Bedste og værste træning

Bedste og værste træning

Hvis du føler dig under vejret, kan motion være det sidste du har lyst til at gøre det. Det er sandt, at når din krop allerede er under meget stress, så gør det mere arbejde er det ikke altid en god ide.

For det første siger Besser, brug ‘nakkeregel’: Hvis dine symptomer er over nakkesympetrykket, er det normalt, at næsebrættet sveder en sved. Lyt til din krop, og overvej følgende bedste (og værste) træningsmuligheder.

At have forkølelse kan kompromittere dine energiniveauer, så du kan ikke føle dig op for intens fysisk kondition. Men selv om kun 20 minutters gang kan du høste fordelene ved regelmæssig motion, og det kan også hjælpe med at forbedre dine kolde symptomer.

‘Hvis dine bihuler er tilsluttet, vil walking stimulere dig til at tage dybe vejrtrækninger og kan hjælpe med at åbne disse passager,’ siger Besser. (Selvfølgelig, hvis du opdager, at man går på en hvilken som helst form for fysisk anstrengelse, føler man værre, snarere end bedre, stopper og fokuserer på at blive hvile i stedet.) Selv om der er lidt forskning om, hvordan motion kan påvirke varigheden af ​​en forkølelse, studerer har vist, at folk, der regelmæssigt træner, har tendens til at blive syge mindre generelt.

Så længe jogging er en del af jeres regelmæssige rutine, er der ingen grund til at hoppe over det bare på grund af et mildt hovedkoldt. ‘Mine patienter, der er løbere alle siger, at løbende hjælper dem med at føle sig bedre, når de bliver syge siger Andrea Hulse, DO, en familiepraktiker (og løber) i Silver Spring, Maryland. ‘Running er en naturlig decongestant, og det kan hjælpe med at rydde dit hoved og føle sig normalt igen.’

Du kan reducere intensiteten af ​​dit normale løb, siger Hulse, da din krop allerede arbejder i overdrive for at hjælpe med at bekæmpe infektion. Og American College on Exercise anbefaler at holde helt væk, hvis du oplever influenza som eller under nakke symptomer, som kvalme eller opkastning.

Denne form for langsom, opmærksom bevægelse er et kryds mellem kampsport og meditation. Den har en lav intensitet nok til dage, som du ikke har lyst til at bryde en alvorlig sved, og det har været brugt i tusindvis af år for at reducere stress og angst, forbedre blodgennemstrømningen og øge energi. (I kinesisk medicin er dette kendt som regulering og helbredelse af kroppens ‘chi’ eller energikraft.)

Der er nogle moderne tegn på, at qi gong også har immunitetsforstærkende beføjelser: En studie fra University of Virginia i 2011 fandt ud af, at varsity svømmere, der gjorde qi gong mindst en gang om ugen, kom ned med 70 procent færre luftvejssygdomme, at deres holdkammerater, der praktiserede det mindre tit.

Træning til maraton? Spring denne weekend lang sigt, hvis du er syg, hvis du allerede er ved at komme over eller bare føle dig selv nede med en forkølelse. ‘Generelt stimulerer regelmæssig immunforsvaret og hjælper med at holde os sunde,’ siger Hulse . ‘Men for meget regelmæssig motion med høj intensitet kan have den modsatte effekt,’ tilføjer hun.

Selv om ingen undersøgelser har set på effekten af ​​udholdenhed, mens de allerede er syge, siger Hulse, at dens overordnede belastning på immunsystemet er veldokumenteret: En undersøgelse fra 2007, der blev offentliggjort i Journal of Applied Sciences, rapporterede for eksempel, at immunfunktionen kan blive kompromitteret i op til 24 timer efter langvarig, kontinuerlig motion (1,5 timer eller længere).

Kroppen frigiver stresshormon cortisol, mens det bekæmper infektioner som forkølelse, og forskning tyder på, at stressbegrænsende teknikker som yoga og åndedrætsøvelser hjælper med at øge immuniteten. Plus, siger Besser, kan blid strækning hjælpe med at lindre smerter og smerter i forbindelse med forkølelse. og sinus infektioner.

Vælg en langsommere praksis, som Hatha eller Iyengar yoga, hvis du er bekymret for at overdrive den med kraftige solsalutationer. Eller fokus på genoprettende holdninger, som Childs Pose and Legs Up the Wall, derhjemme. Og glem ikke at sige ‘om’: En svensk undersøgelse viste, at summende er en god måde at åbne tilstoppede sinuspassager på.

Se videoen: Yoga poserer for mindre stress og bedre søvn

Ud over hvordan du træner, når du er syg, er det også vigtigt at overveje, hvor du træner: ‘Hvis din træning indebærer at gå i gymnastiksalen og være i tæt kontakt med andre mennesker, skal du spørge dig selv, om du’ d vil have en anden med dine symptomer gør det samme, ’siger Besser.

