Kommende ARISS kontakt med Riley Ave

Kommende ARISS kontakt med Riley Ave

Kommende ARISS kontakt med Moncler Jakke Dame Riley Ave. Skole, Calverton, New York

En International Space Station skolekontakt er planlagt med deltagere på Riley Ave. Skole, Calverton, New York den 2. februar. Arrangementet er planlagt til at starte kl. 17:43 UTC.

Kontaktpersonen skal høre over østkysten i USA og Canada. Interesserede parter inviteres til at høre på 145.80 MHz downlink. Kontaktpersonen forventes gennemført på engelsk.

Eleverne på Riley Ave. Grundskolen, Calverton, NY har forberedt på deres kontakt med den internationale rumstation. Denne Riverhead Central School District School har karakterer børnehave gennem 4. klasse. Videnskabsenheder på rummet og solsystemet har toppet interesse og informeret disse unge studerende. Skolens brede litterære program, ‘Forældre som læsepartnere’ har brugt temaet Space for at holde interessen høj. Kunstklasser har lavet plakater. Musikprogrammet har medtaget specielle sange til de yngste karakterer.

Hvert barn i hver skole i Riverhead School District vil kunne høre kontakten live via VOIP. Efter kontakten vil der være en skoledans for at fejre de 10 studerende, der er heldige nok til at tale live til astronauterne.

Jesse Greenberg, en fjerdegrader, og ny licenseret skinke, W2EEO, bliver kontroloperatør, mens medlemmerne af Peconic Amateur Radio Club leverer radioer, ekspertise og tid til dette en gang i en livstidshændelse.

Deltagerne vil stille så mange af de følgende spørgsmål som tiden tillader:

1. Hvordan føles det, når du kommer tilbage til Jordens tyngdekraft, hvor lang tid tager det at vænne sig til at gå på jorden?

2. Hvad gør du for sjov i rummet?

3. Kan du vaske dit tøj i rummet eller skal du nogensinde?

4. Kan du gå ind i rummet, hvis du er i en kørestol?

5. Hvad er det fedeste eksperiment, du nogensinde har gjort?

6. Er der mulighed for ild i rummet?

7. Hvis strømmen gik ud, har du et sikkerhedssystem?

8. Hvordan får du stykkerne Billige Moncler Sale fra rumstationen ud fra rumfærgen og videre til rumstationen?

9. Når vi nærmer os slutningen af ​​shuttle-æraen, vil adgangen til stationen være drastisk begrænset. Hvad mener du, vores land skal gøre for at sikre adgangen til rummet?

10. Hvilke bestræbelser er der i rummet til at begrænse emissionerne, og genbruger du de produkter, du bruger?