Komedie i aften

Komedie i aften

‘Toni Erdmann’ og ‘Fist Fight’ kommer begge ud for hilarity, men det er en lang strækning, ikke kun fantasi, men også af praktiske screenwriting virkeligheder at kalde en af ​​disse film virkelig sjovt.

De begge stjæler fra vores biograf forbi og muligheden for at nogen af ​​dem bliver studeret i fremtiden er lave.

‘Toni Erdmann’ er 161 minutter lang, og det føles det. Den tyske produktion, som er i gang for en Oscar for fremmedsprogsfilm, er et svagt forsøg på at fejre en excentrisk fisk, der slynger sig i ukendte farvande.

Dens stærkeste modstand mod en Oscar er det dramatiske mysterium ‘Salgsmanden’ fra Iran. Filmens direktør, Asghar Farhadi, har udtalt, at han ikke vil deltage i ceremonien på grund af USAs nuværende indvandringspolitik. Farhardi har allerede en Oscar for udenlandsk film til sin ‘A Separation.’ Ikke i drift i år er ‘Elle’ fra Frankrig, selv om det fortjener at være.

Fisken ud af vand i ‘Toni Erdmann’ er Winfried Conradi. Han er en shaggy fyr med stor omkreds og større bluster. Han kan lide at spille praktiske vittigheder. Winfried er en skilt musiklærer, hvis største klage er, at han ikke kan se nok af sin ugifte voksendatter Ines, som arbejder på en virksomhed outsourcing projekt i Bukarest, Rumænien.

Efter at hans elskede hund dør (laver du alligevel), beslutter Winfried at impulsivt forlade Tyskland for at besøge Ines for at tilbringe lidt kvalitetstid hos hende.

Hun er overrasket, selv om det er svært at fortælle, fordi hendes storslåede personlighed er så frossen som Rhinen i en frodig vinter. Ting går ikke glat. De to binder i en kort periode, men ikke dybt nok til at gøre turen værd. Far går til lufthavnen, men han forlader aldrig Bukarest.

Han lægger sine falske bucktænder i hånden, der er på hånden, og giver en skarp paryk og vender tilbage til Ines liv, hvor han foregiver at være Toni Erdmann: En succesfuld konsulent og problemløser. Skødet, hvis du vil kalde det en vittighed, er at nogle mennesker ikke forstår Toni, der blander sig i forretningsmæssige beslutninger på højt plan og flirt med kvinder på restauranter, er faktisk Winfried.

Silliness vrimler, men Ines er stadig kold og beregner. Til hendes kredit vil intet Toni varme noget.

En sex scene mellem Ines og en mandlig medarbeider, de som du sikkert aldrig har stødt på, får filmen til at svinge ind i det område, der er bedst efterladt. Lad os sige det sådan: Lad være med at spise petit fours. Hvad udgør familieliv? Er tolerance for dumme adfærd nok, eller skal du acceptere og sætte pris på enhver skør ting, en forælder gør?

Ade vil have hendes karakterer at Billige Moncler Jakke Herre krydse linjen, men hun fortsætter med at bevæge den linje, indtil Toni ’s tvangseksentricitet bliver fuldstændig ubehagelig, hvilket så bliver helt pinligt. Måske mener Ade, at ubehagelig forlegenhed er komisk guld. Det er akavet og kedeligt.

‘Toni Erdmann’ dræner negativt humøret fra dets situationer, fordi det er en notesfilm. En skrigsperre og bucktænder kan være humoristisk, men her er de ‘overudnyttede og fremmede.

Toni synes at han er sjov. Moncler Outlet Han er i en burlesk komedie. Ines finder ingenting sjovt. Hun er i en tortureret melodrama. Twain møder aldrig.

Filmen er fyldt med tegn, der virker som ingen mennesker opfører sig. Da de stormer gennem filmen bliver de mere og mere utrolige. Du vil have dem ud af dit liv. Enhver sane person ville.

‘Fistkamp’ er også fyldt med folk der opfører sig som ingen mennesker, du kender. Det er i en gymnasium, men denne gang er det ikke en masse teenagere, der opfører sig dårligt, det er uberegnelige og uansvarlige lærere.

Et skoleområde er nedskæring, og en af ​​skolens mandlige lærere gør en dum fejl, der får en anden mandlig lærer til at lande på toppen af ​​fyringslisten. Læreren mister sit job kræver, at den anden mand møder ham på skoleværftet kl. 3 : 00 hvor de vil kæmpe mod hinanden.

Charlie Day, som jeg kan lide på ‘It’ s Always Sunny i Philadelphia ’spiller læreren, der fejlagtigt forårsager krisen. Desværre mangler dag den fysiske statur og den kommende stemme til at overtage den store skærm. Han er god på tv, men han falmer i denne film. Stor, brawny og dybt stødt Ice Cube, som den kæmpende fyr, leverer en ydeevne så skarp og vred, at den ikke har plads til at vokse. Han overvælder alt.

I dette R-klassificerede rod er de kvindelige lærere sluts og eleverne er tapet. Det er ked af at se Tracy Morgan som den clueless, Neanderthal gymlærer. Karakterudvikling er ikke eksisterende takket være et gentageligt og velkendt script af Van Robichaux og Evan Susser. Vulgaritet og dumhed er vældige.

Direktør Richie Keen har cobbled sammen en blid spillefilm debut og en fejlagtig komedie. Han er så besat af det kedelige medium to skud, som du vil krybe ind på skærmen, bare for at tilføje en tredje person til at opleve de mange scener, der falder fladt.