Kohn ledede hele tiden til statsbrydningsturneringen

Kohn ledede hele tiden til statsbrydningsturneringen

Kohn vendte bordene på Culver og fik ham på denne ryg. Ved kampens 3:46-mærke slog embedsmanden sin hånd ned på måtten for at erklære en pin. På samme måde havde Kohn slået sin billet til statsturneringen, mens hans Philomath holdkammerater og trænere, herunder hans far, fejrede vildt.

‘Han lige fladt ud vundet på beslutsomhed og lyst,’ sagde PHS træner Troy Woosley. ‘Det er godt for en freshman at have den evne. Han kan mangle noget i atleterisme lige nu, men hans ønske er fantastisk. ‘

Kohn, som blev podet femte, fortsatte med at konkurrere i tredjepladsen, men tabte på en 11 0 stor beslutning til Sutherlin’s Will Singleton. Stadig var Kohn glad med fjerdepladsen med en tur til Portland sikret.

I alt vil krigerne sende fire brydere til staten. Senior Joey Howell var nødt til at betale sig for løberen i 152 pund finalen, men havde den højeste placering af enhver Philomath wrestler på Special District 2 møder. Seniorer Tony Rath og Keltin Benson begge havde fjerdepladsens finish og kvalificerede sig også til state turneringen, som løber fredag ​​og lørdag på Veterans Memorial Coliseum.

‘Vi havde kun to sidste år, så vi fordoblede det,’ sagde Woosley, med henvisning til antallet af kvalifikatorer. ‘Jeg har lyst til, at vi forlod et par børn, der kunne have lavet det, men vi har fået fire.’

Howell nåede lørdag aften mesterskabet runde i hans første runder denne sæson på 152. Han har kæmpet 160, men skære vægten for at forbedre hans chancer i Portland.

‘Han var allerede i vægt allerede på tirsdag, så det var ikke et hårdt snit for ham. . Statlig, vi så, at der var en bedre mulighed (ved 152), så det var vores vej, ’sagde Woosley.

Howell slyngede sine første to modstandere fredag ​​og kom derefter tilbage lørdag for en sejr på en 9 2-beslutning. Det matchede ham mod Sweet Home junior Boe Baxter, nr. 2 frøen, der havde blæst igennem hans første tre modstandere også.

Baxter fik tidligt til en ledelse, men enhver kontinuitet blev tidligt forstyrret af to stop i de første 48 sekunder for at have en tendens til hans blodige næse. I anden periode tilføjede han en flugt og takedown for en 5-0 før Howell tog op to point med 1:19 tilbage i den tredje.

Det var det til scoring, dog med Baxter at vinde på sin hjemme matta i sin første kamp nogensinde imod Howell.

‘Jeg ved, at Joey er skuffet,’ sagde Woosley. ‘Han flad ud lettet i begyndelsen, og det var det, der kostede ham kampen,’ sagde Woosley. ‘Vi vil se ham igen på staten.’

Rath var en anden wrestler, der håbede på en højere placering med ham bosatte sig for fjerde på 126. Rath pinnede sine første to modstandere fredag, tabte i semifinalerne til Sweet Home s Jackson Royer og sikrede derefter sin plads på staten ved at besejre Sweet Home ‘ s Gavin Nichols i trøstfinalen.

I tredjepladsen blev Elmira s Hunter Davis bedre med ham med en 14 5 sejr. Det var en wrestler Rath havde forsvarligt besejret tidligere i denne sæson.

‘Det sker bare, det Billige Moncler Outlet er sporten af ​​brydning. Du har det bedste af tider, du har det værste af tider. Heldigvis kostede det mig ikke min statskørsel, ’sagde Rath. ‘Han’ er solid wrestler, selvfølgelig skal han sige, og halvvejs igennem den kamp, ​​tjekte jeg mentalt og jeg begyndte at tænke over. Det er ikke den type wrestler jeg er, men det er den slags wrestler jeg var i den kamp. ‘

Benson var alle smil ved at kvalificere sig til staten i hans sidste skud som en high school wrestler.

‘Det har bestemt været et mål, som jeg satte et øjeblik nu,’ sagde Benson. ‘Det tog mig et stykke tid at komme derhen.’

Benson, som konkurrerer på 132, sidder fast med sin første modstander, men så fik han sig fast i anden runde. Han kom tilbage for at vinde sin første trøst kamp på en pin for at komme videre til det, der ofte kaldes ‘blodet runde’ fordi vinderen bevæger sig, mens taberen rammer bruserne.

I den kamp slyngede Benson Sweet Home s Gavin Walberg i 5:04.

‘Kom i første kamp i dag, den anden dag, det var bestemt den sværeste, fordi en fejl og min sæson og karriere ville være forbi,’ sagde Benson. ‘Det er alt det kræver, en fejltagelse. Det var gør eller dø. ‘

Benson flyttede videre til pin Sutherlin s Case Wells i 3:25, en wrestler han havde set før, for at sikre sin plads til staten. I tredjedels match tabte han på en pin til Sweet Home s Robbie Yunke.

‘Keltin havde en fantastisk turnering,’ sagde Woosley. ‘Han var en 6 frø og for ham at tage fjerde, det er ret godt. Hans vægtklasse blev ladet så for ham at komme op som det bedste af resten, så det var rigtig godt. Jeg er virkelig glad for ham. Han har lagt meget arbejde på det. ‘

To andre Philomath wrestlers var kun en sejr væk fra at gøre det til staten. I de fleste år har de øverste fire fremskridt, men i år, Special District 2 også sendt den femte stedbryder. OSAAs kvalifikationsmetode veksler en femte kvalifikation mellem forskellige distrikter fra år til år.

Seniorer Dylan Donnell og Jared Minter var meget tætte, begge overlevede ‘blood round’ og nåede trøstfinaler. Begge mistede disse kampe og faldt ind i det femte sted kampe med vinderen fremskridt. Donnell og Minter mistede begge på store beslutninger.

Andre, der nåede trøstens semifinaler var junior Hunter McCaskill (120), freshman Issiah Blackburn (160), junior Kalvin Schunn (182) og junior Noah Estes (285).

To-dages turneringen tjener som en mental og fysisk test for de involverede atleter.

‘Du skal sørge for at gå hjem, komme Billige Moncler Jakke Herre tidligt i seng og den slags ting,’ sagde Kohn. ‘Du skal hvile op, eller du kommer til at løbe tør for energi.’

Philomath sluttede sjette i holdspillet med 126 point. Sweet Home tog førstepladsen med 386,5 point for nemt at uddanne løberen op Cascade med 241.