Bedste Juridiske Cock Fight

Bedste Juridiske Cock Fight

Kontakt os, Back alley cockfighting er beklageligt. God kan kun komme fra det, hvis det er ude i det åbne, udsendes selv, og uden at bruge roosters. Faktisk involverer de bedste cockfights ingen pik i det hele taget. Vi foretrækker hovedet til at føre kamp mellem to nye sange i stedet for fjerkræ, og hver weeknight på 9, 102.1 giver Edge den kamp og højre på vores FM-urskive. Nu er vært for Ayo (han overtog Josh Venable i august), afgøres konkurrencen via telefon og e-mail stemmer fra lyttere. nedkrummede fiver, ingen fjer flyver. Det er godt, rent radio sjovt inspirerende voldsom debat blandt lyttere. Og ingen hane er skadet på nogen af ​​udsendelserne.

Guvernøren i New Jersey fik en mere national pub med sin Gayo-amerikanske tale, men i lokale termer blev Laura Miller ’s offentlighed, der kom ud i confessional før North Dallas Chamber i juni, lige så nittende. Den feisty tidligere journalist, der løb for kontor på en løfte om tilbage til basics, førte hun rødkødspolitiske kampagner mod ‘boys downtown’ og deres ’store billetprojekter’ fortalte kammeret, at hendes mand havde kaldt hende ‘dumme’ og hun skifter til drengens hold. Jep. Bare så simpelt. Miller sagde, at hendes mand, statsrepræsentant og asbestadvokat Steve Wolens, ‘er meget mere moden end mig.’ Tilsyneladende havde Wolens fortalt den lille dame at grøfte den populistiske ting, satte på nogle store fede perler og hyggeligt op til downtownhunderne. Så nu er det sin plan. I stedet for gaderne og gutterne lovede hun vælgerne, da hun løb, hun fortalte kammeret, hun er nu fokuseret på hundens vigtigste tilbud, som Trinity River-projektet og ombygning af downtown. En af de mest spændende ting om Millers personlighedskonfiguration er, at den næsten ikke er en tredjedel af vejen igennem hendes første fulde mandat som borgmester. I denne grad får vi se mindst tre nye helt nye borgmestre før hendes sigt er op.

Ayo lyder ikke som en DJ, og vi mener det som et kompliment. Han er sjov uden at være shecky; Personlig, men ikke selvbesat og begejstret, men aldrig falsk. Han lyder som en fyr, der elsker musik, og det er sindrende, da skiven er fuld af glat udtrykt, selvfremmende, station hopping sycophants. Han bærer Converse og band t-shirts, griner på sine egne dumme vittigheder og spiller trommer i KDGE-coverbandet The Ronnie Dobbs Band. Og nu vil flere mennesker lære Alan Ayo at kende.

Fyren skriver tre gange om ugen; han har ikke Mike Roykos forskningspersonale; Han kommer ikke til at være Mike Royko, ok? Se også, hvad der skete med Royko. Han er død. Steve Blow er i live, hvis ikke edgy. Med en tilbagelænet, lunefuldt garnspinnende stil kan han også være en darned god reporter, når han føles som den. Og hvis han ikke havde gjort en anden god søjle hele året, ville han have tjent en Best of Dallas-pris kun for den ene, han gjorde på det muslimske par, der blev jæger på Jumbotron på Cowboy Stadium. I et kort stykke blæste Blow sammen et tapet af temaer om bigotry, fodbold, håb og frygt for indvandrere og den nyligt forskelligartede natur i regionen. Ikke mange scribblers kan gøre alt det i en 800 ord kolonne. Blow giver Dallas noget, det har meget brug for en velkendt og autentisk stemme. Og forresten, hvis du aldrig har bemærket, at dette ikke Chicago, fads i corporate talk eller den 118. kolonne om, hvordan en North Texas CEO bringer sit firma på rette spor, læser du The Dallas Morning News. for at finde ud af den virkelige årsag, som administrerende direktør for Southwest Airlines trådte ned (han mistede ansigt i arbejdsmarkedsforhandlinger på grund af sin ‘meddlingformand,’ Herb Kelleher) eller hvis du vil vide en af ​​de uudtalte grunde, vil Arlington overbetale for tvivlsomme løfte om udvikling omkring et nyt Cowboys stadion (fordi ‘blandt de ni største byer i metroplexen, havde Arlington den største stigning i fattigdom i 1990’erne’, og det har ingen anden måde at genoplive sig selv), så læser du biz-rubrikken Mitch Schnurman i Star T. Schnurman er en sjældenhed, en smart, hård reporter, som forstår forretninger og kan forklare, hvordan styrelsesale beslutninger påvirker en by og dens borgere. Du siger, at det ville være fantastisk, hvis han var en bykolonist, men han giver allerede mere indsigt i den måde, Fort Worth fungerer på end nogen kolonist på DMN nogensinde har gjort med Big D.

