Kommissionen OKs lagersted plan for Nelson

Kommissionen OKs lagersted plan for Nelson

Et 16.000 kvadratmeter lager slated for Fed Rock Hard Cider ’s campus i Nellysford har modtaget Nelson County Planning Commission’ s godkendelse.

Kommissionen godkendte enstemmigt en stor lokalplan for projektet, der var planlagt til byggeri i år.

Fed Rock Hard Cider, der Moncler Outlet blev grundlagt i 2012, og i sidste efterår åbnede sin Barrel Barn-facilitet på sin campus på Virginia 151, har til hensigt at bruge lageret til at placere materialer og give yderligere lagerfunktioner, sagde Lindsay Dorrier III, vicepræsident for detailhandel, i en telefoninterview.

Lageret ville tjene en operation, der Moncler Outlet også omfatter en cidery og taproom i Mills River, North Carolina, og to sæsonbetonede taproom steder i Charlottesville og Crozet. Dorrier sagde, at virksomheden lejer lagerplads i Augusta County, og den nye facilitet ville spare i diesel- og benzinomkostninger, samtidig med at campusen blev forbedret.

‘Det er udviklingen af ​​vores fodspor’, sagde Dorrier om facilitetens tilføjelse til webstedet. ‘Vi’ er glade for at få det tilbage i Nellysford. Vi har rigeligt med jord, og vi vil fortsætte med at gøre det effektivt. ‘

Lagerbygningen ville have det traditionelle udseende af en stald og supplere de andre bygninger på stedet, sagde han.

‘Vi har brug for masser af plads til at gemme færdigt produkt for at imødekomme efterspørgslen, som fortsætter med at stige,’ sagde Dorrier.

Kommissionens undersøgelse af webstedsplanen i sidste uge krævede ikke en offentlig høring eller henstilling til tilsynsrådet.

Fed Rock Hard Cider håber lageret vil være komplet i august, sagde Dorrier.

I mellemtiden annoncerede virksomheden lanceringen af ​​sin nye sæsonbetonede cider Ros, den første sæsonbestemte drik i 2018, som er tilgængelig 5. februar.

‘Vi søger altid måder at være kreative og innovative med cider,’ sagde Ian Niblock, chef cidermaker, i en pressemeddelelse.

Cider-firmaet har mere end 100 fuldtidsansatte, et dusin stilarter hårdcider og har et produktionsanlæg og smager værelse med udsigt over Rockfish-floden.