Begrænset støtte til mand med Alzheimer Tyrod Taylor skinner

Begrænset støtte til mand med Alzheimer Tyrod Taylor skinner

Støtte begrænset til mand med tidlig start Alzheimer s

Ved 53 er Jim Garner blandt 200.000 landsdækkende for at få den genetisk forudbestemte degenerative hjerne sygdom, en mindre almindelig version af en lidelse, der rammer millioner af aldrende amerikanere ’sporadisk’ eller uden en kendt årsag.

Melanie Banks Biggins: Denne historie kunne være om min far. Han blev diagnosticeret i samme alder. Min mor måtte kæmpe hårdt for at få ham til hjælp! PACE nægtede også ham. Trist, trist, forfærdelig sygdom. For ung for Medicare og normalt i den primære arbejdsalder er Medicaid ikke let at få. Min mor skulle til sidst få en ældre advokat til at hjælpe hende ud.

Mary Lou Howard: Mange velsignelser til hele familien. Vores familie har været der, og det er en ekstremt vanskelig kamp.

Mitch Kirsner: Dette er noget, vi skal tage fat på. Hvad hvis han slet ikke havde nogen familie? . Min søster har brugt en god del af hendes tid og sørger for, at omsorg for begge mine forældre er ved at blive igangværende. Vi har brug for overkommelig og behagelig pleje af vores aldrende befolkning, vi er ikke der eller endog tilstrækkeligt planlagt noget på dette tidspunkt.