kolonnen nyder Burns Night

kolonnen nyder Burns Night

BURNS Night var sidste torsdag. Ordningen havde virket ret god. Vi kommer på tværs af et piperør, hvis ikke formelt et rørbånd, der hver mandag formiddag kører til Winston-landsbyen, mellem Darlington og Barnard Castle.

Anden vind og derefter nogle, den yngste var Moncler Outlet 76 og den ældste 89. Trommeslager, vi var en, var kun 74.

Så, en uge tilbage mandag, blev et besøg foreslået og sandwich sorteret. En uge tilbage søndag ringede Pipe Major Barry Waldron for at sige, at sneen var så dyb, at de ikke kunne klare det.

Barry, en tidligere Nottinghamshire minearbejder, er 79. Når han engang ville rumme et halvt dusin Burns Night udseende og en eller to hver side. Nu er Sassenachs så ivrige efter at danse til Scotia, at Burns Night i Witton Park ikke bliver markeret til 10. februar, første gang de kunne få en piper.

‘Det er lidt svært at forklare,’ musker han. ‘Jeg synes, det skal være noget at gøre med, at du stadig vil slippe håret ned efter jul og nytår. Folk får stadig gåsebud på halsen, når de hører rørene. ‘

Rør Major Waldron laver nu kun den 25. januar udseende; vi kommer snart til det.

BURNS Night havde opdaget, hvis en nat kan siges at gøre ved Water House i Durham, en Wetherspoons pub, der engang var hjemsted for Weardale og Shildon Water Company. Noo er dagen og noo er timen, kunne morgenmad blive forstærket med en smule haggis?

‘Som haggis?’ sagde barmaiden og søgte sin vejleder. ‘Kan vi gøre som haggis?’

Wetherspoons ‘-tilsynsmænd har masteruddannelser i touchscreen-tider. Efter nogle digitale eksperimenter blev det bekræftet, at de kunne.

Haggis var limpid og lunken. Kan lide, ligesom? Ligesom heckere som.

BARRY WALDRON forlod gruben for 35 år siden, efter at hans kammerat blev dræbt på en kulskærer, flyttede nordpå til at Moncler Outlet blive en HGV-driver, hjalp til at danne Teesdale Pipes and Drums, senere at blive Richmond og derefter Rowan-rørbåndene.