Bedømmelser og Guerilla Marketing

Bedømmelser og Guerilla Marketing

Wrestling, Ratings og Guerilla Marketing

Guerilla markedsføring er et begreb, der blev opfundet af Jay Conrad Levinson i sin bog 1984, Guerilla Marketing. Dette er en form for reklame og forfremmelser, der afhænger af det ukonventionelle. Imagination er nøglen, og et stort budget er ikke altid nødvendigt. Det er en stigning på 25% i seerne fra en tidligere udsendelse i juni. Nogle af jer har måske hørt om Vince McMahon, der ejer WWE og er en glimrende iværksætter. Vince og jeg går på hinanden en gang i et stykke tid, fordi vi begge kan lide en god kamp, ​​og han er en værdig modstander.

Vince s WWE-serie er konsekvent et af kabel-tv s topdrager hver uge. Afsnittet den 22. juni gav det største publikum om syv år, som jeg havde (selvom man skrev) besluttet at købe USA Network’s Night Raw fra Vince. Dette tiltrak medie opmærksomhed og mange seere. Men Vince tilbage ’showet og faktisk fyrede mig. Jeg det for en nat.

Var dette virkelig? Ja og nej. Som iværksættere, Vince og jeg ved, at ukonventionelle tilgange til erhvervslivet og generere en buzz er vigtige nøgler til succes. Det er noget at tænke på.