Bedemanden

Bedemanden

WWE Superstars er kommet og gået de sidste 15 år, men Undertaker har forblevet konstant. Selvom han ikke har konkurreret non stop, har hans tilstedeværelse altid været følt, siden han lavede sin debut på 1990 Survivor Series.

Fremtiden Phenom, Mark Calloway, begyndte sin wrestling karriere i 1989 i Texas og wrestled primært for USWA i løbet af de første måneder af hans karriere. Administreret af Skandar Akbar, kørte Calloway som Master of Pain og besejrede Jerry ‘The King’ Lawler til USWA Heavyweight titel i april 1989. Så i oktober, omdøbt Punisher, blev Calloway tildelt USWA Texas titel ved fortabt.

Ved udgangen af ​​1989 havde Calloway imidlertid forladt Texas til WCW, hvor han oprindeligt var kendt som ‘Mean Mark’ Callous. Mean Mark erstattede Sid Vicious og sluttede Danny Spivey som en del af skyskrabere, der feudede med Road Warriors. Efter Skyskraberne ‘løbe som et hold sluttede Callous sig i singelkonkurrence, kæmpede Johnny Ace, Brian Pillman og selv tjente et skud på United States Champion Lex Luger ved 1990s amerikanske store amerikanske bash.

Ved efteråret 1990 var Calloway på vej igen, på vej fra WCW til deres hovedkonkurrence, WWE. Han ville debutere i 1990 Survivor Series som Ted Dibiase s suprise teammate. Forvaltet på tidspunktet af Brother Love, ville Undertaker gøre en anelse, der eliminerer Koko B. Ware og Dusty Rhodes før de tælles ud.

Brother Love s tid som Undertaker s manager varede ikke så snart Paul Bearer (tidligere Percy Pringle) udstationerede Undertaker. Bearer førte Undertaker til ringen i Wrestlemania VII hvor han besejrede Jimmy ‘Superfly’ Snuka, den Først af ‘Taker’ s mange Wrestlemania sejre.

Undertakeren vil fortsætte med at imponere over sommeren 1991, med sejre over Animal i en konge af ringturneringen i september 1991 og via tæller Hacksaw Jim Duggan ved Royal Albert Hall i oktober. Han ville fejde med Ultimate Warrior og danne en ‘uhellig alliance’ med Jake ‘The Snake’ Roberts.

Undertakeren steg hurtigt gennem rækken og blev tildelt et titelskud på 1991 Survivor Series. Den 27. november 1991, lidt over et år efter hans WWE-debut, slog Undertaker Hulk Hogan (med hjælp fra Ric Flair) til WWE World Heavyweight Champion.

Undertakerens første regeringstid som mester varede mindre end en uge, da Hogan genvandt titlen i specialen denne tirsdag i Texas-udsendelsen. Titlen blev holdt op, og Undertaker blev tildelt et sent sted i 1992’s Royal Rumble, som skulle bestemme den nye mester. (Ric Flair vandt Rumble og dermed mesterskabet.)

Hans alliance med Jake the Snake sluttede, da Undertaker satte et stop for Jakes forsøg på at ramme Miss Elizabeth med en stol efter en kamp på en udgave af Saturday Night’s Main Event. Denne forandring førte til en kamp i Wrestlemania, en, der sendte Jake reeling fra WWE og Undertaker til solid fan favorit status.

Den næste store superstjerne, som Undertaker måtte stå over for, var Kamala, som han konfronteret med både SummerSlam ’92 og i 1992 Survivor Series, så sidstnævnte eventyret Undertaker-nederlaget Kamala i en kasketkamp. Kamalas nederlag var så ødelæggende at hans manager, Harvey Whippleman, svor hævn og fik en lille grad af det, da Giant Gonzales angreb Undertaker ved Royal Rumble 1993. Men Undertaker ville komme ud i toppen i denne kamp af de store mænd, da han besejrede Gonzales af DQ i Wrestlemania IX og i en ‘Rest in Peace’ match på SummerSlam 93.

Det næste mål for Undertaker var Yokozuna, der var blevet WWE Champion. Imidlertid blev ‘Taker’ s kamp for mesterskabet nægtet, da Yokozuna besejrede ham i en kasketkamp på Royal Rumble 1994, med hjælp fra Headshrinkers, Bam Bam Bigelow, Jeff Jarrett og mange andre.

Efter en bizar lysshow og skærm forsvandt Undertaker fra WWE i mange måneder. Ted Dibiase hævdede, at han havde været i kontakt med Undertaker, men den version han producerede var ikke den rigtige Undertaker, men snarere Brian Lee. Den rigtige Undertaker vendte tilbage og slog og besejrede ‘Underfaker’ på SummerSlam ’94.

Efter endelig at besejre Yokozuna i en kasketkamp hos 1994 Survivor Series (med skuespiller Chuck Norris som specialdommeren) fortsatte Undertaker at kæmpe for Ted Dibiase’s Million Dollar Corporation, herunder IRS (Mike Rotunda) på Royal Rumble, King Kong Bundy i Wrestlemania og Kama (i en kiste match) på SummerSlam ’95.

Han ville blive nødt til at møde en anden stor mand i Mabel. Deres fejde startede ved Ringenes Konge 1995, da Mabel besejrede Undertaker på vej til at vinde King of the Ring. Mabel ville yderligere vrede ‘Taker, da han plantede en legdrop over Undertakerens ansigt og tvang’ Phenom ‘til at bære en beskyttende’ Phantom of the Opera ’som maske. Undertakeren fik hurtigt sin hævn, med en anden Casket Match sejr ved december i dit hus.