‘Hvis du ikke vil lide den person ved siden af ​​dig på løbebåndet eller som færdiggøres før du på elliptisken skal nysen og hoste og tørre deres næse, end gør din gymnastiksal en favor og gør en lettere træning derhjemme i stedet. ‘ Germs kan spredes let på maskiner og i skabsrummet tilføjer han, så det er bedst at holde sig væk, mens du er smitsom.

Hvis du tager en Zumba- eller cardio-danseklasse, skal du bare rocke ud til dine yndlings melodier, mens du renser huset, som en stressreduktionsteknik. Faktisk fandt en undersøgelse, at folk, der bare lyttede til 50 minutters dansemusik, havde mindre cortisol og flere kolde kampsantistoffer, der sikkert øger deres immunsystem.

Danseklasser har en tendens til at være lav effekt, så du kan bryde en sved uden at lægge for meget stress på dine led (eller forværre en forkølelsesspecificeret bihulepine). Du kan også gå i dit eget tempo: Tag det nemt på dage, du føler dig ikke 100 procent, og prøv at bare nyde festen.

Din styrke og ydeevne vil sandsynligvis blive mindre, mens du kæmper forkølet, siger Besser, hvis du har gået glip af kvalitet, sove dig med øget risiko for skade, mens du forsøger at løfte tungt udstyr. Plus, den muskelbelastning, der kræves for at løfte vægte, kan forårsage bindepine og hovedpine til at føle sig endnu værre, tilføjer han.

Vil du ikke springe over en styrke træning? Gør det hjemme, hvor du ikke vil sprede bakterier og dele din sygdom med andre vægtløftere og give dig en pause ved at bruge lettere håndvægte end normalt. (Øg dine reps, ikke vægten, hvis du har brug for mere udfordring, siger Hulse.)

Bedst eller værste: Svømning og cykling

Som at gå og jogge, kan andre former for moderat hjerte bidrage til at fjerne trængsel og øge energiniveauerne, siger Hulse, de vandt ikke for alle. ‘Det er virkelig et spørgsmål om personlig præference, hvilken type symptomer har du, og hvad din normal rutine er ligesom, ‘forklarer hun.

Svømning kan for eksempel føle sig helt forfriskende og kan hjælpe med at åbne luftveje. (For folk der lider af allergi, kan det også hjælpe med at vaske pollen og støv væk.) Men nogle mennesker kan få svært ved at trække vejret, mens de er overbelastede eller kan irritere af klorerede vand. Cykling kan også være en god, moderat øvelse, men kan tørre ud næsepassager og øge symptomer som ondt i halsen og løbende næse.

Ligesom at bruge løbebånd eller vægtmaskiner i gymnastiksalen, kan idræt, der involverer fysisk kontakt, tilskynde til spredning af sygdom. ‘Hvis du er en pro atlet, så kan dine trænere og holdkammerater forvente, at du er derude uanset hvad,’ siger Besser. ‘Men i noget som en venskabskamp basketball liga, vil de takke for at have siddet en ud.’

Koldt og influenzavirus spredes gennem dråber, som tårer og spyt også ved hånd i hånd kontakt, tilføjer han. ‘Hvis du tørrer din næse og så passerer du bolden, har du lige gået videre til disse bakterier.’ En undersøgelse fra Centers for Disease Control and Prevention i 2011 viste, at sportsholdene står i høj risiko for udbrud af maveinfluenza norovirus blandt medlemmer.

Værste: noget udendørs i kulden

At arbejde i frysende temper kan være skadeligt for nogle mennesker, der kæmper for kolde symptomer, men ikke af den grund, du måske tror. I modsætning til folkelig tro vil koldt vejr i sig selv ikke nedsætte immuniteten eller få dig til at blive syg, selvom du går udenfor uden en frakke eller du sveder så meget, bliver dit hår vådt.

Hvad der kan ske er imidlertid, at kold, tør luft kan begrænse eller irritere luftveje en løbende næse, hoste eller astma som symptomer, siger Hulse. Hvis du finder ud af, at du er følsom over for disse forhold, kan vinteraktiviteter som skiløb, snowboarding eller snesko være endnu vanskeligere, når du er forkølet.

Nogle gange, hvad folk tænker på som tilbagevendende kolde symptomer hovedpine, nasal congestion faktisk allergier i forklædning. ‘Hvis du opdager, at du ser disse symptomer på samme tid hvert år, kan du måske spørge din læge om at blive testet,’ siger Besser.

Allergier til pollen og ragweed kan gøre udendørs træning vanskelig om foråret og efteråret, tilføjer han, mens allergier for støv, skimmel eller hårde rengøringsmidler kan udløses af træning i gymnastiksalen eller i andre lukkede rum. Hvis du kan bestemme årsagen til dine symptomer, kan en antihistamin eller anden behandling sandsynligvis hjælpe dig med at komme tilbage til dit normale liv din normale træningsrutine.