r varm vinter sæson

Julemarked, kælkbane, vintervandring eller nytårs reception: Den kolde, snefulde sæson er fuld af smuk natur. Pulver sne inviterer dig til at gå på ski, regne til spidsspring, iskalde veje til den sandsynligvis ufrivillige glide. Med de passende vinterstøvler er vi klar til alle eventyr i den kolde årstid. For at vi kan nyde udendørs aktiviteter uden frost Fe, skal man vælge sine snesko forsigtigt.

Den rigtige snesko til enhver lejlighed

Ideel til spadsereture og under udflugter, ustabilt snusket vejr. Hvis vintertemperaturer i løbet af dagen stadig mild, men om natten radiator mislykkes, en grå himmel ankndigt de næste par brusere og man ønsker alligevel indånde frisk udeluft og energi, Schnrschuhe og sneakers er de ideelle ledsagere. Forudsat at de er lette at varme, lader de ikke huller igennem. Hvis vejret bliver lidt mere ubehageligt, skal du køre lidt sværere gangarter: støvler. Det robuste fodtøj er yderst funktionelt, selv i den dybeste vinter samt stærk modefaktor. Består op til kalven og forsynet med varmt foder, garanterer de også fabelagtig varm Fe. Glatte læderstøvler til snows eller lynlåse og med tykk, fast slidbane, er ideel til iskalde veje. Kultiverede lammeskind støvler til glidning med lette bløde skumsål anbefales til kolde, men tørre dage.

Når man vandrer gennem vinterunderlandet, med frisk faldet frisk sne foran eget hjem eller på en skiferie, er det overhovedet funktionelt. Sne støvler eller støvler lavet af højteknologiske materialer er vandtætte, åndbar og holdbar. En robust gummisål garanterer også godt greb i snematten. Vær forsigtig, når de køber, at nye snesko have så få sømme som muligt disse er nemlig deres svagheder med hensyn til Wasserundurchlssigkeit og termisk beskyttelse. Og også på det rigtige tilbehør ‘, der betyder noget: Wrmende indlægssåler, for eksempel, lammeskind eller microfiber med aktivt kul kerne, bære væk sved, det untersttzen wrmenden og fugt-regulerende egenskaber af dine nye snesko.