Kobber falder mest i 6 uger som metal rally begynder at give

Kobber falder mest i 6 uger som metal Moncler Jakke Dame rally begynder at give

Kobber, aluminium og nikkel slog mere end Moncler Outlet 2% på tirsdag, da investorer fokuserede på den tilbagevendende dollar og tegn på rigelig udbud på det fysiske marked. sandsynligvis en rimelig del af fortjeneste, der foregår. har været i rive siden maj som entusiasme over væksten i Kina og efterspørgsel fra elektriske køretøjer bragt i nye investorer. Høje lagerbeholdninger og en slack forward-priskurve med LME-spotpriser, der handler under futures, tyder på, at de foreslåede købere endnu ikke har travlt med at sikre kobber som fabriksrampe. Metallet avancerede næsten hver dag i december, men er begyndt at trække sig tilbage i denne måned. Priserne er nede på næsten 3% hidtil i 2018. HSBC Holdings har hævet sin kobberprisprognose, svarende til en nylig nedgang i dollaren og en tilbagegang i fabriksproduktionstilgangen, at udlånsstøtten på tværs af råvaremarkederne i de seneste uger. En del af lønforhandlingerne finder sted dette år finder sted i anden halvdel af året, sagde patterson. markedet har ret prisfastsat i risikopræmien ret tidligt. METALSAluminum faldt 2% til 2,22 ton pr. Ton, da investorer i Kina fokuserede på oppustede varebeholdninger og stigende produktion i Xinjiang. Nikkel faldt 3,7% til $ 12 380 pr. Ton, hvilket fører til lavere metaller lavere.