Koncentrere sig om sundheden

Koncentrere sig om sundheden

Fokus, Amerika, fokus. Den mest presserende opgave lige nu er at sikre, at Moncler Outlet en indsats drives gennem hjertet af den republikanske indsats for at lægge Medicaid og ballonen i de usikrede ranks.

Jeg ved, at Rusland-undersøgelserne løber fremad. Jeg ved, at præsident Trump gav en uhørt interview til The New York Times i sidste uge, der bizarre underminerede sin egen advokat general. Jeg ved, at en af ​​de få tilbageværende giganter i Washington, Sen. John McCain, R Ariz., Har modtaget en hård medicinsk diagnose.

Husk på, at dette ikke er første gang GOPs gratuitously grusomme indsats for at ‘ophæve og erstatte’ Affordable Care Act har set død. Tilbage i marts opfordrede husets præsident, Paul Ryan, en showdown-afstemning og sagde glumly: ‘Vi’ skal bo sammen med Obamacare i overskuelig fremtid. ‘Men han formåede at få en revideret lovforslag, der blev vedtaget i maj, og fik præsident Trump til at holde en sophomoric sejr rally i Det Hvide Hus.

Denne regning ville have forårsaget, at 23 millioner mennesker tabte sygesikring i løbet af et årti og slog Medicaid ud med mere end Billige Moncler Outlet 800 milliarder dollar, ifølge det ikke-partisanale budgetkontor (CBO). Handlingen skiftede derefter til senatet, som kom op med lovgivning, der ville vokse antallet af uforsikrede med 22 millioner og skære Medicaid med 772 milliarder dollars. Eksperter, der forsøgte at analysere detaljerne, gav forskellige meninger om hvilken version der var mere hjerteløs.

Senatet Majoritetsleder Mitch McConnells forsøg på at ramme gennem hans monstrositet kollapsede i en bunke, da både GOP-caucusens yderste højre og moderate vinger bevæget sig. I desperation foreslog McConnell derefter en tilgang, som Trump engang udelukkede, men nu ivrig omfavner: Ophæv den overkommelige Care Act nu og bekymre dig om at erstatte det senere.

Ifølge CBO ville det kun betyde, at 17 mio. Mere uforsikrede inden for et år og 32 mio. Mere på et årti. Forsikringspræmierne ville svæve, og i mere end halvdelen af ​​landets amter ville der ikke være forsikringsselskaber, der var villige til at betjene det enkelte marked. Appalling.

McConnells gambit syntes at mislykkes i sidste uge, da tre GOP moderat Susan Collins fra Maine, Lisa Murkowski fra Alaska og Shelley Moore Capito fra West Virginia meddelte, at de ville stemme nej. Deres holdning betyder, at McConnell mangler stemmerne selv for at åbne debatten om ophævelse, endsige passere det. Det burde være slutningen af ​​historien.

Men det ville være en fejl at tage noget for givet. Senatet naysayers er under enormt pres for at give ind, og årsagen har intet at gøre med sundhedsvæsenet. Det er ren politik.

I løbet af syv lange år har republikanerne siden den dag, hvor den økonomiske omsorgslov blev vedtaget, lovet at udrydde den ‘rod og gren’, som McConnell kan lide at sige. Og i syv lange år har GOP høstet den politiske fordel ved det kategoriske løfte, samtidig med at man ikke ser nogen alvorlig tanke om, hvordan et erstatningssystem ville se ud.

Obamacare, du vil huske, var engang Romneycare; Det blev formet efter et system Mitt Romney med succes implementeret, da han var guvernør i Massachusetts. Den er baseret på ideer, der oprindeligt blev udviklet på det konservative Heritage Foundation, ideer, som det republikanske parti engang kunne lide, indtil præsident Obama omfavnede dem.

Mens Obama var på kontoret, kunne republikanerne i kongressen blithely passere ophævelse af regninger, idet de vidste, at præsidenten aldrig ville underskrive dem. Nu, hvor Trump sidder i Oval Office med pen i hånd, bliver ophævelse imidlertid en reel mulighed, ligesom de forfærdelige konsekvenser.

McConnell siger, at han vil bringe regningen op for en afstemning i denne uge alligevel. I virkeligheden truer han med at kalde modstanderne ‘bluff. Heldigvis ser de ikke ud til at bluffe. Der er ingen indikation på, at en frokost onsdag for GOP-senatorer i Det Hvide Hus, hvor Trump dybest set truede hævn over for enhver, der stemmer nej eller en mindre senatorsamling senere den aften ændrede ethvert sind.

Men højrefløjsmeddelelsen fortsætter med at højlydt beskylde ingen vælgerne om at begå politisk forræderi. Så det er vigtigere end nogensinde at minde senatorer om, at ophævelsen og udskiftningen af ​​regningen er monumentalt upopulære afstemninger i sidste uge viste sin godkendelsesvurdering mellem 12 procent og 17 procent, og at lovens omkostninger ville blive betalt i menneskelig lidelse. Vi ville vende tilbage til de dage, hvor lægeudgifter var den største årsag til personlig konkurs.