Kom til ‘hurtig og voldelig’

Kom til ‘hurtig og voldelig’

Big Ten Network analytiker Gerri DiNardo besøgte en Penn State praksis i denne måned og Moncler Jakke Dame anslog at der var 1.000 mennesker der.

Der var næsten ikke så mange på hånden Saturdayperhaps 200 for en session, der var delvis åben for medierne.

Men mindst 62 rekrutter fra gymnasiet i 2015 og 2016 dukkede op. Nogle af dem bragte 10 12 af deres holdkammerater. Det syntes også at være hele coachingpersonalet på Western Pa. High school power North Allegheny.

Forældre og familier af nuværende spillere er blevet inviteret til lørdag forårssessioner, og derefter at spise frokost og tilbringe lidt tid sammen. Således var der mødre og bedsteforældre og børn i klapvogne.

Sådan ønsker Franklin det, uden for de hvide linjer. Indenfor dem har han samme dybde og tal bekymrer sig som den fyr han udskiftede, Bill O ‘Brien.

‘Vi har fået nogle rigtig gode fodboldspillere og gode børn,’ sagde han efter praksis. ‘Vi har bare ikke nok af dem.’ ‘

Bekymringen er særlig akut på offensivlinjen. Der er kun tre stipendier på offensiv side. Kun en af ​​dem, der startede venstre tackle Donovan Smith, spillede her sidste år.

Tre OLsG Miles Dieffenbach, G / C Angelo Mangiro og T Andrew Nelson afvist hele eller en del af lørdagens session. Dieffenbach er en tilbagevendende starter og holdleder. Nelson, en redshirt freshman, er en nærlås for at starte på rette tackle og Mangiro kan starte på det kritiske centerpunkt.

Franklin nægter helt at tale om skader, men når han bliver spurgt direkte, hvad han så langt fra Dieffenbach og Nelson, havde han et svar på to ord: ‘Ikke nok.’ ‘

O-linjen er motoren til et fodboldhold. Et nummer spørgsmål der resonerer. Overvej, for eksempel, Penn State ’s andet hold quarterback, freshman tidlige enrollee Michael O ‘Connor.

‘Uden tvivl har han svært ved at udvikle sig, fordi han har (passere rushers) rundt om ham hele tiden,’ sagde Franklin. ‘Det påvirker den slags arbejde, som de defensive rygter kan få. Det påvirker alles udvikling.’ ‘

Franklins reaktion på dybdeproblemerne har dog været anderledes end O Brien s. Der er tilsyneladende betydeligt mere kontakt i praksis.

Den fremhævede begivenhed har været Franklin’s version af ‘Oklahoma’ -borren, hvor hold af 4 5 offensive spillere står over for 4 5 forsvarere i live, fuld kontakt fodbold spiller i et begrænset område, hvor spillere og trænere danner en stram tyr ring rundt omkredsen og går nødder.

Der var ingen ‘Oklahoma’, mens medierne blev tilladt i lørdag (se efter det på You Tube), men øvelsen sluttede med en 11 på 11 kontrolleret scrimmage, med dommere i fuld uniform og nogle ret seriøse rammer foregår.

‘Bliv sundt’, ‘var Franklins primære håb for resten af ​​foråret, så holdet kan blive behageligt nok med et nyt system til at’ begynde at spille hurtigt og voldeligt. ”

Han talte kun medierne i cirka fem minutter. Som altid vinkede rekrutteringen.

‘Så meget som jeg elsker dig, jeg elsker rekrutterne mere,’ sagde han.

NIT NOTER: Franklins ubarmhjertige turboladet tilgang til rekruttering ser ud til at virke. Offensive guard Steven Gonzalez. En 6 3, 300 pund fjerde stjernes spiller, Gonzales er nr. 3 OG i landet i henhold til 24/7 Sports Composite rang.

Gonzalez havde tilbud fra Michigan State, Boston College, Duke og Louisville. Ohio State overvejede nogle eksperter at være leder for Gonzalez, selv om det tilsyneladende endnu ikke havde tilbudt ham.

Penn State har nu 10 forpligtelser fra gymnasiet i 2015. Udrolig, i betragtning af (faldende, men stadig eksisterende) NCAA sanktioner, klassificerer klassen anden i landet, bag Texas A ifølge 24/7. slutningen af ​​praksis, sikkerhed Malik Golden forlod bygningen med en træner, limpede lidt, hans højre hamstring indpakket. Han syntes at flytte temmelig komfortabelt.

Linebacker Ben Kline, som savnede en del af sidste år med skulder- og brystmuskelproblemer, praktiseres, men tilsyneladende blev holdt ude af kontakt.

Med Mangiro ud tog første snor QB Christian Moncler Outlet Hackenberg snaps fra redshirt sophomore Wendy Laurent.

Penn State s pro dag er tirsdag den 8. april. WR Allen Robinson, DT Daquan Jones og OG John Urschel er blandt de sandsynlige draftees, der forventes at træne ud for NFL scouts.

Lørdagens øvelse var den ottende af 15 træningstræninger, som vil kulminere i Blue White intrasquad-spillet 12. april på Beaver Stadium.