Kommissærer forsøger at få penge til orkanen Matthew ofre

Kommissærer forsøger at få penge til orkanen Matthew ofre

Nogle mennesker i Craven County kæmper stadig for at genopbygge sig efter at have lidt skade fra orkanen Matthew for mere end et år siden.

Craven County kommissærer stemte enstemmigt for at tillade Craven County Planlægning og Udvikling at gå videre og ansøge om en $ 750.000 tilskud, der ville hjælpe en masse familier stadig gendannes fra orkanen Matthew. Under mødet var der en offentlig høring for at få Billige Moncler Outlet input på et orkanen Matthew samfundsudviklingsblok tilskud, der var beregnet til genoplivning af kvarterer.

Tilskuddet Moncler Outlet kan anvendes på offentlige anlæg og private hjem fra lav til moderat indkomstfamilier i kvarterer, der blev ramt særligt hårdt af Matthew. Kun John Robinson Jr., næstformand for Craven County Disaster Recovery Alliance, stod for at tale på mandagens møde.

‘Disse midler vil give amtet mulighed for at yde mere assistance til de familier, der selvom de er registreret hos FEMA og modtaget hjælp fra FEMA, er det simpelthen ikke nok til at hjælpe dem med at komme sig,’ sagde Robinson. en vanskelig katastrofe fordi svaret var forvirret i starten, og mange mennesker gjorde ikke slags ting og havde ikke ressourcer til at gøre de slags ting, de måske havde gjort ellers. ‘

Craven County fandt ud af forrige uge, at planlægningsafdelingen modtog et tilskud på 1 mio. USD fra staten for Matthew-genopretningen. Disse penge vil gå i retning af genopbygning og højning af boliger, der søgte hjælp og blev forhåndsgodkendt af staten. Det er adskilt fra nabolaget revitalisering tilskud, de nu søger om.

Det næste møde, der involverer dette tilskud, er skævt til den 19. februar. En mere solid plan for hvem dette tilskud vil hjælpe, og hvordan vil blive præsenteret. Hvis dit hjem stadig har skade fra orkanen Matthew, og du har ikke modtaget hjælp, kan du ringe 2 1 1 eller Craven County Disaster Recovery Alliance.