Koan Meditation

Koan Meditation

En Koan er et spørgsmål eller et puslespil Moncler Jakke Dame givet til en meditor til at overveje under en meditationssession. Formålet er at tænke lang og hårdt på spørgsmålet og forsøge at løse puslespillet. Det er ligegyldigt, om du har ret eller forkert i dine konklusioner, kun at du har forsøgt at løse puslespillet i dybden. Selvom du tror at du har det rigtige svar på puslespillet, skal du fortsætte med at overveje det fra alle vinkler, som du ikke tidligere har overvejet. Koan Meditation er en øvelse i bare at være.

Overvejer Koans siges at lede udøveren til Oplysning eller en tilstand af at være fuldt bevidst. Meditation på en koan fokuserer sindet på en enkelt opgave. Under meditationen forventes du at stille dig selv mange spørgsmål vedrørende Koan i forsøg på at løse puslespillet. Koan selv er kun et redskab, der bruges til at forstå din egen sande natur og alt det der er.

Koans kan også være korte historier eller lignelser at overveje. De er ikke rationelle spørgsmål med rationelle svar. De bruges som katalysator til at forstå virkeligheden og selvet. De er umulige puslespil, der ikke kan løses, men den rejse, vi tager, når vi tænker på dem, fører til stor forståelse og viden på en meget dyb måde.

En Koan er designet til at gøre sindet og ego meget ulykkelige gennem den frustrerende og dybt kontemplative sti, vi følger, når vi forsøger at løse puslespillet. Koans gør hjernen tilbage igen og leder udøveren til et sted ud over sindet og egoet. Når man når dette punkt i meditationen, oplever man oplysning.

For at forberede sig på en koan meditation skal man sidde komfortabelt enten på tværs af benet på gulvet eller i en stol. Luk dine øjne og tag tre lange dybe vejrtræk for at slappe af. Følg dine åndedræt med dit sind, indtil du når et roligt sted, ubesværet vejrtrækning og afslapning. Derefter bringe Koan i fokus og overveje puslespillet Moncler Outlet fra så mange vinkler som muligt. Hvis du tror, ​​du har det rigtige svar, overvej det lidt mere. Dit mål er at udtømme sindet og dit ego af alle muligheder, indtil du når frem til lyksalighedens lykke. Så kan du virkelig opnå oplysning.