Kom videre på et Nunavut universitet

Kom videre på et Nunavut universitet

(FOTO AF JIM BELL)

Mary Simon, grundlæggeren for den nationale komité for inuit uddannelse sagde et universitet for Inuit Nunangat skulle have en Inuit identitet, men drives sammen med andre gennem en form for co-management. (FOTO AF JIM BELL)

OTTAWA James Nasso, formand for Agnico Eagle Mines Ltd. og en stalwart troende på at bygge et mursten- og mørteluniversitet for Nunavut, tog sin besked til et publikum af Inuit og Nunavut-studerende og uddannelsesleder i Ottawa i sidste uge.

kunne være en stor helbredende kraft, sagde Nasso og sagde, at han i første omgang har set i hvor høj grad uddannelse og uddannelse kan give fordele til Inuit.

I april 2014 injicerede Nasso ny energi i debatten om oprettelsen af ​​et Nunavut-universitet, da han meddelte i 2014-Nunavut Mining Symposium i Iqaluit, at Agnico Eagle er villig til at donere 5 millioner dollars til et Nunavut-universitet med mursten og mørtel.

Et år senere er Nasso stadig evangeliserende for årsagen.

Han fortalte hans publikum udgjorde NS alumni, Inuit uddannelsesledere fra hele Arktis og sydlige akademikere, at det skandale, at Canada skiller sig ud som det eneste cirkumpolære land uden et universitet baseret i dets arktiske.

Og det gør oprettelsen af ​​et universitet i det canadiske arktiske endnu mere presserende.

er på tide af robust økonomisk vækst, men uden et universitet, vil det være svært at drage fordel af det, sagde han.

Mary Simon, grundlæggeren for den nationale komité for inuit uddannelse, der i 2013 oprettede Amaujaq National Center for Inuit Uddannelse, deltog i et panel med Nasso og sagde, at hun er enig i behovet for et universitet er presserende.

Og hun sagde, at eksisterende enheder som Nunavut Sivuniksavut og Nunavut Arctic College skal begynde at arbejde nu med at finde ud af, hvordan de passer ind i et arktisk universitet.

Hun sagde også, at hun forestiller en institution med en Inuit identitet, der ville tjene alle Inuit Nunangat.

Men samtidig vil det være åbent for ikke-inuit-studerende uden for Arktis og eksistere som et eksempel på Inuit og Non Inuit co-management.

har altid haft en konsensusbygningskultur, sagde Simon.

Nasso sagde, at selvom han og hans Moncler Outlet Online firma har en åbenbar interesse i at hjælpe med at Billige Moncler Sale forberede Inuit til ressourceudvikling, sagde han det til Nunavut at bestemme, hvordan man bygger et universitet.

Nunavutens folk, der ville gøre det, uanset hvad de skaber. Det ville være en Inuit-institution, sagde Nasso.

Kelly Fraser, en Nunavut Sivuniksavut-alumnus oprindeligt fra Sanikiluaq, spurgte Simon og Nasso, hvis et Nunavut-universitet ville tilbyde en under-standard pensum.