Bedstemor kæmper for forældremyndigheden af ​​eget barnebarn

Bedstemor kæmper for forældremyndigheden af ​​eget barnebarn

KANSAS CITY, Kan. En Kansas bedstemor siger, at der ikke er grund til, at hun ikke burde have forældremyndigheden over sit eget barnebarn, men af ​​en eller anden grund vil staten ikke lade hende have ham. Patricia Madison siger, at hun er godkendt af staten Kansas til at være en plejeforælder, og hun har fremmet mange børn i løbet af de sidste fem år. Men for en eller anden grund må hun ikke indtage sit eget barnebarn.

Denne forsvars kamp har foregået i omkring et halvt år nu. Men Madison siger, at hun vendte sig til ræv 4 for at få hjælp, fordi hun frygter hendes børnebarn aldrig vil blive returneret til sin familie nu, da barnets plejeforældre er interesserede i at vedtage ham.

I mere end et år har den eneste måde, Madison har været i stand til at se hendes næsten fireårige barnebarn Tristen, været med tilsynsbesøg. Hun plejede at se ham ugentligt, men så blev den ændret til en gang om måneden.

‘Når jeg ser ham, ved jeg virkelig ikke, om det er sidste gang’, sagde hun tårtfuldt.

Madison siger for et og et halvt år siden, at hennes barnebarn blev taget væk fra sin søn og sat i statlig pleje. I et stykke tid blev Tristen placeret hos Madisons datter, men Madison siger, at KVC, agenturet, der fører tilsyn med pleje, tog barnet væk. Madison siger, at det var fordi de fortalte sin datter, at hun arbejdede for meget.

‘Hun arbejder 40 timer om ugen, jeg tror, ​​at det er normalt,’ siger Madison, ‘du skal arbejde for at betale dine regninger.’

Madison siger, at hun har gjort det klart fra starten, at hun ønskede at tage i sit barnebarn.

‘Jeg fortalte dem, at jeg ville have ham placeret i min pleje, fordi jeg havde arbejdet med KVC for at holde deres plejebørn,’ sagde hun, ‘og de fortalte mig’ nej ‘.’

Madison siger, at hun aldrig har fået at vide, hvorfor hun ikke kan have Tristen. På et tidspunkt siger hun, at KVC fortalte hende, at det var på grund af en misbrugsbevidelse fra 1998. Men breve fra staten dateret sidste år og i sidste uge bekræfter begge, at Madison ikke er på misbrugs- og forsømmelsesregistret og ikke er udelukket fra at arbejde med børn.

‘Jeg vil have alt dette til at blive undersøgt,’ sagde Madison, ‘det er ikke en måde at sætte familier sammen, det er ikke sådan, det skal være.’

Madison holder soveværelset klar til hendes barnebarn at komme hjem, men hun taber håb og frygter, at hendes barnebarns fosterfamilie får lov til at vedtage Tristen.

‘Hvis han er taget fra mig, vil jeg aldrig være den samme,’ sagde hun. ‘Jeg elsker ham, og jeg savner ham, og jeg håber snart, han kommer tilbage med os igen.’

Både KVC og statens afdeling for børn og familier siger, at de ikke kan kommentere specifikke sager. Men KVC siger det placerer børn med familiemedlemmer, når det er muligt. Agenturet tilføjer, at det virker med staten og domstolene at bestemme, hvad der er bedst for barnet.

Med hensyn til din nylige dækning på bedsteforældre rettigheder / kvc srs. Jeg var super bummed jeg kunne ikke gøre det til arrangementet. Jeg er også en forælder, der beskæftiger sig med det samme agentur. Og tro det eller ej, ligesom bedstemor på jagt efter hjælp og svar på at få børnene, hvor de med rette tilhører, hvis forældrene ikke kan have børnene, går min mor og jeg igennem, hvad der lyder som det EXAKTE samme problem. Jeg ved ikke, hvad jeg skal gøre, hvem du skal kontakte, hvem der skal rapportere og foreslå en formel undersøgelse af DCF og KVC, for ikke kun at bringe vores babyer hjem, men alle de andre familier, der måske har været ofre for KS-staten korrupt aktivitet. Hidtil har vi offentligt kendskab til 2 mulige tilfælde med mulige forkerte resultater og bortskaffet ud af dårlig vurdering og et uretfærdigt forsøg. Hvem skal sige, hvor mange flere tilfælde som vores eller lignende er derude i frygt for at miste rettigheder til deres børn og babyer også? Hvem går vi [folket] på jakt efter hjælp og repræsentation? Hvor mange flere forældre som jeg vil få brudte løfter og miste dyrebar tid med deres små selv efter at have overholdt alle opgaver, retskendelser, evalueringer mv. Ikke alene er vi halvanden år i mit tilfælde som det er sidste Tirsdag afsluttede dommer Kathleen Sloan mine forældre rettigheder. Jeg har siden indgivet et klagepunkt. Forhåbentlig vælger domstole at acceptere det, og jeg får denne tilsyneladende anden chance på hvad jeg kun kan bede om for at resultere i min søn Jaxon og jeg bliver genforenet og tilbage i hinanden lever. Der er så meget mere malarki og uberettigede forekomster på grund af den høje væltning af mennesker, der er tildelt en sag med lidt eller ingen viden om, hvad der eller måske allerede har fundet sted i sagen. Forældre holdes ansvarlige for deres handlinger og fejl, der unforgivingly vejer eventuelle fremskridt i resultaterne undervejs. Theres to sider til hver historie kidjacking er en ting af eksistens og dens rive fra hinanden en anden familie hver dag på grund af ulovlig og fejlagtig fjernelse af et barn (r) og indtil en formel undersøgelse i Kansas DCF / SRS samt KVC alle stat kontraheret foster agenturer et lignende sted, vil der fortsat være denne repetative cyklus af il {LEGAL} aktivitet og familie ødelæggelse baseret på dårlige opkald, uretfærdige høringer og hård dom. Jeg har brug for at vide, hvordan jeg planlægger mit næste skridt i overensstemmelse hermed, og hvilke rette skridt at tage som jeg begynder runde 2 af BringJaxHome. Vær venlig at hjælpe mig! Vær venlig. Jeg tigger med tårer i mine øjne og en tomhed i mit hjerte. Vær venlig.