Kold krig går glam med ‘Atomic Blonde’

Kold krig går glam med ‘Atomic Blonde’

I stedet for den grå himmel, beige overtræk og dystre spændinger fra mange spændinger, der blev sat under den kolde krig, eksisterer den nye Moncler Jakke Dame film ‘Atomic Blonde’ i en dristigt sensuel verden af ​​neon stripet belysning, højt glamour outfits, humørlig synth pop og intens handling. Alle er brugt til at fremhæve den hårde opladningsydelse af stjernen (og producenten) Charlize Theron, der gør meget af sin egen kamp på skærmen. Fokus er britisk MI6-agent Lorraine Broughton (Theron), som er sendt for at hente en liste over operativer, inden den falder i de forkerte hænder.

En gang i Berlin kontakter hun en britisk agent (James McAvoy), der måske har vendt til den anden side, og en uerfaren fransk spion (Sofia Boutella), der bringer en følelsesmæssig side af Broughton ud.

Direktør David Leitch, en veteran stunt koordinator, kamp koreograf og anden enheds direktør, der lavede det første ‘John Wick’ billede med Chad Stahelski, blev bragt projektet af producent Kelly McCormick. (Leitch og McCormick er gift.) Mens den oprindelige grafiske roman er tegnet i skarp sort og hvid, blev Leitch opfordret til at indsprøjte en mere ekspressiv kvalitet, og som han sagde ‘Wick’ ify ‘filmens verden.

‘Det var virkelig en afvigelse fra det oprindelige materiales følsomhed, for at gøre det til denne langvarige 80’ers musikvideoversion af en spionfilm,’ sagde Leitch. ‘Jeg tog rigtig indgangen til,’ Hvordan kan jeg gøre denne mere genre centreret og mere kommerciel end en typisk ‘Tinker Tailor’ noir film? ‘ Så jeg tilføjede de elementer, som jeg er god til at håndkæmpe, tager en skuespillerinde som Charlize og kaster hende ind i den dybe ende af stunt-træning, hvilket giver det et blankt udseende. ‘

Til dette formål bragte han sammen et kreativt team, der omfatter produktionsdesigner David Scheunemann, kostume designer Cindy Evans, musikleder John Houlihan, komponist Tyler Bates, redaktør Elisabet Ronaldsdottir og Moncler Outlet filmfotograf Jonathan Sela. De arbejdede for at lave noget med en særdeles stiliseret og samlet fornemmelse.

‘Du skal gøre verden overbevisende,’ sagde Leitch. ‘Denne superagent er i denne seedy rock’ n ‘roll underverden i Berlin. Der var en stående ordre, som vi ønsker en aggregeret 80’erne seje, og vi vil gøre det til en slags fantasy 80’erne, hvad du husker 80’erne til være.’

Evans tegnede sig fra fotografernes arbejde Helmut Newton og Ellen Von Unwerth og billeder af sanger Debbie Harry for kostumeinspirationer. Hun blandede high end vintage stykker med sparsommelighed butik finder at skabe et gritty men glamourøse udseende for hele støbt.

Dressing Theron at se super stilfuldt og stadig kunne udføre sine actionscener var en anden bekymring. For en scene sat på en filmskærm, der spillede Andrei Tarkovsky s sci fi episke ‘Stalker’, insisterede Theron på at bære højhælede støvler i et fuldt rammeskud.

‘De støvler er høje, og David var virkelig bekymret for det, og jeg var også godt,’ sagde Evans, ‘men Charlize ønskede den silhuet, og de var stabile. Der var øjeblikke hvor vi troede:’ Er vi gale, eller gør det se fantastisk ud? ‘Cool og fantastisk vundet.’

‘Som en stuntkoordinator i hjertet, var jeg som:’ Vi kan falske det og ramme skoene, vi vil finde ud af det, ’sagde Leitch.’ Og (Theron) var som ‘Nej, jeg gør det dette. ‘Og hun gjorde den hele kampsituation i 3 eller 4 tommer hæle som en mester.’

Produktionen skød udadtil i nogle dage i Berlin, hvor størstedelen af ​​produktionen fandt sted i Budapest, Ungarn, som stod for Berlin, London og Paris. Scheunemann, der bor i Berlin, passerer ofte mindesmærket der, der indeholder den sidste resterende del af selve væggen. Produktionen reelt skabte omkring 250 fod af Berlinmuren i Budapest, men den overordnede strenge realisme var aldrig målet.

‘Vi forsøgte at være ikke præcise, men meget referentielle,’ sagde Scheunemann. ‘Så snart vi gik indenfor gik vi mere ind i karakterarbejde, vi ønskede noget unikt. Det er derfor du ser sådan stiliseret interiør.’

Når Broughton ankommer til Berlin i filmen, tjekker hun ind i et neonbelyset motelværelse, som Leitch beskrev som ‘en lille Patrick Nagel møder’ Miami Vice ‘møder Vesteuropa.’

‘Jonathan Sela og jeg havde et glimrende partnerskab,’ sagde Scheunemann og noterede sig at belysning ofte blev bygget ind i sætene selv. ‘Hotelværelset er ganske ekstremt indvendigt, der er så meget farve på gang. Og Jonathan, i modsætning til andre (filmografer), er ikke bange for spejle og glas. Så vi overdimensionerede det, vi udfordrede os i disse værelser og brugte reflekser af spejlet for at narre publikum. ‘

Et sidste sammenhængende element er den moody synthesizer-drevne musik, der afspilles i hele filmsporene som David Bowies ‘Cat People (Putting Out Fire),’ New Order ’s’ Blue Monday 88, ‘After the Fire’ s ‘Der Kommissar , ‘og’ Til tirsdag ’s’ Voices Carry. ‘Houlihan bemærkede, at en oprindelig ide var at få lydsporet til at være alle cover-versioner af 80’erne sange.

‘Da vi fik billedet i hånden, og det sætte design så godt ud, og Charlize så så stor og fanget den æra så godt, var det straks klart, at de originale ikoniske optagelser var geler med alle de andre elementer,’ sagde han. ‘Musik er et element, der skal arbejde med sæt design, æra og script.’

Da filmen blev screenet tidligere i år som en del af Southwest Southwest Film Festival, gik publikum vildt for den forlængede kampsekvens, der blev redigeret til at ligne et kontinuerligt skud, der finder sted på en trappeopgang i en bygning, hvor Theron oplader hende ned ad flere etager og forbi talrige hænder. Det er et andet eksempel på, hvordan indsatsen fra forskellige afdelinger kombineret for at hæve filmens historiefortælling.

‘Det er en praktisk placering i Budapest, og det er en af ​​disse, der sætter dig’ d vil sandsynligvis undervurdere. Det er bare lige der, ’sagde Scheunemann.

‘Dette var en forladt regeringsbygning i Budapest, som vi fandt. Vi fandt pladsen og vidste, at vi ønskede at integrere det i den sekvens, og derefter voksede hele handlingsdesignet derfra.’

Leitch tilføjede, at hvis han skulle vælge kun en sekvens fra filmen, er trappekampen den ene, han er mest stolt af. Spurgt om yndlingsarbejder fra filmen valgte hans samarbejdspartnere ting, som de anerkendte at være blandt projektets mindre prangende elementer, en down tempo cover sang, en vintage vest, et flot forhørssal, som sandsynligvis ikke vil være med til publikum.

‘Jeg kan virkelig godt lide hele den dristige strejke af filmen,’ sagde Scheunemann. ‘Denne blanding af ægte Berlin-gris, der var der i øst og i Vesten, parret med en 80’ers glam, er nok hemmeligheden for hele pakken.’