Begravelsen vil nu være åben for offentligheden

Begravelsen vil nu være åben for offentligheden

Tidligere fredag ​​blev den mand, der blev anklaget for at dræbe den 8-årige tyske hyrde, afholdt på 1 million dollars kaution. Undersøgere sagde John Lewis Rush, 21, blev arraigned på flere anklagelser om at angribe hunden og flere officerer.

Politiet sagde, at Rush var hjemløs på tidspunktet for hans arrestation tirsdag. Han var efterlyst på warrants for overtrædelser af straffesager og for ikke at blive registreret som sexforbryder, da han kæmpede for en Allegheny County Sheriff s stedfortræder, sagde politiet.

Rocco og hans håndterer, Officer Philip Lerza, var blandt flere officerer, der svarede på en rapport fra en mistænkelig mand, der lurede nær en bygning, for kun at støde på Rush, som ikke vidste at være politiet, var bevæbnet med en 6 tommer foldende kniv, da han sprang ind i kælder af et hjem.

Ifølge en kriminel klage indleveret fredag, advarede Lerza Rush for at råbe et svar til politiet eller møde hunden. I stedet lød Rush ud fra en søjle og angreb K 9 Rocco, sagde politiet.

Hunden blev stukket i ryggen, beskadigende muskler og et spinalben og lacerating en nyre.

kniven var, den havde tilstrækkelig kraft og længde til at komme igennem alle sine muskler og aftage en del af rygsøjlen. Det barberede et stykke knogle og gik dybt ind i maven og gik faktisk ind i nyrerne, sagde Dr. Anthony Pardo.

Hunden overlevede operationen og syntes at genvinde fra blodtab og andre skader, da det udviklede lungebetændelse. Som Rocco kæmpede, forblev Lerza ved hundens side.

Rocco døde torsdag aften. Dyret bukkede for hans sår og blev ikke euthaniseret, sagde politiet.

på vegne af politi i Pittsburgh, jeg vil gerne takke hospitalet for alt det hårde arbejde i vores partner og ven, sagde politiet.

Efter Rocco ’s død i torsdag blev en følelsesladet gruppe af K 9 – håndterere og deres K 9 – officerer sammen med andre politibetjente foret med gangbro uden for Pittsburgh Veterinary Specialty Emergency Center. Bagpibe spillede som Rocco’ s krop blev udført af hospital under et amerikansk flag.

En god kamp, ​​Pittsburgh-politiet mistede en af ​​sine egne, sagde en talsmand fra Pittsburgh-politiet.

Channel 11-reporteren Courtney Brennan sagde, at det var ‘en af ​​de sørgeligste historier, hun nogensinde har dækket.’ En lang procession af politibiler oplyste Interstate 279, og borgmester Bill Peduto i Pittsburgh beordrede, at flag fløjes til halvt personale på alle bybygninger.

‘Jeg er ked af at lære om passagen af ​​K 9 officer Rocco. Han tjente denne by trofast og betalte den ultimative pris i tjenesteplanen til tjeneste for beboerne i vores by. Hans modige handlinger spredte muligvis livet for to andre officerer. Mine tanker og bønner er med hans medofficerer og hele Pittsburgh Police Bureau, ’sagde Peduto.

Officerer havde sorte og blå bånd over deres badges fredag ​​for at hylde Rocco.

Tre andre officerere lidt mindre skader fra at blive slået eller kæmper for at undertrykke Rush, sagde politiet.

Rocco modtog udbredt support på sociale medier. Efter at have set indlæg på WPXI TVs Facebook-side, som Rocco havde brug for blod på onsdag, bragte et overvældende antal mennesker deres hunde til PVSEC for at hjælpe Rocco. Andre havde doneret til en fond for at hjælpe med Rocco’s medicinske regninger.

Hundreder af mennesker sendte billeder af deres kæledyr med tegn, der læste: ‘Kom godt, Rocco’ og ‘RIP Rocco’, og tusindvis af mennesker har delt og skrevet om Rocco på Facebook og Twitter.

Tre Pittsburgh-baserede virksomheder har lavet sammen for at producere Rocco T shirts. Indtægter vil gavne K 9 programmet i Pittsburgh. T-shirtsne kan købes til $ 20 her.

MERE OM HVAD LEDET TIL ROCCO ‘S DØD:

Ifølge embedsmænd, kørte en Allegheny County sheriff stedfortræder i Lawrenceville, da han genkendte en mand, der var ønsket om prøvetid og parole krænkelser.

Når stedfortræderen nærmede sig manden, sagde forskerne Rush lungede på ham og greb viceværnen.

konfronteret ham, en kamp brød ud og (Rush) angreb stedfortræderen. Han forsøgte at afvæbne ham og forsøgte at tage sit skydevåben væk fra ham. Stedfortrædende indsatte sin Taser med negative resultater, sagde Allegheny County Sheriff William Mullen.

Omkring en time senere kaldte en beboer 911 for at rapportere en mistænkelig mand, der lurer rundt om en bygning i 3700-gaden Butler Street. Ifølge politiets rapport lød Rush frem til tre Pittsburgh-politibetjente og Rocco, der svingede vildt mod dem med en lommekniv.