Som løftet om morgennyhederne ” revolutionen ‘falder, bliver det mere og mere tydeligt, at du ikke kan ændre en virksomhedskultur, medmindre du (advarsel: bizspeak kommer) anvender topspillere og styrker dem. Da papiret hyrede Keven Ann Willey til sin redaktionelle sideditor, gjorde det bare det. Redaktionen under Willey fortsætter med at være skarp og fornuftig. Selv når vi er uenige med deres konklusion, ved vi i hvert fald, hvad konklusionen er en markant forbedring fra de sidste 85 år eller deromkring. Hun har et levende, ideologisk forskelligt personale, som hun tillader at tage siden i mange forskellige retninger. Det betyder, at du for første gang måske nogensinde kan åbne DMN’s redaktionelle og åbne sider og blive overrasket. På den anden side, hvis du foretrækker at indhente indenfor vittigheder og kontorpolitik, diskuterer de nogle gange kabinestørrelse og handel sophomoric fornærmelser. Af og til bryder de faktisk noget værdigt nyhedsartikel, men det forringer kun deres egentlige formål. Siden eksisterer tilsyneladende for at tillade gruppen (Adam McGill, Tim Rogers, Wick Allison, et al.) At kritisere nyhedsdækning af andre publikationer, især The Dallas Morning News. Ulemper: Mange mennesker med rette eller fejlagtigt betragter D som en bastion af boosterisme selv. Plusser: FrontBurner er sjovt, udløst af lejlighedsvis cattiness og en nyttig godbid eller to.

Beliggende lige forbi krydset mellem Dallas North Tollway og Highway 121, er Frisco Square et 4 millioner kvadratmeter samfund bygget op om ideen om, at fortiden er fremtiden, at Norman Rockwell havde ret, at folk vil gå på arbejde (og til spise, og til at shoppe), er de virkelige byer bygget omkring overdådige parker og gågader med gågade. De mennesker, der kom med denne idé (udvikler Cole McDowell og hans firma, Five Star Development, byplanlægningsdirektør John Lettelleir, bychef George Purefoy, arkitekt David M. Schwarz, og tidligere Frisco Mayor Kathy Seei) kan bare være rigtige for alle af det. Undtagen der er ikke meget der lige nu, bortset fra townhomes, Friscos nye seniorcenter og nogle få andre bygninger. Men check tilbage om fem år. Så kan du se, hvordan de gjorde det. Eller gjorde det ikke.

Bogklubber er kraftfulde værktøjer. For eksempel bliver Tome Oprah Winfrey funktioner på hendes øjeblikkeligt en bedst sælger. Det samme gælder (i mindre grad) for bøgerne på andre chat-showbogsklubber. Larry James og Central Dallas Ministries har det samme mål, bortset fra en vigtig rynke. De vil ikke have folk der kommer til deres Urban Engagement Book Club for at købe bøgerne, de vil have dem til at købe de ideer indeholdende, tanker om velgørenhed og dens virkninger, politik og dets sjæl, kreativitet og dets betydning. Hver bog fører til en livlig debat og følelsen af ​​at måske bare måske problemer er ved at blive løst. Du kan se, at CDM er ved at opbygge noget, og med Urban Engagement Book Club bygger en ligesindet hær for at hjælpe dem med at komme derhen. Ønsker dem godt.

