Beboere tvunget til at finansiere kamp for stille spor efter Oxford City Council ænder ud af juridis

Beboere tvunget til at finansiere kamp for stille spor efter Oxford City Council ænder ud af juridisk udfordring til Network Rail

TRACKSIDE-beboere har dyppet ind i deres egne lommer for at beskytte deres hjem efter at Oxford City Council har slået ud af et juridisk kamp med Network Rail over at installere Silent Track gennem North Oxford.

En kampagne, der blev lanceret tidligere i ugen for at rejse 30.000 for at undersøge muligheden for domstolskontrol i sagen, har set beboere fra North Oxford, Wolvercote og andre dele af byen rejser mere end 10.000 på bare 48 timer.

Tidligere i måneden godkendte byrådet Network Rails planlægningsansøgning om at nedbringe forholdene, herunder installationen af ​​Silent Track, trods tidligere pantsætning for at bekæmpe jernbaneselskabet om problemet.

Kampagneorganisereren Patricia Grylls, der bor nær jernbanen i Wolvercote, sagde: ‘Efter to eller tre år med at sige, ville de bekæmpe dette til den død, de har slået ind, på en temmelig håpløs måde.

‘Vi har været forfærdede over de sidste par år på, hvordan betingelserne for at beskytte os mod støj og vibrationer er blevet skåret ned og slået væk for at være meningsløse.

Hun tilføjede: ‘Jeg ved, at rådet havde sine hænder bundet, men det havde nogle beføjelser til at stoppe Network Rail, og det har ikke gjort nok.

‘Vi vil tage dette til Whitehall og centralregeringen, vi skal vise dem, at søvnløse nætter og tab af åben plads ikke har nogen konsekvens.’

Kampagnen vil også opfordre statssekretæren til at revidere sin støj- og vibrationsbekæmpelsespolitik, som ifølge den er baseret på ‘forældet’ forventede niveauer for fremtidig togtrafik gennem Oxford.

Det kommer efter, at byrådets planlægningskomité har accepteret råd fra sine egne advokater og dronningens advokat, at der ikke var ‘noget retsgrundlag’ for at indføre betingelser for tognumre og installation af stille spor.

Planlægning officerer også advaret det ville være en kostbar appel proces.

Bevægelsen vendte om en beslutning fra det vestlige planlægningsudvalg, der krævede, at firmaet benytter jernbanedæmpning.

Wolvercote beboer og tidligere byrådsmedlem Mike Gotch sagde beboere følte ’svigtet’ af rådets handlinger.

‘Beboerne er våbenhvile om dette og føler sig meget skuffet af rådet, hvis arbejde det er at passe indbyggernes interesser, de har ladet Network Rail ride rundt i området.

‘Beboerne er nu nødt til at tage kampen, og vi føler stærkt, at yderligere handlinger bør træffes et positivt resultat kunne beskytte lokalsamfundene landsdækkende i fremtiden, især med HS2 truende store’.

De 10.000 betaler for juridisk rådgivning fra en erfaren advokat med speciale i jernbane- og planlægningsforhold.

Hvis juridisk rådgivning finder, at beboerne har et stærkt tilfælde, vil der være behov for yderligere 20.000 inden udgangen af ​​april.

Oxford City Councils bestyrelsesmedlem for planlægning Alex Hollingsworth sagde sin beslutning blev taget efter juridisk rådgivning fra en dronning s advokatkammerat.

‘Vores beføjelser og pligter i dette tilfælde er begrænset til dem, der fremgår af den ansete planlægningstilladelse fra statssekretæren for transport i oktober 2012.

Han tilføjede: ‘Juridisk rådgivning blev indhentet af Rådets egne advokater og dronningens advokat.

‘Det viste sig, at planlægningsgodkendelsen for East West Rail Phase 1, der blev ydet af statssekretæren for transport, ikke kunne bruges til at tvinge Network Rail til at bruge’ Silent Track ‘eller andre skinnedæmpningsforanstaltninger eller for at begrænse antallet af tog ved hjælp af den nye jernbane. ‘