtown Distrikter Parkering Cykling Transport Kvarterer Ferielejligheder + Lofts BusinessesDiningEntertainmentHealthLodgingOrganizations EducationServicesShopping Begivenheder Vores Begivenheder Den Downtownys Family Day i Downtown Prex Claires En Grand aften på broen International Fall Festival Trick or Treat Downtown Let It Glow! Juletid i byen Downtown EventsView Begivenheder CalendarMarch 2018April 2018May 2018June 2018July 2018August 2018September 2018October 2018November 2018December 2018 annoncere et arrangement Programmer Vores Programmer River Lights Frivillige Guides Jump Start Downtown Udmærkelser Downtown Enhancement Grants virksomheder Resources Om Deci Vores mission Medarbejdere + Board Frivillige Medlemskab event Sponsorater Annoncer Downtown Rapporter Kontakt os Ressourcer Besøg Eau Claire City of Eau Claire City of Eau Claire Økonomisk Udvikling EF-området handelskammer Make Eau Claire UW Eau Claire Offentlige Arts

Taget fra Leader Telegram

Eau Claire byvælgere vil have to spørgsmål om forårens valgstemning, der vil påvirke kommunernes bidrag til Confluence Projects foreslåede samfundskunstcenter på 51,2 mio.

På trods af stærke ord imod en folkeafstemning påvirker, hvordan byen kan hjælpe med at finansiere opførelsen af ​​scenekunst bygninger, Eau Claire byrådet stemte 9 1 Tirsdag Moncler Outlet at sætte spørgsmålet på April 1 stemmesedlen.

‘Det faktum, at dette kommer til folkeafstemning, er meget rigtigt og korrekt,’ sagde rådmand Dave Daux, et af de få rådsmedlemmer, der talte stærkt til støtte for folkeafstemningen.

Flere andre medlemmer sagde, at de begåede at stemme for Billige Moncler Jakke Herre at holde folkeafstemningen den 1. april, men stadig stærkt imod det.

‘Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan for at bekæmpe sin passage i april,’ sagde rådmand Eric Larsen, en militær veteran og pensioneret politibetjent. ‘Jeg tjente til at beskytte os mod denne slags dårlige lov.’

Han hævdede folkeafstemningen er forvirrende og sætter en dårlig politik for, hvordan byen skal beslutte finansiering af projekter.

Rådsfører David Klinkhammer sagde, at han forventer at blive forstyrret for at afsætte den enlige stemme imod folkeafstemningen, men han sagde også, at den var dårligt formuleret og dårlig politik.

‘En velovervejet folkeafstemning fortjener at være på afstemningen. Det gør det ikke,’ sagde han.

Councilwoman Catherine Emmanuelle kaldte folkeafstemningen indsats ‘en oppositionel ordning at fortryde et beskedent løfte til Confluence Project’, der skabte en ‘fremstillet udseende af en delt samfund.’ Rådet stemte 8 3 i oktober for at løfte 5 millioner dollars mod projektet planlagt til downtown Eau Claire.

Fordi det syntes at være den mest effektive måde at håndtere problemet på, accepterede Emmanuelle i sidste ende at godkende stemmeafstemningen i april 1, men sagde, at hun føler, at det vil mislykkes.

‘Denne mulighed, sætter den på afstemningen, trækker Band Aid den hurtigste ud,’ sagde hun.

Klinkhammer, Larsen og Emmanuelle sagde, at de troede, at der var beboere, der underskrev andragender, der førte til folkeafstemningen, men vidste ikke, hvad de var enige om.

Rådsformand Bob Von Haden var uenig, idet han noterede sig, at den gruppe, der ledede petitionsdrevet, kaldte sig til Confluence Referendum Committee.

‘Der er ingen tvivl om, at det er relateret til Confluence Project,’ sagde han.

Udarbejdet af en frivillig gruppe, der fik 4.777 byen hjemmehørende underskrifter, byen ’s folkeafstemning ville give vælgerne veto magt over byen udgifter på $ 1 million eller mere på scenekunst bygninger.

Tilhængere af folkeafstemningen bemærkede, at byrådet havde muligheder i oktober og november til at skrive en mere konsekvent folkeafstemning om konfluenceprojektet, men valgte ikke at.

‘Jeg ville have haft den simple opfattelse, amtet har derude,’ sagde Von Haden.

‘Selv om det går forbi, er lovligheden af ​​forordningen noget for domstolene at beslutte efter det,’ sagde hun.

Councilwoman Monica Lewis sagde det sørger hende for at høre, at nogle rådsmedlemmer allerede overvejer at tage folkeafstemningen til retten, hvis det skulle passere.

‘Jeg ville tro, at vi kunne lide at respektere enhver beslutning, de kommer med,’ sagde Lewis om byens vælgere.

Inden afstemningen 9 1 for at sende folkeafstemningen til byvelgerne den 1. april stemte rådet 6 4 imod direkte at omdanne folkeafstemningen til en by charterordinance.