Det er stadig tidligt, men giver Jack Matthews (udvikleren, der bragte den sydlige side på Lamar komplekset til liv og ejer meget af den nærliggende ejendom) og de andre modige nok til at slutte sig til ham. Og før snarere end senere, Raphael Parry ‘ s nye teatervirksomhed, Project X, vil have et hjem i kælderen i de tidligere rammer af bygningens kedelrum. Men det starter og slutter ikke der. Gilley s åbnede en Dallas placering i en af ​​Matthews ‘bygninger på gaden, og David Card flyttede sin lavere Greenville-armatur, Poor David’s Pub til området i sommer. Derudover er der op og ned, og snavset dykke Lee Harvey ’s for at holde lokalbefolkningen godt smurt på Pabst Blue Ribbon. Den bedste del er, Matthews donerede $ 1 million værd af fast ejendom til byen, så det kunne bygge Dallas Police Department’ s hovedkvarter direkte over for South Side. Så du behøver ikke bekymre dig om, at nogen Milk Eyed Bandits går ned i natten.

Som Chris Cree siger, behøver du ikke at kende ‘antidisestablishmentarianism’ for at spille Scrabble. Bare nok to ord med otte bogstaver. Cree taler fra erfaring, fordi hans kendskab til disse ord har gjort den lokale forretningsmand til den højest rankede Scrabble-spiller i Texas . Han sluttede fjerde på dette års National Scrabble Championship i New Orleans og tabte et hjerteskærende spil i runde 30 til eventuel mester Trey Wright. Men det har stadig været et godt år for Cree. For et par måneder siden satte han en uofficiel verdensrekord for de fleste point, der blev scoret på en enkelt tur, da han spillede ‘blowzier’ gennem to tredobbelte ordet kvadrater til 329 point, mere end endda mange avancerede spillere scorer i et helt spil. Det var ondt i New Orleans.

Du kan komme i gratis på ethvert Dallas Mavericks spil. Ja dig. Det er simpelt. Her er aftalen: Mal dit ansigt. Din krop også, hvis du føler dig til det. Vis op to timer før tip off på American Airlines Center. Find noget der hedder ‘Mavs Urban Excursion.’ Du skal ikke bekymre dig, det bør ikke være svært at gå glip af, da der vil være mere end et par mennesker, der ligner dig. Når du bliver bedt om det, skal du skrige og juble og vise, hvor meget en fan du er, selvom du er den stille type, som du bare vil se kampen i fred. Det er gratis, husk, så vær ikke genert. Hvis du er heldig, og ikke for mange havde den samme idé, vil Mavs Street Team koble dig med en billet. Og det er ret tæt på retten, hvis du stadig står på hegnet om hele ansigtsmaleriet , kvæle det op. Når den endelige summer lyder, vil du være klar til at gøre det hele igen næste kamp.

Udover at komme op med et utænkeligt sødt navn, har kunstprostituerede grundlæggere Brian Gibb og Mark Searcy kommet med utænkeligt sødt ting at følge med. Ligesom kunstprostitueret, det mest stilfulde kunst- og designmagasin rundt, rettet mod at bygge en ny generation af kunstsamlere. (Det er så dyrt på $ 20, men værd hver cent på grund af kunstudskrifterne fra Shepard Fairey, blandt andet der følger med hvert problem.) Der er også kunstprostitueret, duoets galleri, som en dag kunne være epicenteret for den nordlige Texas kunstscene som den sainted Good / Bad Art Collective plejede at være, og det er allerede at bringe kunstnere fra hele verden, den slags mennesker, du har brug for at vide om.