Med Diesel (aka Kevin Nash) på vej ud af WWE måtte han krydse stier med Undertaker, før han forlod som et slag af to af de højeste mænd i organisationen. Efter en scuffle i slutningen af ​​1996-Royal Rumble interfererede Diesel under Undertaker’s World-titel kamp mod Bret Hart, der kostede ‘Taker titlen. En måned senere i løbet af Diesel ’s cage kamp titel skud mod Hart på In Your House VI betale per visning, ‘Taker brød gennem gulvet i buret og trak Diesel under ringen. Det efterfølgende angreb var nok til at sikre, at Diesel ikke vinde WWE-titlen. I en af ​​Diesel ’s sidste WWE optrædener besejrede Undertaker ham i Wrestlemania XII.

Efter en kort fejd med Goldust begyndte Undertaker at kæmpe menneskeheden (Mick Foley), som ville modtage hjælp fra en meget uventet kilde. Under kedelrummet Brawl på SummerSlam slog Paul Bearer på Undertaker og gav urnen og sejren til menneskeheden. Men krigen mellem Undertaker og menneskeheden vil fortsætte med at rase i resten af ​​1996.

Til trods for ikke at vinde 1997 Royal Rumble eller ‘Final Four’ matchen (også med Hart, Steve Austin og Vader), fandt Undertaker sig udfordrende Sycho Sid (Vicious) til verdens titel i Wrestlemania XIII og vinde mesterskabet.

Undertakeren var en dominerende mester, der beholdt titlen mod Vader, Mankind, Austin og Faarooq blandt andre indtil et titelforsvar på SummerSlam. Shawn Michaels, som optræder som special dommer for burmatchen mellem Undertaker og Bret Hart, ville koste ‘Taker WWE Championship på grund af forfærdelig stoleshot. Selvom Michaels ville fortsætte med at fejde med Hart, ville han også finde sig under brand fra Undertaker . De to ville mødes i den første nogensinde ‘Hell in a Cell’ match på Badd Blood.

I de uger, der førte til Badd Blood, havde Paul Bearer advaret Undertakeren om, at Kane, broren, der var lang tænkt død i huset ilden, der hævdede ‘Taker s forældre, var meget levende og kom til hævn. Midt i helvetet i en Cell-kamp, ​​da ‘Taker syntes at have sejren inden for hans forståelse, viste han sig, slog sig ind i cellen og angreb Undertaker, hvilket gav Michaels mulighed for at vinde. På trods af forstyrrelsen fra Kane Undertaker fortsatte sin søgen efter verdens titel, men kom op kort i en kiste match ved Royal Rumble 1998 mod Shawn Michaels.

Men mødet med Kane var uundgåeligt, på trods af Undertakerens løfte om aldrig at kæmpe med sin egen bror. De to brødre mødtes faktisk i Wrestlemania XIV med Undertakeren, der besejrede Kane, og gentog derefter opgaven i en Inferno-kamp på Unforgiven. ville i 1998’s King of the Ring konkurrere i en af ​​de mest berømte kampe i hans karriere: Helvetet i en Cell-kamp mod Mick Foley. ‘Taker vandt kampen, men det var Foleys fald i buret, som alle vil Husk.

Undertaker ville derefter gøre sin vej tilbage til WWE Championship, som blev holdt af ‘Stone Cold’ Steve Austin. Ironisk nok, en måned før deres møde på SummerSlam, ville de to vinde WWE Tag Team Championship sammen. Austin ville beholde WWE på SummerSlam.

Ved at hjælpe Vince McMahon i sine forsøg på at ødelægge Austin, ville Kane og Undertaker begge knytte Austin til Breakdown med titlen holdt op. En efterfølgende kamp mellem de to brødre for at bestemme titelens skæbne ville blive erklæret en ingen konkurrence. af specialdommeren Austin på dommedag. Med titlen stadig holdt op, ville Undertaker deltage i Survivor Series turneringen, besejre Kane, men tabte til The Rock.

I 1999 dannede Undertaker ‘Ministeriet’ med Faarooq og Bradshaw, som ville blive kendt som Acolytes. Kort efter ville Mideon (den tidligere Dennis Knight) og Viscera (tidligere Mabel) komme til ministeriet, og de ville kollidere med Vince McMahons Corporation, endda brændende et Undertaker-symbol på McMahons hjemlige græsplæne.

Big Boss Man gjorde lidt for at stoppe ministeriet angreb under sit helvede i en celle kamp mod Undertaker på Wrestlemania XV. Ministeriet ville stoppe til et hvilket som helst niveau, endog kidnapping Stephanie McMahon og forberede et ‘Black Wedding’ mellem Stephanie og Undertaker, at kun Steve Austin kunne stoppe. Bagefter begyndte Undertaker at tale om en ‘Højere Kraft’, der viste sig at være Vince McMahon selv, da Korporationen og Ministeriet slog sammen til at danne ‘Corporate Ministry’.

På Over the Edge besejrede Undertaker Steve Austin til at blive verdensmester. Efter Austin genvandt titlen, begyndte Undertaker at samarbejde med The Big Show. Efter to regerer som tagteamme-mestere, syntes parret at splitte op, men Undertaker gik ned med en skade, før vinklen kunne realiseres fuldt ud. Undertakeren led lygeskade, efterfulgt af en revet brystmuskel, der holdt ham ude af aktion i en længere periode.

Undertakeren ville vende tilbage på dommedagen under Rock / Triple H Iron Man-matchen, men han ville ikke vende tilbage i de døde år på den ‘Dead Man’ eller som Phenom, men på toppen af ​​en motorcykel som ‘American Bad Ass’. Efter at have kæmpet Triple H og Kane igen, fik Undertaker et verdens titel skud mod Kurt Angle på Survivor Series. Det virkede som om ‘Taker havde besejret mesteren, men det var Kurts bror, Eric. Kurt Angle var skjult under ringen og rullede op undertakeren til sejren.