behandling og symptomer

behandling og symptomer

Diarré: forstoppelse er en af ​​de mest almindelige årsager til diarré, især hos de ældre i omhu. ADVARSEL FORTSÆTTELSE AF LÆSNING HVORDAN er det for de fleste mennesker med langvarig forstoppelse, der ikke er nogen identificerbar årsag. Den bedste tid er normalt den første time efter morgenmaden. Skynd dig ikke og sidde i mindst 10 minutter, uanset om du formår at passere en afføring. Der er ikke belastninger, der er hævede blodårer i anusen, der skyldes at de har strammet i en afføring over en længere periode. Hvis de er store nok, vil de være synlige udefra. Tarmene hos en person, der har misbrugt afføringsmidler i lang tid af tiden bliver træg og i sidste instans afhængig af brugen af ​​disse stoffer. Hernia (udbulning af abdominalindholdet gennem et svagt punkt i abdominalvæggen). Disse arbejder forsigtigt og er den mest almindelige type af afføringsmidler (eksempler er Fybogel). ‘t behøver at være i form af medicin, der øger fiberindholdet i din kost bør være den vigtigste behandling. Bulkemidler skal altid tages med masser af væsker. Stimulerende afføringsmidler, der får tarmmusklerne til at indgå som senna (f.eks. Senokot) eller bisacodyl (f.eks. Dulco lax). Disse administreres sammen med ekstra væsker, så de trækker ikke mere vand ind i tarmen fra kroppen. Eksempler er Idrolax og Movicol. Dette skyldes til dels troen på, at det er ønskeligt at bevæge tarmene dagligt. alle typer er blandt de mest ordinerede lægemidler. Der er lavet detaljeret medicinsk forskning, der er udført for at finde ud af de bedste måder at behandle forstoppelse på. Der er mange forskellige kombination afføringsmidler til rådighed både på recept og over disk. Ingen af ​​disse afføringsmidler er bedre end enhver anden, og i de fleste mennesker er valget en individuel. Sommetider kan et lægemiddel ordineret til en separat tilstand have forstoppende bivirkninger. Ændring af dette lægemiddel vil være alt, hvad der kræves for at slippe af med forstoppelsen. Enhver, der har haft en periode med immobilitet, vil sandsynligvis opleve, at deres forstoppelse forbedres, når de er op og om igen. Livsstilstiltag er den bedste og sikreste behandling for forstoppelse, når det er muligt. Andre mennesker læser også: Diarré: Hvad forårsager diarré? Hæmorider: Hvordan behandles hæmorider? Baseret på en tekst af Dr Torben Nathan, dr. Carl J Brandt, dr. Ove Schaffalitzky de Muckadell, professor i intern medicin