Bedøvelse Saucon Valley storme Fort LeBoeuf i klasse AA kvartfinale

Bedøvelse Saucon Valley storme Fort LeBoeuf i klasse AA kvartfinale

Saucon Valley 46, Fort LeBoeuf 21 PIAA Klasse AA kvartfinale Rapid Recap

Saucon Valley slog District 10 op for en bemærkelsesværdig præstationer af magt, dygtighed og smarts fra top til bund, der løber op til Fort LeBoeuf, en af ​​de traditionelle klasse AA-beføjelser, i kvartfinalen ved Giant Center i Hershey fredag ​​eftermiddag.

Pantherne, nu 25 0 på sæsonen, begravet bisonet under et spærre af bonuspoint med fem stifter fra Blayne Hirschbeck (182), Devin Fontanez (220), Trey Polak (285), Jonah Zych (126) og Josh Jones ( 132).

Saucon Valley havde aldrig nået kvartfinalen i klassen AA-turneringen før fredag.

District 11-mesterene vil bryde District 3-runner opp Boiling Springs i en semifinal. Bubblerne toppede distrikt 7 mester Burrell 39 25 i deres kvartfinale.

Omdrejningspunkt: Saucon Valley Devan VanVliet, efterfulgt af fem point efter den første periode på 195 efter at have fået en spladle, samledes for en 8 6 sejr over Drew Rose, der spiste uanset håb, som Bison havde til et rally. bare kæmp hårdt og jeg giver aldrig op, sagde VanVliet.

Topspiller: Pantherne Nate Harka overlevede en løs tand, en læbenlæbe og en masse blod, der viste ægte mod og manglende mod til at overvinde en statsrangeret fjende Isaac Bengel, 4 3 på 152 pund.

Hvad det betyder: Saucon Valley sejler ind i semifinalerne i sin bedste state duals præstation nogensinde. Pantherne viste, at de ikke behøvede at frygte noget hold på banen, bryde med lidenskab, intensitet og øje med at hente bonuspoints. talte om at vinde et statsmesterskab hele året. VanVliet sagde. føler os som det bedste hold her. Pantherne kiggede det mod Fort LeBoeuf.