niche kirke fælles SOftware portaler CMS Webdesign Commerce Produktion SMV SMV Saarland Rheinland

UGG støvler clearancecheap ugg bootsugg støvler på saleuggs til billige billige uggsugg boots boots cheapugg clearanceCustom NFL Jerseyugg støvler billige billige ugg bootsugg støvler på uggscheap saleuggs for billige

UGG støvler på julen saleugg saleuggs på salg billige ugg boot billige uggs til saleugg australien Green Bay Packers jerseysNew Orleans Saints Jerseyugg jul saleugg støvler på saleuggs på salg billige ugg boot billige uggs til saleugg AustraliaNYT Orleans Saints Jersey Green Bay Packers trøjer

north face outlet North Face jacketsuggs stikkontakt rabat uggsugg støvler clearanceugg støvler salg Patriots jerseysuggs på saleuggs til billige billige uggscustom NFL trøje engros NFL trøje nord ansigt outlet North Face jacketsuggs stikkontakt rabat uggsugg støvler clearanceugg støvler saleuggs outletuggs til billige brugerdefinerede nfl jersey engros NFL trøjer

Giv dine medarbejdere et hurtigt og omfattende overblik over kundens servicehistorik eller det tilsvarende produkt. Du kan straks se, hvilke dele af et serviceprodukt der er blevet udvekslet eller installeret i løbet af tiden. hvilke medarbejdere eller hvem der senest var på kundens websted. efter levering eller når der er gennemført en salgs- eller serviceordre.

Som en særlig service til dine kunder kan du lave data og oplysninger om et produkt, der er ændret og behandlet for det. også via serienummer eller et særligt identifikationsnummer. din servicemeddelelse via portalen. Ved hjælp af det integrerede workflow system kan en simpel prækvalifikation udføres, og servicemeddelelsen kan direkte tildeles det tilsvarende ansvarområde og / eller direkte til en medarbejder.

Specielt i tidskritiske tjenester er dette en stor fordel, da der ikke skal udføres yderligere behandling, og unødige tidstab undgås.

Derudover kan automatiske meddelelser aktiveres via SMS eller e-mail.

Med INtec eServices kan servicerapporter også udføres via portal samt rejseomkostninger, delfakturaer, materiale og reservedelsordre, og, og, og.

Fordelene er indlysende. Du gemmer flere kopier, får en enorm fordel, din servicepersonale kan endda køre meddelelserne elektronisk på kundens websted.

Dine medarbejdere kan understøttes af automatisk forudindstilling af kendt information i rapporteringsperioden. Dette giver en højere grad af sikkerhed, data- og informationskvaliteten øges og kan forenkles og styres via standarder. Også her kan flere besættelser gemmes.

Realiser dine egne ideer og ideer. Vores løsning er særligt fordelagtig for dig. Vores portal løsning er også baseret på vores grundlæggende koncept. Ligesom alle vores softwareprodukter er fleksibilitet og brugervenlighed i spidsen. Der er en række yderligere konfigurationstrin til rådighed.

Og den vigtigste fordel er, at din nye serviceportal er så fleksibel, at du kan oprette din egen præsentation ved hjælp af værktøjer og designere.

Dette vil selvfølgelig også holde dig fleksibel for fremtiden. Fordi din nye løsning går med dine krav, uanset hvad der kommer!

Efter den endelige ændring af den tyske signaturlov (SigG) er det nu muligt for dig at behandle fakturaen eller dokumentbehandlingen fuldstændigt i digital form. Ved hjælp af en kvalificeret elektronisk signatur kan du integrere digitale fakturaer i dine forretningsprocesser. Du sparer tid og penge fra den første kvittering.

Med vores løsning betaler den omkostningseffektive og brugervenlige adgang til elektroniske fakturering også for virksomheder og institutioner med lav fakturering.

Med vores teknologi giver vi dig mulighed for at implementere din elektroniske fakturering på en teknisk forenklet og omkostningseffektiv måde. Og ikke kun for dig, men også for dine kunder og partnere.

I kombination med et innovativt faktureringssystem tilbyder vores model den ideelle start til brug af digitale fakturaer og dokumenter.

Vores løsning er baseret på et meget komfortabelt ASP koncept og installeres hurtigt takket være vores interface teknologi. De dokumenter, der skal underskrives, registreres og underskrives af vores grænseflade. For dig betaler konverteringen praktisk talt i hver enkelt eksponeringsposition. Den afsendte faktura er forsynet med en kvalificeret digital signatur og videresendt til modtageren. Den underskrevne faktura vises i sin indbakke. Dette bekræftes igen af ​​verifikationsserveren. På lager! Ikke på lager Antal:

En yderligere lettelse ved hjælp af yderligere grænseflader til forskellige ERP-systemer og arkiver opnås ved at integrere i eksisterende forretningsprocesser hos dine partnere eller ved at skabe nye arbejdsgange.

Signaturløsningen giver forbindelse til et stort antal andre ERP-systemer via den digitale indbakke. Den nemme integration i dine partneres videre forretningsprocesser foregår via overførsel af de såkaldte metadata i de digitale fakturaer.